Jak se zbavit rzi? Odstraňte ji nejen z kovu, ale také oblečení, vany nebo chromu
Pokud je rezavý povrch záměrem, pak se jedná o velmi trendy techniku, která se využívá ve stavebnictví i dekoracích. Skutečná rez je ale něco naprosto jiného a značí, že postiženým materiálům zvoní umíráček. Často už nejde s postupem rzi nic udělat, a pak je nutné materiál jen bez užitku zlikvidovat. Existuje však několik způsobů, jak napadené materiály ještě zachránit. Co vám pomůže dostat rez z oblečení, vany, WC a chromu?
O rzi bychom správně měli hovořit jen v případě železa a oceli. Ke korozi nicméně dochází nejen u těchto, ale i u jiných kovů a také u předmětů nekovových, a proto obvykle používáme totožný název pro obojí. Toto postupné rozrušování materiálů vlivem vnějších vlivů je velmi nežádoucí, ale zcela běžné. Jak jej můžeme odstranit?
Koroze železných předmětů není ani jen estetickou otázkou, ale může způsobit úplný rozpad materiálu. K oxidaci tohoto kovu totiž dochází tak dlouho, dokud nedojde k jeho úplnému rozpadu. Rez na povrchu předmětů postupně opadává a znovu se pod ní odhaluje čerstvý povrch – a koroze může úspěšně pokračovat. Právě tím se liší od koroze neželezných kovů, u nichž probíhá jen na povrchu a jedná se tedy převážně o estetický problém. Vrstva kovového oxidu na rozdíl od pravé rzi neodpadává, takže pak funguje vlastně jako ochrana před další oxidací.
Pryč se rzí ze železa
Kartáč a vlna z oceli
Asi nejsnadnější postup zahrnuje použití kartáče a vlny z oceli. V každém případě začněte vždy tím, že zrezivělý předmět očistíte od všech nečistot a mechanicky odstraňte tolik rzi, kolik půjde. Někdy to může být dostačující, ale jindy se může stát, že je třeba pokračovat, a to například pomocí ocelové vlny nebo ocelového kartáče. Na předměty není třeba urputně tlačit, ale spíše jen pravidelně a šetrně stírejte nové nánosy rzi.
Pískovací pistole
Vhodnou volbou může být také použití pískovací pistole. Je to samozřejmě mnohem pohodlnější, rychlejší a účinnější prostředek, protože vám ušetří námahu. Funguje na principu tryskání stlačeného vzduchu smíchaného s abrazivem (písek).
Ocet
Pomůže také obyčejný ocet. Použít můžete tradiční ocet kvasný lihový, ale stejně dobře funguje i ocet bílý nebo jablečný. Pokud to jde, je dobré do něj předměty celé ponořit. U větších stačí, když do octa namočíte kus látky, kterou pak předmět pečlivě omotáte. Nechte působit minimálně přes noc, ale klidně i déle – dle míry zrezivění. Po vyndání z octové lázně odstraňte rozrušenou vrstvu rzi ocelovou vlnou či ocelovým kartáčem a je hotovo.
Sůl a citron
I obyčejné spojení soli a citronu dokáže zázraky. Tento způsob uplatníte hlavně u malých předmětů. Vystačíte si se smícháním citronové šťávy a trochy soli. Vznikne hrubá pasta, kterou naneste na zrezivělý povrch a nechte několik hodin působit. Působí zde především kyselina v citronové šťávě, která rez efektivně naruší, a díky soli může dojít k jejímu snadnému odstranění. Dejte si ale pozor, kyselinu citronovou nelze použít na veškeré předměty. Má totiž také bělicí účinky a odstraňuje tedy barvu.
Jedlá soda
Univerzální jedlá soda si nezadá ani v boji se rzí. Zrezivělý povrch jednoduše opláchněte vodou a posypte jej vrstvou jedlé sody. Nechte sodu působit a poté ji opláchněte vodou a povrch vydrhněte kartáčem nebo vlnou.
Brambora a mouka
Mezi trochu více alternativní metody patří odstraňování rzi pomocí brambory. Tu rozkrojte napůl, jednu půlku si dejte do ruky a na rozkrojenou stranu nasypte buď jedlou sodu, nebo nalijte trochu jaru. Poté pomocí této strany povrch očistěte. Podobně dobře by měla fungovat také mouka. Na namokřenou houbičku na nádobí nasypte polohrubou nebo hrubou mouku a zrezivělé místo pomocí ní pečlivě vydrhněte.
Jak odstranit rez z chromu
Určitě vám v tomto případě udělá skvělou službu ocet a jedlá soda. Pomoci může ale také alobal. Ustřihněte či odtrhněte si z role dostatečně velký kus, který namočte do slané vody a rezavou část s ním přejíždějte, dokud nedosáhnete kýženého výsledku.
Jak bojovat proti rzi na oblečení
Nejprve zkuste obyčejné mýdlo s jelenem. Pokud nepomůže a skvrna je nová, zkuste na ni kápnout trochu šťávy z citronu, posypte místo solí a nechte působit. Následně oblečení klasicky vyperte. Jedna z možností je také skvrnu zakápnout citronovou šťávou, zahřát přes papírový ubrousek žehličkou a následně vyprat. Skvrny, které stále nejdou dolů, je možné odstranit čističem určeným na WC nebo přímo k odstranění rzi. Ale pozor – tyto prostředky mohou na některých oděvech vyžrat barvu. Bílé odolné látky můžete také vyvařit.
Rez na vaně a WC
S rezavými skvrnami ve vaně, v umyvadle či na WC si poradí například pasty vytvořené z citronové šťávy se solí či jedlé sody s vodou. Vyzkoušet můžete i ocet, Coca-Colu nebo komerční prostředek k čištění WC.
ZDROJ: https://www.apartmenttherapy.com/how-to-clean-rust-off-old-loaf-141206
proti rezi je nejlepsi morska voda, kdyz se ji podarri sehnat