Bolestivé bradavky postihují většinou ženy. Zjistěte jak si ulevit od bolesti v pohodlí domova
Bolestivá prsa a bradavky čas od času postihují každou ženu v reprodukčním věku. Většinou nejde o příznak nějakých závažnějších obtíží, ale jednoduše o přirozený doplněk menstruačního cyklu nebo jiných změn v ženském těle.
V každém případě ale tyto bolesti dost znepříjemňují život a mnohým ženám mohou třeba velmi významně zhoršovat možnost sexuálního uspokojení. Co však mnohé ženy trápí mnohem více jsou poporodní komplikace, kdy bradavky často krvácí, praskají a v důsledku toho není možné miminko úspěšně kojit. I to se může stát, ale je snahou všech, aby se tomu vyhnuli. Pro miminko totiž neexistuje nic lepšího než skutečné mateřské mléko.
Příčiny
Jaké jsou nejčastější příčiny bolavých bradavek? Patří mezi ně kojení, těhotenství, sexuální aktivity, citlivost pokožky, infekce, alergie, dopady životního prostředí, zánětlivá onemocnění, hormonální potíže a mnoho dalších. Někdy se i různé faktory kombinují a doplňují.
Podle výzkumů trpí během cyklu bolestmi bradavek až 90 procent všech žen. Tyto bolesti většinou bývají přechodné a ženám nemusí zásadně komplikovat život. Přibližně 80 procent novopečených maminek pak bojuje s potížemi s bradavkami ihned po porodu a v týdnech následujících. Bolesti bývají doprovázeny krvácením a praskáním kůže.
Domácí léčba
Léčba bolestivých bradavek někdy může být během na dlouhou trať. Ne vždy se navíc podaří problém skutečně vyřešit, ale ve většině případů je možné potíže alespoň zmírnit.
Mateřské mléko
Příroda je mocná, a tak pro potíže maminek vymyslela vlastní léčbu, kterou si mohou snadno zprostředkovat samy. Pokud vás trápí bolesti a krvácení bradavek po porodu, je nejlepší léčbou prý právě mateřské mléko. Dokáže hojit rány, zklidňovat podráždění a tlumit vznik zánětů a krvácení. Má antibakteriální a hojivé vlastnosti, které maminkám pomáhají cítit se lépe a moci krmit svá miminka.
Teplý obklad
Pomoci může i teplý obklad. Teplo uvolňuje a podporuje relaxaci svalů a tkáně. Teplý obklad může pomoci zmírnit bolest a nepohodlí a urychlit hojení ran. Jednoduše namočte žínku do teplé vody a přikládejte ji na bolavá prsa. Nechte působit přibližně 10 minut.
Domácí mast
Na bolestivé bradavky platí i různé masti z hojivých esenciálních olejů. Můžete si doma připravit vlastní smícháním univerzálního krému s pár kapkami esenciální levandulového nebo meduňkového oleje. Krém nanášejte vždy na noc a pokud kojíte, nezapomeňte jej setřít předtím, než prso nabídnete svému miminku.
Bylinky
Pokud nejsou vaše obtíže způsobeny porodem a kojením, ale spíše hormonální nerovnováhou, pak je nejlepším lékem nasadit do boje mocnou sílu bylinek. Řada rostlinek je považována za velmi prospěšná pro regulaci hormonů a pro podporu ženského zdraví. Typicky to je třeba kontryhel, který se dá v první půlce cyklu konzumovat ve formě čaje, nebo také pupalka dvouletá, což je velmi mocná bylinka na úpravu rozhašeného cyklu. Existuje řada možností, jak se s těmito problémy vypořádat přírodně, tak není nutné pokaždé do sebe cpát hormony nebo nutně hledat lékařskou pomoc.
Vzduch
Rozdrásaným a bolestivým bradavkám prý ve výsledku nejlépe pomůže vzduch. Cílem totiž je, aby bradavky vyschly, zatáhly se a poté se samy rychle hojí. Doma se tedy snažte co možná nejvíce nechat prsa volně bez podprsenky, aby kůže mohla dýchat.
Kontakt s látkou navíc může kůži dráždit a potíže ještě zhoršovat. Snažte se tedy bradavkám tímto způsobem ulevit a dopřát jim rychlou regeneraci.
Trpělivost
Hojení bradavek vyžaduje i vaši maximální trpělivost. bohužel to nepůjde hned a rychle a hojení může trvat i několik dní či týdnů. Je ale nutné v léčebných snahách vytrvat, i když se třeba výsledky nedostaví okamžitě. Bolestivé bradavky potřebují na hojení čas tím více, čím jsou namáhány kojením. Přesto vytrvejte a pro svou miminko obětujte i tu bolest a diskomfort.