Zahrada pro milovníky ptáků: Sázejte rostliny, které jim poskytnout dostatek potravy
Mnoho zahrádkářů nechává ptákům na zahradě doplňkovou potravu, jako jsou slunečnicová semínka, burské oříšky, mouční červi a krmítka. Ta může ptákům pomoci přečkat zimu, ale potěší i v průběhu běžného roku, kdy jim dodá zase o něco více živin a pomůže zajistit jim dobrou kondici pro hnízdění a také nahradit nedostatek potravy při extrémních povětrnostních jevech, jako je sucho nebo bouře.
Studie však ukázaly, že krmení ptáků nemusí být z dlouhodobého hlediska pro ptáky tím nejlepším nápadem, a to z několika důvodů: krmítka podporují shromažďování mnoha ptáků různých druhů na malém prostoru, kde se mohou šířit nemoci. I malá zahrada může ptákům poskytnout celoroční výběr přirozených zdrojů potravy – stačí jen sázet rostliny s rozmyslem a podle určitého plánu. Podívejte se, které rostliny a stromy mohou ptákům zvláště prospívat.
Cesmína
Přestože plody cesmíny jsou často zralé už na podzim, ptáci, jako jsou drozdi zpěvní, kosi, pěnkavy a červenky, se jimi obvykle živí až koncem zimy. Bobule plodí pouze samičí rostliny.
Břečťan
Květy břečťanu lákají na podzim hmyz, který poskytuje potravu rorýsům a kvíčalám. Když se uprostřed zimy objeví černé bobule, pochutnávají si na nich všichni, od drozdů, špačků a sojek až po pěnkavy a kosy. Listy poskytují potravu housenkám motýla modráska cesmínového a také hnízdní úkryt ptákům.
Hloh
Lesklé trsy hlohů mohou na stromech hlohu zůstat až do února nebo března. Jsou oblíbenými bobulemi kosů, červenek a pěnkav polních a pochutnává si na nich i mnoho dalších druhů, včetně čížků, špačků a zelených pěnkav. Listy jsou živnou rostlinou pro housenky mnoha druhů můr, které na jaře poskytují potravu mláďatům ptáků.
Zimolez
Protože je zimolez popínavý, je ideální, když je málo místa. Na podzim poskytuje bobule a úkryt ptákům, jako jsou drozdi, pěnice a pěnkavy. V létě jeho voňavé květy lákají hmyz, a poskytují tak potravu různým druhům ptáků.
Jeřáb
Podle toho, který druh jeřábu vysadíte, plodí od konce července (Sorbus aucuparia) do listopadu (Sorbus torminalis).
Čajovník
Tato vysoká architektonická rostlina je stálicí přírodních výsadeb. Čajovníky vytvářejí na začátku podzimu nápadné semeníky, které mohou v závislosti na počasí vydržet až do prosince. Na kompaktních semenících si pochutnávají zlatohlávci, vrabci a pěnkavy.
Skalník
Na větvích tohoto keře se od podzimu objevují drobné červené bobule. Tato rostlina bývá často jako první zbavena své úrody, protože výživné bobule jsou velmi oblíbené u zahradních ptáků, jako jsou kosi, drozdi a sojky.
Slunečnice
Na této slunce milující jednoletce ponechte odkvetlé květy, aby vytvořily velké hlavičky semen. Hojná semena, pevně zabalená uprostřed, poskytují po celý podzim výživu bohatou na olej pro pěnkavy, sýkory, kavky a další semenožravé ptáky.
Kalina
Tento původní opadavý keř plodí od listopadu do března těžké trsy lesklých bobulí. Oblíbili si je zejména drozdi a pěnkavy. Je také vynikající rostlinou pro živé ploty.
Keřová růže
Jedny z největších šípků plodí růže křovitá (Rosa rugosa), kterou sbírají kosi, pěnice a drozdy. Menší šípky růže psí, Rosa canina, kterou konzumuje širší spektrum ptáků a zůstávají šťavnaté až do konce zimy.
Správným plánováním výsadby pro vaši zahradu můžete z tohoto prostoru vytvořit úžasné místo, kde se bude líbit nejen vám, ale také místní fauně. Ptáci často kvůli lidským aktivitám přicházejí o přirozená útočiště a musí se stahovat k lidským příbytkům. Pomoci jim můžete nejen cíleným přikrmováním během tuhých zim, ale především vhodnou volbou rostlin pro vaši zahradu. Díky tomu budou mít ptáci dostatek potravy a vás odmění jejich úžasný zpěv.
ZDROJ: https://www.gardenersworld.com/plants/top-10-plants-for-birds/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Madison Inouye: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/1054019/