Mějte dřevěnou podlahu jako novou i po letech používání. Správná péče je nutnost
Není nutné být tak radikální. Dřevěnou podlahu, která vám vydrží krásná dlouho a bude dobře sloužit můžete mít, i pokud jste rodiči nebo milujete své psí mazlíčky. Jen je důležité vědět, jak se o ni správně starat a pečovat o ni. Tyto tipy vám mohou pomoci vykročit správnou nohou a konečně vědět jak se o dřevěnou podlahu správně starat.
Pryč s botami
V českých domácnostech je dobrým zvykem zouvat se, když přijdete domů, ale stále častěji lidé lenivějí a boty nesundávají. To je bohužel pro dřevěnou podlahu hotová pohroma. Dřevo je přirozeně porézní a má v sobě malinké otvůrky, prasklinky i drážky. Do těch se velice snadno dostane špína, písek i vlhkost z obuvi a i když možná není na první pohled vidět, za pár let se nastřádá a pak už ji neodstraníte ničím.
Na dřevěnou podlahu je tedy nutné se vyzouvat. Možná je to pro vás obtěžující, ale kromě toho, že to sníží vaši nutnost úklidu, také je to o mnoho hygieničtější. Představte si, kde všude po venku chodíte – a ve stejných botách se pak klidně procházíte třeba u vás v kuchyni nebo v koupelně. Když si budete boty pečlivě vyzouvat, výrazně tím životnost dřevěné podlahy prodloužíte.
Nejdřív vysavač, až pak mop
Řada lidí si usnadňuje práci s úklidem tak, že nevysává a rovnou bere do ruky mop. Možná to nemusí být problém u kachličkových podlah nebo plovoucích podlah, ale dřevo potřebuje důslednější péči. Pokud se na vysávání „vykašlete“, riskujete to, že špínu akorát více rozmažete po podlaze a umožníte jí vniknout dovnitř struktury podlahy, odkud se jí ven rozhodně chtít nebude. Pokud tedy nemáte čas, dejte rozhodně přednost vysávání před stíráním a v ideálním případě zvládněte obojí.
Důležitý je také výběr vhodného čisticího produktu. Volte takové, které jsou speciálně určeny na dřevo a obsahují ideálně i nějaké lešticí a pečující oleje. Zapomeňte na agresivní dezinfekční přípravky a příliš pěnivé produkty. Obyčejná teplá voda úplně postačí, pokud se nejedná o velké znečištění.
Lesk a ochrana
Dřevo potřebuje také pravidelné leštění a účinnou ochranu před poškrábáním a poškozením. Na leštění tmavé dřevěné podlahy existuje účinný a jednoduchý trik. Stačí zalít sáček černého čaje vařicí vodou a nechat jej louhovat, dokud čaj nevychladne. Poté sáček odstraňte a do čaje namočte čistý hadřík. S ním pak leštěte podlahu a nezapomeňte ji pak také vytřít zcela do sucha. Tanin v čaji posiluje dřevo, dodává mu lesk a také sjednocuje barvu.
Ochranu dřeva zaručíte nejlépe specializovaným lakem. S jeho výběrem vám nejlépe poradí ve specializovaných obchodech. Lakování není třeba provádět často. Úplně to stačí jedenkrát za několik let. Pokud ale máte mazlíčky s ostrými drápky, je vhodné údržbu provádět častěji. Jakékoliv poškození pak schytá vrstva laku, a nikoliv dřevo ukryté pod ní.
Touhy po dřevěné podlaze se tedy nemusíte vzdávat. Péče o ni dnes již není tak náročná, jako tomu bylo dříve. Spousta typů podlah se také vyrábí z velmi tvrdého tropického dřevo, které také dokáže odolávat vlhkosti a hodí se tak třeba i do koupelny. Dřevo si rozhodně může dovolit každý bez ohledu na vytížení vaší domácnosti. Správná péče je ale nutnost.