V únoru je dobré začít s výsevem bylinek. Jak na to?
I když se vám to možná podle počasí venku nezdá, je načase se připravovat na jaro. A pokud plánujete letos pěstovat bylinky, máte nejvyšší čas začít s výsevem. Poradíme vám jak na to, aby i letos všechno vyklíčilo a z bylinek jste mohli těžit celou sezónu.
Nevíte, s čím začít?
Pokud jste ještě bylinky nikdy nepěstovali, je dobré začít s osvědčenou klasikou, které se daří v náročnějších podmínkách a jejíž listy snadno využijete do celé řady pokrmů. Kromě užívání v jídlech je můžete použít i na přípravu nálevů, které mohou nejen osvěžit, ale také mít léčivé účinky. Zkuste si letos vypěstovat alespoň některé z těchto druhů:
- Bazalka pravá
- Pelyněk estragon
- Kopr vonný
- Koriandr setý
- Majoránka zahradní
- Meduňka lékařská
- Pažitka pobřežní
- Petržel listová
- Šalvěj lékařská
- Tymián obecný
Nakupujeme semena
Koupit si semínka není nic složitého – navíc je to i velmi levná záležitost, jeden sáček seženete klidně i pod dvacet korun. Nejdražší bývají obvykle bazalky s barevnými listy (fialové, červené) a různými vůněmi (citronová, anýzová, skořicová). Semínka se často dají koupit dokonce i v supermarketech, ale doporučujeme spíše nakupovat v zahradnictví nebo v semenářských závodech. V supermarketu spíše hrozí, že koupíte starý sáček, který na stojanu visí již přes rok – a z toho možná už nic nevyklíčí. Dobře totiž klíčí jen čerstvá semena.
Výběr substrátu
Když už budete vážit cestu do zahradnictví, pořiďte si zároveň i vhodný substrát. Ideální je ten na výsevy a množení, nejlépe vyhovující klíčícím rostlinám. Pro přepichování a přesazování semenáčků si později kupte zeminu na dopěstování sadby, opět to není nic nákladného. Dnes již snadno seženete i speciální substráty určené přímo k pěstování bylinek. Jejich koupě rozhodně nebudete litovat, protože mají velmi specifickou skladbu, která bylinkám maximálně vyhovuje. Chcete-li mít tedy jistotu dokonalého výsledku, kupte si je.
Výsev
Vysévat semena je možné již během února do nádob, které umístíte na okno na parapet. Je nutné dodávat jim dostatek vzdušné vlhkosti, proto nádoby zakryjte průhledným víkem nebo fólií. Skvělé je, pokud máte malý pokojový skleníček. Vzdušnou vlhkost pravidelně kontrolujte – kdyby jí bylo až příliš, může hrozit zvýšený výskyt plísní.
V bytových podmínkách klíčí bylinky mnohem rychleji než z venkovních výsevů. Třeba takové meduňce nezabere klíčení více než 7 dní. Petržel vyklíčí již po 9 dnech. Při dostatku světla a vláhy získáte do května silné zdravé sazenice pro výsadbu na záhon či do truhlíku ven.
Jak na přesazování?
Jakmile je porost semenáčků hustý, je čas rostliny přepíchat a dále rozsadit. Pozor si ale dejte u rostlin s kůlovým kořenem, ty nemají přesazování rády. U nich proto rovnou volte pozdější řidší výsev přímo do balkonového truhlíku nebo na záhon.
Je čas jít ven
Před výsadbou do záhonu nebo na balkon je nutné sazenice začít včas otužovat. To znamená, že je dobré pravidelně větrat místnost, ve které se nachází, postupně je přenášet ven, aby si zvykaly na chladnější podmínky. Nesmí se ale dostat na průvan nebo na přímé slunce, protože mladé nepřipravené rostlinky by takovou zátěž nezvládly. Na výsadbu ven přijde čas nejdříve v polovině května. Bylinky jsou totiž převážně teplomilné a mráz jim nesvědčí.
Výsev rovnou ven
Bylinky je samozřejmě možné sázet i napřímo. Pro takový výsev se hodí dobře prokypřený záhon na slunném a závětrném místě. Bylinky vysévejte postupně podle délky klíčení – dobré je začít s petrželí, pokračujeme s bazalkou a dále zbytek bylinek. Bazalka i majoránka se lépe pěstují z předpěstované sadby. Obě bylinky také vždy lépe prospívají vysázené po několika kusech.