Cluttercore uctívá organizovaný nepořádek a staví protiváhu minimalismu
Asi všichni známe minimalismus, tedy životní styl, který oslavuje minimum věcí, nehromadění ničeho a nakupování jen toho, co skutečně potřebujeme. Oproti tomu se ale staví jiný styl života i bydlení, tzv. cluttercore. Co tento styl propaguje a je možná něčím, co by vám mohlo vyhovovat?
S více než 83 miliony zobrazení na TikToku a 30 000 tagy na Instagramu je #cluttercore jen nejnovějším designovým trendem, který se šíří internetem. Cluttercore, který zpopularizovala generace Z jako rozšíření cottagecore, je o tom, že svůj prostor zaplníte věcmi, které vám dělají radost – i když to znamená, že váš pokoj vypadá trochu přeplněně. Uspořádaný nepořádek plný sentimentálních předmětů, uměleckých děl a sbírek, chcete-li. Ačkoli tato odvážná estetika nemusí být pro každého, začíná se prosazovat mezi těmi, kteří mají rádi přístup více je více a chtějí, aby se jejich domovy staly spíše útulnými brlohy než vyprázdněnými a neosobními prostory s minimem věcí.
Základ stylu cluttercore
Většina odborníků na design se shoduje – cluttercore je přímou reakcí na léta minimalismu a estetiky „méně je více“. S tím, jak lidé v posledních letech tráví více času doma, převládla touha po prostoru, který je útulný a zároveň velmi osobní. Po letech nejistoty a napětí, které přinesla pandemie, dává smysl, že lidé tíhnou k prvkům, které v jistém smyslu působí jako emocionální bezpečnostní deka. Proto dává smysl, že si tento styl našel spoustu příznivců.
Cluttercore by ale neměl být o nepořádku a chaosu. Daleko spíše jde o estetické vystavování věcí, které máte rádi a které již vlastníte, spíše než o zaplňování místnosti náhodnými věcmi za účelem dosažení estetického designu.
Cluttercore vs. maximalismus
Pokud vám designové zásady cluttercore připadají povědomé, je to proto, že tento designový trend má některé podobnosti s jinou populární estetikou – maximalismem. Maximalismus je termín, který se poprvé objevil v 70. letech 20. století a vznikl jako reakce na minimalismus. V posledních několika letech jsme byli svědky opětovného nárůstu popularity maximalismu, protože lidé se hnutí minimalismu opět stále více vyhýbají.
Jaký je tedy rozdíl mezi těmito dvěma trendovými styly? Ve srovnání s maximalismem má cluttercore více vintage nádech, jde především o atmosféru, nikoliv o samotné věci. Maximalismus je hnutí, které si žádá nadsázku, a toho se často dosahuje výraznými barvami, mícháním mnoha stylů a jakýmkoli velkým gestem, které se do prostoru vejde, zatímco cluttercore je naopak spíše o předvádění masivních kurátorských sbírek.
Cluttercore je estetika, která se zaměřuje na individualitu a vytváření prostoru, který vypráví příběh, a na rozdíl od maximalismu se cluttercore nespoléhá na motivy, aby prostor stmelil. Hnacím faktorem je spíše vyvolání osobního pocitu radosti. Přemýšlejte o momentkách z dětství, zajímavých nálezech, významných suvenýrech z cest po světě, sběratelských drobnostech nebo čemkoli jiném, co pro vás má zvláštní význam.
Jak dosáhnout estetického stylu cluttercore
Navzdory svému názvu není cluttercore o tom, že by prostor působil chaoticky nebo přeplněně. Jde spíše o vystavení předmětů, které máte rádi, a o vytvoření osobního významu ve vašem domově. Několik základních designových zásad vám pomůže dosáhnout estetiky cluttercore a zároveň zabránit tomu, aby váš prostor vypadal chaoticky.
1. Zachovejte sentimentalitu
Sentimentalita je jádrem cluttercore. Vyvarujte se zaplňování prostoru předměty jen kvůli dosažení stylu cluttercore. Místo toho vystavte předměty, které mají smysl a přinášejí do vašeho prostoru radost a pohodlí.
2. Zůstaňte organizovaní
Ano, cluttercore je o vystavování vašeho života na odiv, ale vše by mělo mít své místo – chcete-li, mělo by jít o tzv. organizovaný chaos. Najít hranici mezi cluttercore a nepořádkem může být složité, ale uspořádání vašich momentek a uměleckých děl je skvělým začátkem. Pokud můžete říct, že předměty patří na určité místo a vše má svůj domov, dosáhli jste cluttercore.
3. Mějte na paměti měřítko
Bez ohledu na váš styl je měřítko univerzální designovou zásadou. Mějte na paměti měřítko, když zdobíte police, vrstvíte výtisky, textury a další. Pokud máte například potištěné čelo postele a chcete přidat další potisky prostřednictvím textilií, hledejte možnosti potisků, které mají buď větší, nebo menší měřítko než vaše čelo postele, aby si navzájem nekonkurovaly.
4. Vytvořte prostor pro odpočinek očí
Aby se rušný prostor nestal vizuálně zahlcujícím, je důležité vytvořit při zařizování místa, kde budou oči odpočívat. Toho lze dosáhnout například vytvářením vrstev.
5. Nebojte se začít v malém
Přiznejme si to: Pokud začínáte od nuly, může být dosažení estetického stylu cluttercore časově i finančně náročné, a to i v případě, že nakupujete z druhé ruky. Nebojte se začít v malém, než se do cluttercore vrhnete po hlavě. Vytvořte si například několik izolovaných prostorů ve svém domě, které zahrnují cluttercore – například velkou knihovnu nebo stěnu galerie – a vyzkoušejte si, zda se vám to vůbec líbí.
Je to možná trochu bizarní styl, který rozhodně není pro každého, ale pokud se prostě nedokážete najít v současném stylu „méně je více“, tento moderní trend vám může přinést zajímavou inspiraci, jak být styloví a pořád se držet vlastního vkusu.
ZDROJ: https://living.iprima.cz/design/cluttercore-styl-bydleni
ZDROJ obrázku: Photo by Steph Wilson on Unsplash