Kupujete novou nemovitost? Přečtěte si tyto tipy, jak nenaletět
Koupit si v dnešní době vlastní nemovitosti je náročné a bývá to spojeno s velkým stresem, tlakem, ale možná i obavami nebo nejistotou. Ať už se jedná o byt, či dům, vždycky půjde o velké peníze, které jen tak na ulici nenajdete a mnohokrát je to právě cena, která hraje při rozhodování o koupi zásadní roli. Jenže je pak o to snadnější při snaze ušetřit podcenit technický stav dané nemovitosti. Zejména pak, pokud nejste ani technik, ani stavebník, můžete snadno přehlédnout známky toho, že vás mohou čekat značné nepříjemnosti.
I malá trhlinka může znamenat velký problém
Nikdy v podstatě nevíte, jak a kým byl daný dům postaven. Zejména pokud má nemovitost vyšší věk, je možné, že byla pokládána z různě velikých částí, které na sebe postupem času různě sesedají, což může mít velmi nepříznivý dopad. Jsou patrné trhliny kolem okenic nebo jinde na stěnách? Nemusí jít o nic závažného, ale pokud kupujete několika milionovou nemovitost, stálo by za to vyžádat si například výkresovoudokumentaci nebo si nechat dům prohlédnout od odborníka.
Pozor na vlhkost
Pozemek, na kterém dům stojí, skutečně zásadně ovlivňuje řadu faktorů vašeho nového bydlení. Podle umístění se dá odhadnout nejen to, jak bude interiér světlý, ale třeba také, jako bude na zahradě léto, nebo to, zda vám při bouřkách nebudou hrozit záplavy. Určitě se tedy během prohlídky ptejte na vodorovnou hydroizolaci, která by měla být výš než případná hladina vody. I celková okolní vlhkost může být do budoucna závažný problém, který budete jen těžko řešit.
Voda ve sklepě
Sklep nebo garáž typicky bývají umístěné pod úrovní terénu. To však s sebou nese riziko zatékání při silnějších deštích, a proto je nutné ptát se na případný odtok a odvlhčení prostoru. Pokud toto stávající majitel neřešil, připravte se na to, že to může být další investice, kterou budete muset do domu vložit.
Stav koupelny
Stará vana, špatná instalace, nebo další potíže mohou vést k tomu, že se vlhkost udržuje také v koupelně. Na první pohled lze tento problém objevit například při pohledu na popraskané spáry. Voda se může shromažďovat také v prostorech pod vanou, kde následně může být materiál natolik zasažen vodou, že bude třeba jej kompletně vyměnit, což si může vyžádat nemalou finanční injekci.
Bezpečnost a revize
Než si nemovitost koupíte, zkontrolujte platnost všech revizí, které aktuálně zákon vyžaduje. Týká se to zejména komínů, hromosvodů, ale i dalších součástí domu. Většina revizí není drahá, ale není důvod, proč byste je měli dělat až po koupi domu. Když se udělá před prodejem, uhradí je původní majitelé a obě strany budou mít jistotu, že je vše v pořádku.
Kdo šetří, má za tři
I přestože u elektrospotřebičů obvykle volíme energickou náročnost nejhůře B, u nákupu nové nemovitosti lidem často nevadí ani hodnocení F. Jenže asi nepřemýšlí nad tím, že následné náklady na vytápění se mohou ročně vyšplhat k desetitisícům. Tuto úvahu je rozhodně dobré zahrnout do svých výpočtů konečné ceny bydlení, protože v dnešní době mohou právě ceny za energie představovat zcela nezanedbatelnou položku rodinného rozpočtu.
Vlastní právník
I když je typické, že záležitosti převodu nemovitosti vyřizuje pouze jeden právník (typicky od prodávajícího nebo realitní kanceláře), rozhodně není od věci nechat si smlouvu a všechny další dokumenty nechat zkontrolovat vaším právníkem. Za jeho služby dáte pár tisíc, ale může odhalit nějaké problematické pasáže, které by vám do budoucna mohly způsobit pěkné nepříjemnosti.
ZDROJ: https://www.bankrate.com/real-estate/how-to-buy-a-house/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: MART PRODUCTION: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/muz-dokument-psani-podlozka-kostkovany-7415057/