I esenciální oleje mohou škodit. Pokud je nepoužíváte správně
Jenže dříve než se necháte okouzlit sílou a mocí esenciálních olejů, je třeba pochopit, jak fungují a jak je správně používat. Neodborná manipulace může být riziková a z užitečného nástroje se rázem může stát nepřítel.
Naučte se tedy používat esenciální oleje tak, jak je to správné, a vyhněte se základním chybám, které řada lidí dělá. Není totiž olej jako olej a každý vyžaduje jiné užívání, skladování, dávkování a další.
Oleje citlivé na světlo
Věděli jste, že některé esenciální oleje reagují se světlem? To znamená, že při kontaktu se slunečním zářením se v nich děje chemická reakce. Pokud tedy takový olejíček aplikujete na pokožku a poté vyjdete na slunce, může vás překvapit podráždění, zarudnutí nebo i popáleniny a puchýřky.
Mezi takové oleje typicky patří všechny citrusy jako je citron, grep, pomeranč nebo i bergamot. Chcete-li tedy tyto olejíčky využívat, dopřejte si je v noci před spaním a ráno nezapomeňte pleť pečlivě omýt a vyčistit.
Difuzéry
Oblíbeným využitím esenciálních olejů je aromaterapie s pomocí difuzérů. Do difuzéru jednoduše dáte pár kapek oleje a ten poté vydává vůni, která může sloužit k terapii nebo jako prostředek k osvěžení vašeho domova či kanceláře.
Je ale dobré uvědomit si, že difuzéry by se neměly používat nepřetržitě. Ideální je zapnout jej maximálně na 30 – 60 minut denně. Prostor, kde difuzér je by také měl být dobře větraný, a to zejména, jsou-li v okolí domácí mazlíčci. Bohužel se občas stane, že nezodpovědní majitelé nechají doma difuzér po celý den, co jsou v práci, a večer zjistí, že jejich mazlíčkovi vůbec není dobře. Na vině může být právě přehnaná aromaterapie.
Skladování
Existuje důvod, proc jsou esenciální olejíčky vždy v tmavých lahvičkách. Je to proto, aby je tmavé sklo chránilo před světlem. Budou-li totiž vystaveny přílišnému slunci nebo teplu, mohou se začít rychleji kazit. Když tedy skladujete své oleje, dbejte na to, aby byly vždy na tmavém místě, ideálně třeba v zásuvce nebo uzavíratelné skříňce. Neskladujte je také v jiném materiálu než ve skle. S plastem nebo kovem by mohly reagovat a přijít o své léčivé účinky.
Pozor na aditiva
Ne každý esenciální olej je tím, za co se vydává. Dříve než nějaký výrobek koupíte, zkontrolujte jeho složení. Vyhněte se takovým, které obsahují konzervanty, aditiva, barviva nebo jiné chemické látky. Olejíček by měl být stoprocentním výtažkem z dané rostliny, dřeva nebo ovoce.
Oleje s přidanými látkami jsou nejen méně účinné, ale mohou také způsobovat potíže alergikům a být zcela nevhodné pro citlivou pleť. Za takový produkt nemá cenu vyhazovat peníze.
Řeďte
Esenciální oleje se nemají používat neředěné. Nemyslete si, že čím silnější koncentrace přípravku, tím, lepší výsledky. Naopak, snadno může dojít k podráždění, alergické reakci a dalším nepříjemným projevům. Esenciální oleje se mají vždy používat rozředěné společně s jiným, tzv. základovým olejem. Tím může být například kokosový, olivový nebo mandlový olej. Jednoduché pravidlo je, že na 30 ml základového oleje by mělo přijít 12 kapek esenciálního oleje. A takový produkt už je bezpečné aplikovat na kůži či na vlasy.
Pamatujte také, že esenciální oleje nejsou univerzální spásou, která je vhodná pro každého. Ne všem musí vyhovovat, a co vyhovuje vám, nemusí být dobré pro někoho jiného. Pozor by si měly dát zejména těhotné ženy, malé děti a také majitelé zvířat. Pro mazlíčky nejsou esenciální oleje vůbec dobré.