Nekupujte chemická hnojiva. Vašim rostlinám prospěje lépe droždí, mléko nebo brambory
Také se chystáte letos vysázet plnou zahradu chutné zeleniny, abyste v létě nemuseli drahé plodiny kupovat, ale mohli si je vychutnat přímo ze zahrádky? I kdyby ne kvůli ceně, s ohledem na jejich daleko lepší chuť se to bezpochyby vyplatí. Jenže jak zajistit, aby byla úroda skutečně velká? Bohatou úrodou zeleniny a ovoce zajistí nejen pečlivá každodenní péče, ale i je správná výživa. Řešením však rozhodně nejsou umělá hnojiva, ale daleko lepší přírodní produkty, které si za pár korun můžete vyrobit i doma. Jak na to?
Co rostliny nezbytně potřebují?
Stejně jako lidský organismus, i rostliny potřebují ke svému životu dostatek živin. Mezi základní patří především tyto:
- Draslík reguluje vodní bilanci, zpevňuje rostlinnou tkáň, zlepšuje také následnou skladovatelnost plodů. Pokud jej má rostlina nedostatek, neplodí dostatečně a listy často zasychají.
- Dusík podporuje růst listů a tvorbu buněk. Chybí-li, rostlina se projevuje pomalým růstem, malinkými plody nebo žloutnutím listů.
- Fosfor je klíčový pro tvorbu květů a semen, podporuje také sílu kořenů. Nedostatek způsobuje opoždění kvetení.
- Hořčík přímo souvisí s tvorbou chlorofylu. Při nedostatku dochází ke žloutnutí listů a rostliny špatně rostou.
- Síra je nepostradatelný stavební kámen rostlinné tkáně.
- Vápník podobně jako u lidí posiluje strukturu rostliny, zlepšuje výživnost půdy a při jeho nedostatku v půdě klesá její pH, což znamená, že rostlina nemůže řadu látek ani dobře využít.
- Železo je důležité pro látkovou výměnu rostlin. Pokud mají vaše rostliny zakrnělé pupeny, bude problém právě v nedostatku železa.
Použijte droždí
Droždí obsahuje vitaminy skupiny B, enzymy, stopové prvky a minerální látky, mezi které patří zejména chrom, železo a měď, esenciální kyseliny a minerální soli. Je to tedy pořádně nadupaný koktejl výživných látek, které prospívají nejen vám, ale také zvláště pokojovým a balkonovým rostlinám.
Díky droždí se můžete dočkat rychlejšího růstu a rostliny budou silnější, zdravější a mnohem více pokvetou. Drožďová zálivka udělá radost skoro každé rostlině, ale nejvíce prospěje muškátům, okurkám, rajčatům, cuketám nebo dýním.
Jak si drožďové hnojivo vyrobit?
Budete potřebovat:
- 1 kostka droždí (42 g)
- 1 l teplé vody
Droždí rozdrobte do teplé vody, promíchejte a vodu nechte zcela vychladnout. Následně tuto směs přidejte k běžné zálivce pro pokojové rostliny v poměru 1 díl hnojiva na 4 díly odstáté vody. Takto zalévat stačí jen jednou za jeden až dva týdny.
Ke kráse rostlin pomohou i brambory
Brambory jsou plné škrobů, které se rozkládají na jednoduché cukry. Kromě toho obsahují také vitamin C, vitaminy skupiny B, draslík, hořčík, vápník, železo a mnohé další. Jak sami vidíte, jsou to všechno látky, které rostliny nezbytně potřebují pro svůj zdravý růst.
Oblíbeným hnojivem je nesolená voda z brambor vařených ve slupce, ale nemusíte čekat na to, až budete potřebovat brambory vařit, hnojivo se dá připravit různými způsoby – třeba i ze slupek. Kromě pokojových květin můžeme tuhle výživu dopřát i bylinkám a zelenině, velmi oblíbené je toto hnojivo zejména u jahody, malin nebo rybízu.
Jak na to?
Ingredience:
- silnější slupky z 2–3 brambor (podle velikosti)
- 500 ml vody
Slupky zalijte vodou a pomalu přiveďte k varu. Následně stáhněte plamen a nechte ještě asi 15 minut vyluhovat. Vychladlou směs přilíváme k běžné zálivce a hnojení rostlinám dopřejme asi dvakrát až třikrát měsíčně.
Ani mléko není špatnou volbou
Mléko obsahuje mimo jiné cukr, vápník, hořčík, fosfor, draslík, měď, molybden, zinek, selen, sodík, jód, vitaminy A, C, D, E, K, kyselinu listovou a pantotenovou. Je známo, že skvělý vliv má zejména na rajčata, papriky, okurky, dýně, patisony, brokolici, nebo i různorodou listovou zeleninu.
Ingredience:
- 500 ml čerstvého kravského mléka
- 5 litrů vody
Vodu smíchejte s mlékem a hned můžete zalévat, ideálně jednou za týden. Mléko dále působí i jako přirozená dezinfekce, a proto je dobrým pomocníkem v boji s plísněmi. Mléčné hnojivo proto využívejte zejména u rostlin, kde ze zkušenosti víte, že se plísně často vyskytují. Zabráníte tím znehodnocení drahocenné úrody.
ZDROJ: https://islandschool.org/news/the-island-school/2018-2-15-how-to-make-your-own-effective-all-natural-fertilizer/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Andrea Piacquadio: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zdravy-zelenina-moda-zena-1023397/