Dům a zahradaRady a tipy

Slupky, košťály ani natě nevyhazujte. Zpracujte je na chutné jídlo plné vitamínů

Při zpracování zeleniny vzniká často velká spousta odpadu – různé odřezky, nať, listy nebo košťály. A to všechno nejčastěji končí v koši zcela bez využití. Denně takto vyprodukujeme ohromné množství bioodpadu, který by se přitom mohl dát využít jinak, a mnohem lépe. A když navíc zvážíme, že právě slupky nebo košťály nezřídka bývají na plodině vůbec to nutričně nejhodnotnější, máme hned o důvod víc zajímat se, jak je zužitkovat.

Výzkumy totiž potvrzují, že častokrát se skutečně zcela zbytečně připravujeme o důležité živiny. Například u celeru platí, že je jeho nať je daleko bohatší na prospěšné látky než kořen, který většinou konzumujeme. A podobná situace je i u jiných druhů ovoce a zeleniny. Například v jablečné slupce je prospěšných polyfenolů daleko více než v dužině. Také dužina dýně obsahuje až o 27 % méně vitaminu C než její kůra a významně méně vlákniny. Rozhodně se tedy vyplatí tyto přebytečné části rostlin nevyhazovat, ale spíše je chytře využít.

Vývar ze zbytků

Pokud vám často přebývají odřezky z kořenové zeleniny, dají se velice snadno využít k výrobě chutného vývaru. Stačí dát všechny slupky a zbytky do velkého hrnce, přidat vodu a nechat pomalu táhnout a získáte silný zeleninový bujón, který se vám bude hodit třeba na přípravu omáček nebo pod maso. Navíc můžete zbytky i na dlouhou dobu zamrazit a mít vždy připravenou zásobu na výrobu čerstvého vývaru. Hodit se vám budou nejen slupky z mrkve nebo petržele, ale i stonky fenyklu a zelené části pórku. Nebojte se přidat i zbytky hub nebo stonky bylinek, které nezužitkujete jinak.

Pokud máte slupek nadbytek, najde se pro ně ještě další využití. Stačí je nechat vyschnout na slunci a poté je rozdrtit v kuchyňském robotu. Vzniklou směs poté můžete použít jako kořenicí přípravek namísto klasické vegety. Ušetříte, vyhnete se zbytečným přidaným látkám, a ještě vhodně využijete přebytky z kuchyně.

Chutné pesto z natí

Takové pesto se vám skvěle bude hodit na dochucení polévek nebo zeleninových omáček. Využijte k tomu přebytečnou nať, kterou byste jinak vyhodili. U mrkvové nati jen zkontrolujte, zda není hořká. Přidejte česnek, olivový olej a trochu soli. Vše rozmixujte a dle chuti ještě dokořeňte. Ukládejte v menších skleničkách, pesto se dá snadno také zamrazit.

Netradiční špenát

Pokud vám přebývá mnoho listů brokolice, ředkve nebo třeba kedluben, neváhejte je zpracovat podobně jako to děláte se špenátovými listy. Vše nadrobno nakrájejte a s trochu vody nechte dusit do měkka. Musíte počítat s tím, že některé listy jsou tvrdší a budou se vařit déle, ale chutnat budou výborně. Můžete si je snadno dát jako přílohu k masu.

Domácí tvaroh

Nesčetněkrát se stane, že vám zkysne mléko. Chyba může být na vaší straně, ale někdy už jednoduše koupíte mléko, které není dobré. Co pak s ním? Je přeci škoda zkyslé mléko celé vylít, no ne? Nyní už budete vědět, jak jej využít – vyrobte si lahodný domácí tvaroh! Zkyslé mléko zahřejte za občasného míchání na mírném plameni. Tak dojde ke sražení mléka, což ještě můžete podpořit přidáním chlebové kůrky. Sražený tvaroh pak nechte ustát a mezitím si připravte sítko vyložené čtvercem z řídké látky. Jakmile je hmota vychlazená, nalijte ji do sítka a nechte odkapat veškerou vodu. Vzniklá hutná hmota se přetvoří v krémovitý tvaroh s vynikající chutí a konzistencí.

Křupavé chipsy

Co s bramborovými slupkami? Přece si z nich připravit mlsání na večer! Příprava je jednoduchá. Slupky rozprostřete na plech vyložený pečicím papírem a promíchejte je s trochou oleje. Přidejte sůl a své oblíbené koření a dejte péct do trouby vyhřáté na dvě stě stupňů po dobu patnácti minut. Za pár minut máte hotové křupavé občerstvení k filmu. Stejně lze připravit i chipsy z jiných zeleninových slupek, jako je například mrkev nebo petržel. Je to jen na vaší fantazii.

Myslete na pesticidy

Pamatujte na to, že suroviny, které běžně kupujete v supermarketu, bývají chemicky ošetřené. Ve slupkách se tak kromě prospěšných látek mohou nacházet také nebezpečné pesticidy. Proto se vyplatí být vždy opatrní, co kupujete, jaký to má původ, a zda víte, jakým způsobem se ovoce či zelenina ošetřuje. Zárukou bohužel nemohou být ani bio produkty. Nejjistější je pořizovat čerstvé potraviny u farmářů, které znáte, a víte, jak své produkty pěstují. Některé druhy ovoce a zeleniny zbaví zbytečných chemikálií důkladné omytí, u jiných je ale lepší raději slupku používat pouze v případě, že jste si jisti její bezpečností (například citrusy).

Samozřejmostí je také to, že byste neměli konzumovat zplesnivělé nebo nahnilé části. Před použitím všechny části pečlivě omyjte pod proudem vody a v případě pochybností je jednoduše nepoužívejte.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button