Předčasné stárnutí cév se dnes týká většiny populace. Zaděláváte si na infarkt a další potíže
Většina z nás bojuje pouze s viditelnými projevy stárnutí jako jsou třeba vrásky, ale zapomínáme, že naše tělo stárne i uvnitř, a možná ještě daleko rychleji, než si představujeme. Možná bychom se daleko více měli zaměřit na zdraví naišch cév. Podle lékařů jsou totiž často v katastrofálním stavu. Cévní věk překračuje u mnohých lidí ten skutečný i o celé desetiletí.
I když je nám třeba jen okolo třiceti, nic to nemění na tom, že naše cévy mohou vypadat jako by nám bylo o dvacet let více. Na stavu cév se totiž projevuje to, jak žijeme, a každá cigareta, sklenka alkoholu, chyba v jídelníčku a den plný stresování vás nemilosrdně přibližuje vážným cévním chorobám. Jak poznáte, že máte cévy starší, než jste vy?
Nechte se vyšetřit
Jedná se o vyšetření podobné například měření krevního tlaku. Po pár minutách máte spolehlivý výsledek, který o vašem zdraví napoví možná i více než odběr krve. Měření byste měli absolvovat zejména tehdy, pokud máte vyšší cholesterol, nadváhu, vyšší krevní tlak, kouříte, trpíte cukrovkou, jste po přechodu nebo pokud vaši rodiče prodělali infarkt či mozkovou mrtvici. Ve vyšším věku už je to v podstatě nutnost, kterou byste v rámci prevence neměli opomíjet.
Co vlastně způsobuje, že naše cévy už nejsou tak mladé a v kondici jako dříve? Jde o tzv. kornatění tepen. Toto onemocnění vniká částečně stárnutím, částečně ale také špatným životním stylem. Nepřidává mu ale ani konzumace alkoholu, vysoký krevní tlak nebo špatný cholesterol. Aterosklerózu sice popsali lékaři již během 18. století, v moderní době se však značně rozšířila, a proto se často řadí mezi civilizační choroby. Proces kornatění cév většinou začíná již v mládí, s věkem se ale situace postupně zhoršuje a problémy se nejčastěji projeví kolem 50-60 let.
Zaměřte se na stravu
Pro dobrý stav cév je klíčová zdravá strava. Pokud tedy nevíte, kde začít, jídlo je rozhodně ta správná cesta. Ideální je omezit konzumaci živočišných tuků, bílého pečiva a sladkostí. Používejte také vhodný tuk na vaření, ideálně řepkový nebo olivový olej.
Na kornatění cév má ale vliv i naše hmotnost. Epidemií 21. století je nadváha a ta se zásadně podílí na našem celkovém zdraví. Tloušťka způsobuje také neurologické problémy, onemocnění ledvin, často ústí v endokrinologické potíže, je hlavní příčinou vzniku diabetu druhého typu. Může stát i za propuknutím rakoviny, a hlavně výrazně zkracuje délku života. Dávno tedy nejde jen o to, jak vypadáte, ale skutečně se hraje o vaše zdraví a kvalitu života.
Riziko infarktu
V důsledku nevhodného životního stylu se cévy nejenom zanášejí tukem, ale také celkově tuhnou a ztrácí svou pružnost. No a tuhé cévy s sebou nesou jedno podstatné riziko, a to je infarkt, respektive jakékoliv jiné problémy se srdcem. No a jak správně tušíte, s tímto si není radno zahrávat. Jak jednou projdete infarktem, je vaše srdce již navždy poznamenané a podobné potíže se mohou kdykoliv vrátit. Nehledě na to, že ne každý infarkt přežije. Přitom lze z velké části těmto chorobám předcházet zdravým životním stylem.
V případě aterosklerózy se léčí hlavně příčiny, které vedou ke vzniku aterosklerotických plátů. Důležité je začít s léčbou včas, aby se zabránilo rozvoji nepříjemných komplikací. Lékaři se zaměřují především na snížení vysoké hladiny cholesterolu a nemocní proto musí celkově změnit svůj životní styl. Bez změny vašich návyků to nepůjde, žádné zázračné pilulky prostě neexistují, takže se musíte smířit s tím, že to bude chtít i vaši iniciativu a vytrvalost. Rozhodně se ale vaše úsilí vyplatí.