Vyrobte si hmyzí hotel a přilákejte opylovače do své zahrady
Hmyzu se v našich zahradách nedaří tak dobře jako dřív. Důvody jsou nasnadě – většina z nás preferuje krátce střižené udržované trávníky, snažíme se vyhýbat hromadách dřeva nebo starého listí a likvidujeme „plevel“, tedy běžné luční rostliny. Jenže právě takové věci hmyz potřebuje, aby se zde mohl skrýt a mohl nacházet potravu.
Proto může být dobrou strategií postavit na svém pozemku tzv. hmyzí hotel, tedy místo, kam se brouci, mravenci nebo létající hmyz mohou snadno nastěhovat a nerušně zde pobývat. Podpoříte tak přirozený koloběh přírody na vaší zahradě a možná se u výroby domečku i sledování života jeho obyvatel dobře zabavíte.
Tyto hmyzí hotely, které jsou oblíbeným doplňkem nápadů na zahrady pro volně žijící živočichy, lze nalézt hotové na internetu, v supermarketech a zahradních centrech. Skvěle se však dají vyrobit i doma.
Jak si vyrobit domeček pro brouky?
Začněte sháněním materiálu – dbejte na to, aby všechno dřevo bylo přírodní a neošetřené. Ještě lepší je opatřit si přírodní materiály přímo z vaší zahrady. Jakmile budete mít materiál, vytvořte pevnou kostru. Skvělé jsou například staré dřevěné palety, protože mají připravené mezery a jsou robustní. Jako základ položte na zem cihly a na ně pak navrstvěte dřevěné palety.
Případně si můžete vyrobit vlastní kostru z neošetřeného dřeva, ta bývá čtvercového tvaru s trojúhelníkovou částí na vrcholu. Jednotlivé sekce vytvoříte z menších kusů dřeva. Ať už si vyberete jakýkoli rám, ujistěte se, že není vyšší než jeden metr.
Mezery vyplňte přírodními materiály. Používat můžete různé materiály, protože přitahují různé druhy hmyzu. Doporučuje se například:
- mrtvé dřevo a uvolněná kůra
- otvory a malé trubičky z bambusu, rákosu a provrtaných klád
- suché listy, klacíky nebo slaměnky
- vlnitá lepenka
Na závěr přidejte střechu. Je důležité zajistit, aby váš hmyzí hotel zůstal ve vlhkém prostředí suchý, aby se zabránilo vyplavení brouků z jejich nového domova. Stačí přidat několik starých střešních tašek, aby vše zůstalo pěkně v suchu. Vždycky můžete zkusit nasypat nahoru trochu suti nebo štěrkovité zeminy a sledovat, jestli se objeví a zakoření semínka divokých květin.
DIY hmyzí hotel si můžete vytvořit s využitím spousty materiálu, který můžete najít na své zahradě. Jednoduše nasbírejte cokoli od velkých klacků, dřeva nebo polen, odumřelého listí až po staré cihly, a to vše se dá snadno zužitkovat a naplno využít.
Hmyzí hotely nabízejí relativně přirozené prostředí pro nejrůznější druhy hmyzu a vy rychle zjistíte, že se v nich broučci rychle zabydleli.
Mají být hmyzí hotely na slunci, nebo ve stínu?
Váš hmyzí hotel by měl být ve stínu, ale ujistěte se, že se jedná zároveň o teplou část zahrady – vhodnou volbou je klidný kout nebo blízkost cihlové zdi. Umístěte svůj hmyzí hotel na teplé, suché a chráněné místo v zahradě, mimo dosah silných větrů a prudkých lijáků.
Proč vytvořit hotel pro brouky
Opylovači jsou životně důležití: od přínosu pro životní prostředí až po jejich zásadní přínos pro zemědělství a produkci potravin. Navzdory jejich významu však počet opylovačů stále klesá. Jedním z důvodů je ztráta vhodného životního prostředí. Pokud máte správně ekologicky zahradu, stačí otočit kámen nebo zvednout květináč, abyste našli spoustu brouků. Cílem hmyzího hotelu je toto přirozené prostředí napodobit.
Hmyz je dále neocenitelným zdrojem potravy pro ptáky, ježky a netopýry, opylovači pomáhají našim rostlinám v rozmnožování a hrabáči pomáhají udržovat naši půdu zdravou.
Jak přilákat brouky do svého hmyzího hotelu?
Brouky můžete do svého hmyzího hotelu přilákat tak, že napodobíte jejich přirozené prostředí – zajistěte, abyste do něj umístili spoustu větviček, malých kamínků a listů. Vyvarujte se také přeplnění hmyzího hotelu a zajistěte, aby v něm bylo dostatek malých štěrbin, kde se brouci mohou cítit v bezpečí před predátory.
Fungují hmyzí hotely?
Názory na to, zda hotely proti hmyzu skutečně fungují, se různí, i když jejich přidání rozhodně není na škodu. Ačkoli hmyz přirozeně tíhne ke štěrbinám a místům, jako jsou zahradní kůlna, plotové panely, husté popínavé rostliny, hromady květináčů nad umělými truhlíky – hmyzí hotely mohou být přesto přínosem a mohou podpořit zdravé prostředí na vaší zahradě.
Navíc tuto aktivitu můžete snadno provozovat se svými dětmi a naučit je tímto způsobem, jak pečovat o přírodu a životní prostředí.
ZDROJ: https://living.iprima.cz/zahrada/domek-pro-hmyz-hmyzi-hotel-jak-vyrobit-zahrada
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Pixabay: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/priroda-hmyz-beruska-brouk-35805/