Jak začít šetřit ještě dnes? Nejtěžší je udělat první krok
Každý by chtěl být schopný něco ušetřit a odložit si peníze nejen na dovolenou, ale třeba i na důchod nebo na nenadálé události, které nás mohou poskytnout. Mnoho lidí o tom mluví, ale jen málo to skutečně dělá. A důvod je prostý, jednoduše to není až tak lehké jak by se mohlo zdát.
V první řadě je potřeba si uvědomit, že jen velmi málo závisí na výši našich příjmů. I lidé, kteří vydělávají obrovské částky mají často problém ušetřit. Je to proto, že každý člověk je v závislosti na svých příjmech zvyklý na jiný standard a je mu zatěžko některé navyklé věci opustit. Ať už tedy vyděláváte hodně nebo málo, pro každého existuje způsob jak alespoň trochu ušetřit. A v dnešní době by úspory měly být jednou z vašich priorit. Kdo je připraven, není později zaskočen.
Jak tedy konečně začít šetřit? Dnes vám poradíme několik základních kroků, které je třeba udělat pro to, aby na vašem účtě peníze rostly a nikoliv ubývaly. Bude to vyžadovat úsilí, odhodlání a vytrvalost, ale ovoce své snahy jistě dříve či později sklidíte a svému minulému já ještě poděkujete. Začněte tedy ještě dnes a neodkládejte toto důležité rozhodnutí na neurčito.
Je to v hlavě
Cesta za úsporami začíná ve vaší hlavě. Je nutné, abyste změnili své mentální nastavení. Musíte se přepnout z módu „mohu utratit vše, co vydělám“ na „jedno až dvě procenta z příjmů odkládám stranou“. Záměrně hovoříme o takto malých částkách. I když je jedno procento z vašich příjmů možná zcela zanedbatelná částka, je důležité nejprve změnit své smýšlení. Jakmile se vám podaří skutečně ušetřit to, co si stanovíte, můžete částku libovolně navyšovat dle vašich možností a představ.
Buďte realističtí
Základem úspěchu je přistupovat k šetření realisticky. Určitě by bylo skvělé, kdybyste již za prvních pár měsíců byli schopni našetřit na dovolenou, ale to ve většině případů není možné. Půjde to možná pomalu, ale důležité je, že už jste vykročili na tuto cestu. Stanovte si reálné cíle. Dobře vám k tomu může pomoci sestavení skutečného a pravdivého rozpočtu, kde přesně uvidíte své příjmy a výdaje a budete schopni nejlépe posoudit, kam vaše peníze mizí. Cílem není utáhnout kohoutky a nedopřát si absolutně nic, ale spíše najít oblasti, kde i malá změna návyků může ušetřit mnoho peněz.
Chtít vs. potřebovat
A kde tedy ušetřit? Je dobré se opravdu upřímně podívat na vaše výdaje a zcela nezaujatě je rozdělit do dvou kategorií – chtít vs. potřebovat. Jakmile budete mít hotovo, projděte pečlivě seznam chtít a rozhodněte se, čeho jste ochotni se vzdát nebo na čem lze ušetřit. Typickými příklady mohou být služby, které si dopřáváte třeba z lenosti. Co třeba návštěva u manikérky? Nezvládnete si udělat stejně hezké nehty i doma? Na internetu najdete spoustu návodů, jen musíte přemoci svou pohodlnost.
Zautomatizujte to
Jakmile je rozhodnuto o způsobu šetření a částce, která vám má každý měsíc zbýt, je načase celý proces co možná nejvíce zautomatizovat a usnadnit. Nejlepší možností jak zajistit, že ušetřené peníze neutratíte při záchvatových nákupech nebo na dárky a další věci, je odesílat tyto prostředky na spořící konto. Tam budou vaše peníze v bezpečí a nebudou vás lákat k tomu, abyste je utratili. Můžete zvolit i konto, které vám z uložených prostředků každoročně přidá nějaký drobný úrok a vaše peníze mohou navíc začít samy vydělávat. Na trhu je mnoho takových produktů, tak se jich nebojte využít a pomalu si začněte dláždit cestu k lepším zítřkům.
V neposlední řadě si udělejte jasno v tom, do čeho chcete peníze investovat nebo jak je využít. Mějte pevný cíl, který se nebude měnit podle vaší nálady. Jen tak budete schopni skutečně získat maximum.