Jak si změřit rychlost internetu? Pomůžou online nástroje
Máte internet, který ale nefunguje možná tak rychle, jak jste jsi představovali? Rychlost internetu se bez jasných čísel měří dost obtížně, ale pokud jste si zaplatili vyšší rychlost a máte pocit, že se vůbec nic nezměnilo, určitě je na místě udělat kontrolu a zjistit, zda vás váš poskytovatel jen netahá za nos. Naštěstí se dnes dá na internetu najít řada možností, jak změřit skutečnou rychlost vašeho připojení. Takové měření vám pomůže odhalit třeba i výkyvy stability, ke kterým může během dne docházet, a třeba i zjistit, zda vám váš poskytovatel je schopen dodat deklarovanou rychlost.
Co můžete zjistit?
Během měření rychlosti internetu se setkáte se dvěma zkratkami. Jde o Mb/s (nebo také Mbps či Mbit/s), který popisuje rychlost přenosu dat v megabitech za sekundu. Oproti tomu zkratka MB/s informuje o tom, jaká je rychlost přenosu dat v megabajtech za sekundu. Je to tedy klíčový ukazatel toho, jaká je reálná rychlost stahování souboru do vašeho počítače. Dejte si na tento rozdíl pozor – obě zkratky totiž působí velmi podobně a často způsobují zmatení. Znamenají však něco trochu jiného.
Jaká je ideální rychlost?
Samozřejmě by si každý přál mít rychlost co možná nejvyšší. Nicméně ne vždy toho lze na všech místech dosáhnout. Za uspokojivé hodnoty lze každopádně považovat cokoliv nad 20 Mb/s při rychlosti stahování a nad 10 Mb/s při rychlosti nahrávání. Kromě toho byste měli sledovat také dsl rychlost, která je klíčovým parametrem třeba pro ty, kteří chtějí na internetu hrát online hry.
Nejde je o rychlost
Kromě rychlosti je však třeba brát v úvahu také spolehlivost. Je sice pěkné, že vám někdo slíbí vysoké hodnoty stahování a nahrávání, ale pokud internet často vypadává nebo se seká, je možná lepší spokojit se s menší rychlostí, zato s lepším a pravidelným přístupem k internetu.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay