Spolupráce

Chcete platit méně za energie? 6 tipů, jak ušetřit za elektřinu a plyn

Jak ušetřit za elektřinu? Vyzkoušejte těchto 6 triků a plaťte méně

Taky se každý rok děsíte toho, až vám přijde složenka za energie? Máte pocit, že platíte více, než je zapotřebí? Přinášíme vám 6 praktických tipů, které vám pomohou snížit účet za plyn a elektřinu ze dne na den. Velký rozdíl může udělat změna dodavatele elektřiny, ale také pořízení LED žárovek nebo vaření s pokličkou na hrnci. 

1)  Pořiďte si energeticky úsporné spotřebiče

Věděli jste, že domácí elektrospotřebiče hrají velkou roli v tom, kolik ročně zaplatíte za energie? Například stará lednička může spotřebovat až 20 % elektrické energie v domácnosti, což může cenu za elektřinu rapidně zvýšit.

Při pořizování nových modelů do vaší domácnosti se vždy dívejte na energetický štítek. Ten vám napoví, jak velkou má spotřebič účinnost, hlučnost, ale také spotřebu a úsporu energie. Čím zelenější štítek je, tím ekonomičtější provoz můžete očekávat. Nejúspornější spotřebiče mají na sobě označení A+, A++ nebo A+++.

2)  Využívejte u spotřebičů úsporné režimy

Jakmile jste si pořídili energeticky výhodné spotřebiče, máte napůl vyhráno. Pokud chcete cenu za elektřinu ještě stlačit o něco níž, využívejte u nich úsporné režimy. Stačí když budete prát na méně stupňů (např. 30 °C a 800 otáček) nebo ohřívat vodu (v bojleru) na nižší teplotu (např. na 50 °C). Úsporu energie můžete podpořit i tím, že budete vařit s pokličkou na hrnci. Každá malá změna se počítá.

3)  Odpojujte spotřebiče ze zásuvky

Řekl vám někdo, že i vypnuté spotřebiče stále odebírají proud ze zásuvky? Na první pohled je tato nevyžádaná spotřeba minimální, ale při větším počtu zapojených zařízení se cena elektřiny může vyšplhat opravdu vysoko. Vytažením nevyužívaných spotřebičů ze zásuvky prokážete vaší peněžence velkou službu.

4)  Přejděte na moderní LED žárovky

Velkou úsporu energie by vám mohly přinést také moderní LED žárovky, které jsou nejen levnější na provoz, ale mají také mnohem delší životnost. LED žárovky spotřebují asi o 80 až 90 % méně energie než klasické, což se automaticky promítne na nižším účtu za elektřinu.

5)  Vyměňte stacionární plynový kotel

Velkým konzumentem energie je také stacionární plynový kotel. I když možná stále dobře slouží, nákup nového kondenzačního plynového kotle vám pomůže zachránit mnoho peněz. Pracuje totiž mnohem efektivněji a ve výrazně úspornějším režimu. Díky tomu s ním ročně ušetříte až 30 % nákladů za vytápění. Navíc na něj můžete získat tzv. kotlíkovou dotaci, která pokrývá až 75 % nákupní ceny.

6)  Změňte dodavatele elektřiny či plynu

Máte pocit, že jste vyzkoušeli všechno možné, ale účet za elektřinu a plyn stále neklesá? Pak je na čase změnit dodavatele energií. Řada Čechů zůstává u svého dodavatele mnoho let, i když platí zbytečně moc. Přitom je jeho změna velmi jednoduchá a může se značně vyplatit.

Na českém trhu figuruje více než 300 různých dodavatelů. To znamená nejen široký výběr, ale také vysokou cenovou variabilitu. V některých případech může přechod k levnějšímu dodavateli znamenat úsporu od několika tisíců po více než 10 000 korun za rok.

Zdroj náhledového obrázku: Shutterstock

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button