Klasické chyby při pečení: Vyhněte se jim i díky moderním troubám
Možná ani letos se vám tradiční velikonoční beránek nevydařil. A podobně to míváte i s jinými koláči nebo dezerty. Sražená bábovka nebo zcela neforemné sněhové pusinky. Jak je možné, že se to nepovedlo, když postupujete přesně podle receptu? Často je na vině jen obyčejná neznalost. Mnoho lidí například nevydrží nechat troubu během pečení zavřenou a čas od času dvířka otevírá, aby zkontrolovali, jak se jejich výtvoru daří. Jenže to je právě chyba, která vás může stát dobré výsledky. Někdy jsou problémy daleko prozaičtější – možná ani nevíte, že vaše trouba nepeče na nastavenou teplotu, hřeje nerovnoměrně nebo má jiné obdobné potíže. Poradíme vám, jak ve světě pečení zazářit a vždy uspět.
Jak máte velkou troubu?
Ne všechny trouby jsou stejně velké, divili byste se, jak zásadní to mohou být rozdíly. Pokud plánujete v troubě péct něco velkého – třeba husu nebo velký pecen chleba, je důležité mít troubu, která má dostatečný vnitřní objem a s rezervou se do ní vejde velký pekáč i s poklopem. Vnitřní objem spotřebiče by měl být uveden na informačním štítku při prodeji, bohužel jen málokdo tento parametr sleduje.
Pokud víte, že máte velkou rodinu a pečete často hodně velké porce, pak vsaďte na velkou troubu. Existují trouby, které nabízí objem i okolo 77 l. Tak budete mít jistotu, že horký vzduch bude rovnoměrně proudit okolo pokrmů, a jídlo se proto propeče stejně ze všech stran rovnoměrně.
Nenechte unikat teplo
Pokud máte tendenci otevírat dvířka, možná by vám udělal radost zvětšený průzor ve dvířkách a osvětlení, díky kterému budete mít dokonalý přehled o pečení, aniž byste museli otvírat dvířka. Je totiž nepopiratelným faktem, že každé otevření znamená nejen energii navíc potřebnou k obnovení teploty, ale také potenciálně horší výsledek pečení. Kolísání teploty totiž potravinám v troubě rozhodně nesvědčí. Mohou přijít o svou nadýchanost a vláčnost.
Parní trouba
Pro pečení některých potravin je daleko lepší použít páru. Zářným příkladem za všechny může být domácí chléb, který bude mít jen tak správnou a neodolatelnou vůni, ale také lákavou tmavou křupavou kůrku a uvnitř nadýchanou střídku. Některé modernější trouby tuto funkci nabízí. Jediné, co musíte udělat, je nalít do mělkého plechu umístěného na spodní úrovni asi 2 dcl vody a následně zapnout odpovídající program. Díky tomu získají vaše pokrmy úplně jinou úroveň šťavnatosti.
Maximální teplota
Moderní trouby nabízí také plynulé nastavení teploty s přesností na jeden stupeň, a to skutečně v rozsahu, o kterém se běžným troubám ani nemůže zdát. Skvělé je, pokud trouba dokáže péct v rozmezí od 30 do 300 °C. Díky tomu můžete v troubě třeba také rozmrazovat nebo nechat kynout těsto. Vysoká teplota je pak ideální třeba na přípravu dokonalé italské pizzy. Díky tomu se pizza skutečně upeče během pár minut, tak jak to má být, a bude mít přesně tu chuť, kterou znáte z italských pizzerií.
Je libo fritování?
Snad každý si čas od času rád dá hranolky nebo smažené kuřecí. Jenže je pravdou, že pokud používáte klasickou fritézu, je to poměrně nezdravé jídlo se spoustou kalorií a tuku. Moderní trouby naštěstí nabízí zdravou alternativu. Mají totiž speciální funkci pro horkovzdušné smažení, které používá jen naprosté minimum tuku. Přesně to dokážou také horkovzdušné fritézy.
Zkuste si život zautomatizovat
Dnes se dá všechno dělat prakticky bez práce – stačí zapnout troubu, vybrat program a už jen počkáte až trouba odvede veškerou práci za vás. Dnešní moderní trouby nabízí automatické programy, které mají přesně nastavené parametry pro dokonalé pečení. Stačí jen vybrat typ jídla a jeho hmotnost. Následně už trouba sama vybere vhodnou teplotu, topná tělesa a nastaví čas přípravy. Můžete si tak třeba velmi jednoduše a efektivně nachystat různá zapékaná jídla, pokrmy připravované delší dobu při nižší teplotě, drůbež, nebo různé druhy dezertů.
ZDROJ: https://onehotoven.com/15-best-tips-for-using-your-oven/
ZDROJ obrázku: Fotografie od uživatele Jep Gambardella ze služby Pexels