Dům a zahradaRady a tipy

Dopřejte své kočce pohodový důchod. Takto jí stárnutí zpříjemníte

Každý domácí mazlíček stárne, a to s sebou přináší mnoho nepříjemného a i bolestivého. To samé platí zcela jednoznačně i pro kočky. Stárnutí koček přichází velmi pozvolna, pomalu a individuálně, ale obecně platí, že již okolo sedmého roku života tohoto domácího mazlíčka se mohou začít objevovat první signály toho, že kočka už není tak mladá a vitální jako dříve. Okolo devátého roku se pak již u většiny plemen dá hovořit o jakémsi kočičím důchodu. Jak bude její důchod probíhat samozřejmě závisí na tom, kde žije a jak dobře se o ni staráme. Právě ve stáří ale kočka o to více potřebuje naši péči. Poradíme, co pro kočku v důchodovém věku můžete udělat, aby byl její podzim života co nejpříjemnější pro ni pro vás.

Jak poznat, že kočka stárne?

Pokud kočku pravidelně sledujeme, můžeme si s přibývajícím věkem všimnout, že je kočka celkově méně aktivní, více spí a odpočívá, nechce si hrát, méně se myje a mohou se objevit první zdravotními problémy. Typicky se zhoršuje funkčnost ledvin, ale také mohou ztrácet vitalitu játra, klouby, mozek, sluch i zrak.

Starší kočky také odmítají stravu, která jim vždycky chutnala a mohou celkově hubnout. Mnohé kočky také vyžadují více pozornosti, proto se jim co nejvíc věnujte, hodně na ně mluvte, hlaďte je a snažte se vyhovět jejich potřebám.

Teplé krmení pomůže

Pro lepší chuť můžeme krmivo starší kočce lehce přihřát. Kočky mají nejraději teplotu okolo 35 °C, protože jim připomíná čerstvě ulovenou kořist. Pokud dáváme kočkám jídlo z lednice, je vždy dobré ohřát jej minimálně na pokojovou teplotu. Starší kočky také mohou mít problémy se zuby, a proto je pro ně lepší měkké a vlhké krmení, například různé kapsičky, konzervy nebo paštiky.

Nezapomeňte na vodu

Kočky mohou mít problém s dostatečným příjmem tekutin. Optimální množství přijaté tekutiny je okolo 150 ml vody denně. Misku s vodou je proto dobré umisťovat hned vedle misky s krmivem, aby ji kočka nepřehlédla. Vyplatí se také přidávat do krmiva trochu vody navíc, což usnadní dostatečnou hydrataci.

Misky dejte na vyvýšené místo

Starší kočka může mít problémy s pohybem, a proto je lepší dát misky s krmivem a vodou na vyvýšené místo (podložíme je), aby zvíře nemuselo při jídle a pití tolik ohýbat krk. Uleví jim to od bolestí páteře a podpoří je to v dostatečné konzumaci krmiva i vody.

Pečujte o zuby

U starších koček se běžně objevují dentální potíže, velice často onemocnění chrupu – zánět dásní, ztráta zubů či jejich poškození. Tyto problémy je nutné řešit ve spolupráci s veterinářem a rozhodně bychom je neměli podceňovat. Zbystřit byste měli, pokud u kočky zaregistrujete ztrátu chuti k jídlu, zápach z tlamičky, časté slinění apod.

Pozor na přerostlé drápky

Přibližně jednou týdně kontrolujte délku drápků. Stárnoucí kočka může mít potíže se zatahováním a vytahováním drápů, které se jí poté mohou zachytávat do koberce a může dokonce dojít k jeho bolestivému zatrhnutí, které krvácí a může se zanítit. Pravidelná kontrola a zkracování drápů u koček žijících v bytech je proto velmi důležité.

Potíže mohou způsobit chomáče srsti

Bezoáry neboli smotky spolykané srsti, se u starších koček vyskytují v trávicím traktu poměrně často. Mohou však vyvolat zvracení nebo způsobit bolestivou zácpu. Jejich průchod trávicí soustavou můžeme usnadnit tak, že kočce budeme podávat speciální pastu, vyplatí se podávat také kočičí trávu a kočku pravidelně kartáčovat.

Zdroj: https://www.vet.cornell.edu/departments-centers-and-institutes/cornell-feline-health-center/health-information/feline-health-topics/loving-care-older-cats

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button