Bezpečné nákupy na internetu? Takto poznáte falešné recenze
Nakupování na internetu je pohodlné a snadné, ale skýtá také různá rizika a nebezpečí. Nabídka produktů je široká, ceny jsou často velmi různé a člověk občas neví, podle čeho by se měl vlastně orientovat. Navíc ne vše, co se vám prodávající snaží tvrdit, bývá vždy pravda, a pokud si sami nevyhledáte recenze, možná se nepěkně spálíte. Jenže i recenze mohou být zaplacené a pravdu se v nich nedozvíte. Je tedy vůbec bezpečné a výhodné nakupovat online, nebo jsou rizika větší než přínosy? Poradíme vám, jak se ve světě nakupování po internetu dobře orientovat a nešlápnout vedle.
Proč vůbec nakupovat na internetu?
Důvody, které vedou lidi k online nákupům, jsou poměrně zjevné. Především na internetu najdete daleko větší nabídku a dostupnost. Šetříte čas, protože nemusíte nikam osobně, což může být zejména pro lidi z menších měst a vesnic zásadní výhoda, ale mnohdy ušetříte i peníze, jelikož nabídky na internetu nezřídka inzerují výhodnější ceny.
Než se však pustíte do nákupů, je třeba vše dobře promyslet a nenechat se zmást různými informacemi, kterými vám internet mate hlavu. Velkým pomocníkem bezpochyby mohou být internetové recenze, kterým podle průzkumu důvěřuje až 93 % lidí. Jenže i sem už se podvodníkům podařilo proniknout. Není nic snazšího než si zaplatit pár lidí, kteří nudou napříč internet psát falešné recenze a máte jistotu, že někdo jim určitě naletí. Držte se proto několika praktických tipů, které vám mohou pomoci se zorientovat.
Jak poznat skutečnou recenzi?
Prvním vodítkem může být už samotný text hodnocení. Zdá se vám, že něco není tak úplně, jak by mělo být? Připadá vám použitý jazyk podivně umělý, s chybami nebo větami, které ani nedávají smysl? To by mohl být důkaz toho, že se jedná o falešnou recenzi, kterou nevytvořil člověk, ale robot. Takových na internetu najdete skutečně hodně. Recenze tohoto druhu se dá poměrně snadno odhalit, ale ne vždy je to takto snadné. Pokud si tedy nějakou recenzí nejste jisti, je vždy lepší jít přímo po autorovi a zkusit zjistit, zda nemá na jiných webech řadu obdobných recenzí.
Vyčnívá z většiny jiných
Někdy se stává, že ve vysokém počtu pozitivních recenzí narazíte na recenzi zcela opačnou, s velmi negativním hodnocením. Může se samozřejmě stát, že jinak osvědčený výrobek nebude někomu vyhovovat a ten to samozřejmě nezapomene zmínit, ale typické je také to, že se jedná o falešnou recenzi. Když se pak podíváte autorovi na zoubek, můžete se dopátrat až k IP adrese, která vám prozradí třeba to, že taková recenze byla napsaná někým z konkurenční firmy. I tohle je v dnešní době konkurenční boj a je třeba s tím počítat, na internetu ještě o to víc.
Bezejmenné profily
Skuteční lidé, kteří chtějí napsat nějakou pravdivou recenzi, si obvykle vytvoří profil se svým jménem. Pokud však narazíte na recenze, které vytvořil někdo pod profilem bez fotky s vymyšleným jménem nebo podivnou přezdívkou, vyplatí se být trochu více obezřetní. Tyto profily jsou mnohdy až přehnaně negativní a obvykle používají velmi bizarní argumenty. Někdy se jim také říká internetoví trollové. Na sociálních sítích se s nimi setkal snad už každý, ale stejně bravurně se pohybují o na recenzních portálech.
Kdy byla recenze zveřejněna?
Vždycky kontrolujte datum, kdy byla recenze napsaná. Pokud vidíte mnoho recenzí ze stejného data, rozhodně byste měli zpozornět. Je podezřelé, že se v jeden den najednou tolik lidí rozhodlo přidat recenzi, zvlášť pokud jsou si svým vyzněním podobné.
Čeho se tedy chytit?
Z kvanta recenzí a rešerší vám může jít hlava kolem a možná nebudete vědět, čemu nakonec věřit. Pokud chcete mít jistotu, raději se poptejte přímo svých známých, třeba právě na sociálních sítích, kde víte, že vám budou radit jen lidé, kterým můžete důvěřovat. Máte pak jistotu, že budete porovnávat recenze skutečných lidí, nikoliv zaplacených trollů nebo robotů.
Důvěřujte osvědčených e-shopům
V honu za nízkou cenou se zákazníci snadno nechají nachytat podvodníky. Pokud nějaká stránka nabízí produkt za významně odlišnou cenou než jiné e-shopy, je to rozhodně zvláštní, ne-li přímo podezřelé. Chcete-li mít naprostou jistotu, že nešplhnete vedle, držte se známých e-shopů a s tradicí. U nich je jistota, že nenaletíte, a v případě jakýchkoliv potíží se také domůžete nápravy.
ZDROJ: https://www.chatmeter.com/resources/blog/the-problem-with-fake-reviews-and-how-to-stop-them/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Andrea Piacquadio: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/osoba-zena-relaxace-notebook-920381/