Které obaly se nejlépe hodí pro vaše nápoje? Pozor na „rádoby“ papír a mikroplasty
Také se snažíte dodržovat pitný režim a pravidelně během dne doplňujete tekutiny? Jistě takhle děláte pro své zdraví to nejlepší. Mnoho lidí si ale proto během dne kupuje různě balené nápoje – nebo si pití nosí ve vlastní lahvi, která opět může být vyrobena z různých materiálů. Možná netušíte, že v takovém případě byste se také měli zajímat o to, z jakého materiálu je obal vyroben. Ne každé složení obalového materiálu je v pořádku a v konečném důsledku by vám mohlo uškodit.
Materiály, ze kterých se lahve vyrábějí, mohou být velmi různorodé. Nejčastěji se setkáváme se čtyřmi variantami – běžné je sklo, plast, plechovky nebo vícevrstevný papírový obal. Všechny mají své plusy a minusy, ale který se nejlépe hodí pro vás a proč?
Je jasné, že skleněné lahve jsou tvrdé, odolné vůči teplotám i chemikáliím a poměrně dobře recyklovatelné. Myslet je však třeba i na to, že pokud je budete nosit celý den v kabelce, možná se pěkně pronesou. Praktičtější v tomto ohledu mohou být třeba plechovky nebo papírové obaly. I ty ale většinou dáváme stranou a volíme klasický PET materiál. Patří totiž mezi nejlehčí materiály, rozbíjí se jen velmi těžko, snadno se recykluje a jeho uhlíková stopa není příliš vysoká.
Sklo zaujme odolností a trvanlivostí
Skleněné lahve jsou sázkou na jistotu. Jsou zcela bezpečné, co se týče zdraví, nemají v sobě žádné závadné látky a nepřenáší do nápoje žádnou chuť ani pach. Jsou ale křehké a jejich výroba je energeticky velmi náročná. Největším problémem však zůstává jejich vyšší hmotnost, která má vliv nejen na jejich praktičnost, ale také na životní prostředí. Při jejich přepravě se totiž spálí více nafty.
Oblíbené PET lahve
Plasty v současné době patří k nejoblíbenějším obalovým materiálům. Jsou lehounké, prakticky nerozbitné, snadno se s nimi manipuluje a do jisté míry se dají i dobře recyklovat. Dnes se stále častěji vyrábějí plně recyklovatelné obaly, kdy je vše včetně etikety a víčka z PET materiálu. Takový obal pak můžete jednoduše vzít a vyhodit ho do kontejneru na tříděný odpad.
Papírové obaly nejsou vždy papírové
Papírové obaly jsou z hlediska životního prostředí asi nejpřijatelnější. Pokud se tedy ale skutečně jedná o papír. Zdaleka ne všechny obaly, které působí na první pohled jako z papíru, jsou skutečně z této suroviny. Daleko častěji mají na sobě vrstvu plastu a kvůli tomu se značně komplikuje jejich recyklace. Papír má také velmi nízkou odolnost, rozhodně nevydrží tak dlouho, jako sklo nebo plast. Obvykle platí, že papírové obaly po jednom použití vyhazujeme, byť to není zcela nezbytné.
Novinka na trhu
Na oblíbenosti získávají v poslední době i nápoje balené do vrstveného kartonu. Jsou velmi skladné a lehké a často mají také velmi atraktivní design. Nováčkem na trhu, který ale vypadá velmi slibně, je takzavný TetraPak Craft, který je z 80 % vyrobený z obnovitelných zdrojů – dřeva a cukrové třtiny. Pokud jej srovnáme s klasickým TetraPakem, má daleko nižší hmotnost a je také šetrnější k životnímu prostředí.
A jak si stojí plechovky?
Nespornou výhodou plechovek je fakt, že perfektně zachovávají chuť nápojů. Jsou také skladné, snadno se přepravují a vydrží i ne zrovna opatrné zacházení. Z hlediska ekologie však rozhodně nepatří k našim favoritům. Při jejich výrobě je totiž do ovzduší produkováno velké množství toxického odpadu. I pokud se recyklují, bývá při tomto procesu spotřebováno velké množství fosilních paliv.
Co je pro vás nejlepší z hlediska zdraví?
I když se dnes již hodně tlačí na zdravotní nezávadnost plastů, přesto se může stát, že plastové obaly obsahují nebezpečné sloučeniny nebo zbytky mikroplastů. Ty mohou vaše zdraví poškodit. Pro pravidelní nošení nápoje je určitě nejlepší zvolit kvalitní skleněnou láhev nebo hrnek, na který si pořiďte i ochranný obal, který jej bude chránit před rozbitím. Sice se možná trochu pronese, ale za dobrý pocit z toho, že chráníte sebe i životní prostředí, to určitě stojí.