Jak si snadno připravit přírodni antiperspirant, který nebude škodit vaší pokožce
Ať je zima, nebo léto, nepříjemné pocení a s ním spojený zápach doprovází řadu lidí na každém kroku. Stačí trocha stresu, sprint na tramvaj nebo chvilka v přetopené místnosti a pod vaším podpažím mohou vzniknout nevzhledné propocené koláče.
Je to samozřejmě značně trapné, a tak děláme, co můžeme, abychom se této situaci vyhnuli. Většina lidí sáhne po antiperspirantu z drogerie, který sice může prokázat dobrou službu, ale téměř vždy obsahuje nebezpečné hliníkové soli, které mohou přispívat k rozvoji rakovinného bujení. Neriskujte tedy svoje zdraví a s pocením zatočte raději přírodní cestou.
Pot není nepřítel
Pocení je přirozený proces, který naše tělo potřebuje nejen k ochlazování, ale také k vyplavování škodlivých látek z těla. Blokovat ho tedy úplně určitě není žádoucí. Pokud se u vás pocení vyskytuje v rozumné míře, není třeba se nijak znepokojovat. Pozorujete-li však v poslední době změny, raději vše konzultujte s vaším lékařem. Nadměrné pocení totiž může signalizovat existenci choroby či zánětu.
Pot sám o sobě také nezapáchá. To, co vnímáme jako nelibou vůni je důsledkem činnosti kožních bakterií, které pot rozkládají, a tento proces pak vytváří onen známý zápach. Prvním krokem proti omezení zápachu je tedy především pravidelná a pečlivá hygiena zvláště v oblastech, kde se potní žlázy nacházejí.
Přírodou proti pocení
Jak už bylo zmíněno, používání antiperspirantů z drogerie se ze zdravotních důvodů vůbec nedoporučuje. Existuje tedy vůbec nějaká možnost, jak pocení omezit a nevystavovat se stále dokola společenskému faux-pas? Ano, vyrobit si přírodní antiperspirant vůbec není tak složité, jak by se mohlo zdát. My vám dnes poradíme jak na to.
Rostlina z vaší zahrádky
I na vaší zahrádce možná roste malá a nenápadná rostlinka, která však v sobě ukrývá velkou léčivou sílu. Řeč je o šalvěji lékařské.
Šalvěj patří mezi bylinky, které jsou v tradiční medicíně ceněny pro řadu pozitivních efektů na zdraví člověka. Jednou z jejich nejlepších vlastností je právě schopnost regulovat pocení. Mimo jiné však dobře poslouží i při následujících obtížích:
- problémy s ledvinami a močovými cestami
- oslabená imunita
- bolesti žaludku
- nadýmání
- bodnutí hmyzem
- eliminuje záněty v dutině ústní
- blahodárně působí na ženské hormony, zvlášť při menstruaci
- pomáhá zlepšovat kvalitu vlasů a zamezuje jejich vypadávání
- pomáhá při léčbě akné
- zlepšuje schopnost soustředění a paměť
Pro maximální účinnost můžete zkombinovat více způsobů použití šalvěje. Mezi tradiční metody patří pití šalvějového čaje. Koupíte jej v každých potravinách nebo si můžete rostlinky samo nasušit. Nálev je chutný a lze jej doplnit třeba kapkou citronu či lžičkou medu pro zlepšení chuti.
Kromě toho lze zakoupit řadu doplňků stravy, které šalvěj obsahují, obvykle v kombinaci s dalšími bylinkami podporujícími léčebný účinek.
V neposlední řadě si můžete vyrobit i zmiňovaný domácí antiperspirant. Jak na to?
Antiperspirant ze šalvěje
Na přípravu antiperspirantu budete potřebovat:
- výtažek z grepových semen (koupíte v lékárně nebo specializovaných prodejnách)
- cypřišový olej
- levandulový olej
- výluh ze šalvěje (60 ml)
Jak postupovat:
Použijte 10 kapek grepového výtažku, 10 kapek cypřišového oleje a 10 kapek levandulového oleje. Smíchejte s výluhem ze šalvěje. Směs je nutné opravdu řádně promíchat, aby se jednotlivé složky dobře propojily a vytvořila se z nich stabilní směs.
Hotovou tekutinu poté přelijte do lahvičky s rozprašovačem a nechte několik hodin uležet na chladném místě. Lahvičku skladujte s temnu a chladu, klidně i v lednici.
Před každým použitím lahvičku řádně protřepejte a aplikujte do podpaždí, tak jak jste zvyklí.
Při prvním použití buďte opatrní a sledujte, zda se nevyskytne alergická reakce na kteroukoliv složku antiperspirantu. Uvidíte-li začervenání nebo vás pokožka začne svědit, okamžitě používání přípravku ukončete.