Zbavte se stresu, únavy a úzkostí. Pomůže vám zátěžová deka
Trápí vás častá únava, vyčerpání, nedokážete se soustředit a už melete z posledního? Pomoci odpočívat vám může i něco tak obyčejného jako je deka. Že nevěříte? Tzv. zátěžová deka slibuje to, že vám přinese kvalitnější spánek, lepší koncentraci a celkové uvolnění. Zní to skvěle? A to ještě ani není všechno, s čím vám může pomoci.
Nikdy jste o tomto vynálezu neslyšeli? Podle všeho je to hit poslední doby, který si získává stále více příznivců – a to zcela oprávněně. Pozitivní účinky zátěžové deky obhajují i mnohé zahraniční studie. V čem může pomoci i vám a proč stojí za to do ní investovat?
Pro koho se zátěžová deka hodí?
Zátěžová přikrývka je terapeutická pomůcka, která se využívá při zvládání některých nepříjemných problémů. Podle výzkumů by měla mít pozitivní vliv zejména na děti i dospělé s hyperaktivitou a ADHD, poruchami autistického spektra a fetálním alkoholovým syndromem. Dále může být prospěšná i pro lidi, kteří trpí na úzkostné poruchy, nespavost nebo různé druhy chronických nemocí a bolestí. Nemusí však sloužit jen skutečně nemocným nebo diagnostikovaným lidem. Hodí se i pro ty, kteří trpí emočním či svalovým vypětím, jsou ve stresu nebo je trápí nespavost.
Jak to funguje?
Jedná se o speciální přikrývku, do které jsou rovnoměrně všité polypropylenové kuličky o celkové hmotnosti přibližně 2 až 13 kilogramů. Proto má deka svůj specifický název – je totiž poměrně těžká a na tělo tedy vytváří stálý jemný tlak a navozuje tím pocit klidu a bezpečí. Právě tento tlak by by měl podpořit uvolňování hned několika důležitých hormonů, které se starají o naši duševní pohodu. Jde zejména o hormon štěstí serotonin, ale také melatonin, spánkový hormon, který kromě zajišťování kvalitního odpočinku chrání mozek před záněty a pomáhá imunitnímu systému.
Podpoří spánek i soustředění
Jemná a rovnoměrná zátěž prý pozitivně působí na celý organismus a dokáže také zabránit nadbytečnému vyplavování stresových hormonů. Tíha deky vyvíjí konstantní tlak na svaly, šlachy a klouby, čímž dochází k postupnému a příjemnému uvolnění celého těla.
Je také prokázáno, že takové zatížení navozuje dojem bezpečí a může simulovat pocit objetí nebo blízkosti jiné osoby, která se často mnoha lidem nedostává, a je jednou z příčin jejich neuspokojivého psychického stavu. Zátěžová přikrývka proto poskytuje příjemné uvolnění při stresu a emočním vypětí, podporuje kvalitu spánku, pomáhá k relaxaci a uvolnění, ale také zlepšuje náladu nebo podporuje soustředění.
Jak si poradit s výběrem?
Přikrývky jsou k dostání ve více hmotnostních kategoriích. Je potřeba zvolit vhodnou hmotnost dle věku a váhy uživatele. Obecně platí, že váha zátěžové deky by měla odpovídat zhruba 10 % tělesné hmotnosti uživatele. Pokud se tedy bavíme například o 70kilogramové ženě, pak je pro ni optimální sedmikilogramová deka. Jedná se však jen o všeobecné doporučení, takže se může stát, že někomu bude vyhovovat zátěž menší a někomu větší.
Koupě zátěžové přikrývky není zrovna levná záležitost. Je třeba počítat s tím, že se bude jednat o částky v tisících korun. Výsledná cena se bude odvíjet od hmotnosti a materiálu použitém na výrobu povlaku – ten může být z bavlny nebo i z jiných tkanin, které se mohou lišit svou cenou.
Pro koho se nehodí
Zátěžovou deku by v žádném případě neměly používat děti mladší dvou let. U dětí je obecně na místě poradit se o používání deky s pediatrem a být obezřetní. Těžká deka není vhodná pro astmatiky a lidi s CHOPN a spánkovou apnoe. Obezřetní by měli být také cukrovkáři.