Rady, díky kterým bude jídlo chutnat lépe
Rodina vám jídlo chválí, máte své vyhlášené recepty, které když uvaříte, všichni si ještě přidávají. I když jsou v kuchařce přesně postupy, vám se občas vyplatilo použít vlastní inovaci a přidat něco ze sebe. Aby jídlo chutnalo, nestačí jen správně zvolit recept, vybírat správné a chutné suroviny. Důležitý je také proces zpracovávání a následná úprava.
Tipy, které pomáhají
Přinášíme vám několik dobrých rad, které v kuchyni využijete. Díky nim bude vaše jídlo chutnější. Jsou to možná jen drobnosti, ale ve finále to může udělat opravdu hodně. Zjistěte například, zda je vejce čerstvé, jak připravovat rybu nebo jak si vyrobit vlastní majonézu.
Na pánvi opékejte méně masa
Připravujete-li soté, pak dejte pozor, kolik masa máte na pánvi. Je-li masa hodně, pak se neopéká, ale vaří. Tím pádem maso pustí šťávu a uvnitř bude suché a tvrdé. Maso opékejte ve velké pánvi, aby mělo maso dostatek vlastního místa a jednotlivé kousky se o sebe neotíraly.
Otáčení steaku při opékání
Necháte-li na pánvičce maso příliš dlouho, kůrka se stává tvrdou. Masu uvnitř tak bude mdlé a tuhé. Vyzkoušejte jednoduchý trik, zatřeste pánví. Pokud maso klouže po pánvi, pak jej můžete na pánvi otočit.
Sýr až na konec
Pečete-li maso v troubě a chcete k němu přidat sýr? Obvykle jej na maso dáte ještě ve chvíli, kdy je syrové. A to je chyba. Vytvoří se z něj tvrdá a nepříliš chutná krusta. Sýr dejte na maso cca pět minut před vytažením.
Ryba s citronem
Chcete-li rybu grilovat, použijte plátky citronu jako vrstvu mezi roštem a rybou. Ryba tak není vystavena vysokým teplotám, nebude se na rošt lepit a rozpadat se. Citron tak bude mít příjemnou chuť díky citronu.
Teplé mléko na brambory
Připravujete si bramborovou kaši? A jste zvyklí, že mléko vytáhnete z lednice a použijete. A to není dobře. Kromě toho, že teplé brambory budou velmi rychle studené, získávají našedlou barvu namísto žluté. Mléko proto zahřejte.
Sáhněte po správném oleji
Smažení jídel na panenském olivovém oleji je náročné, protože se velmi rychle začíná propalovat. Pro smažení sáhněte raději po oleji, který má vyšší bod přepalování. Můžete využívat například vepřové sádlo.
Čerstvost vajec
K tomuto testu vám postačí sklenice a studená voda. Klesne-li vejce na dno, můžete jej bez problémů využít při vaření. Bude-li se vznášet v polovině sklenice, jeho stáří je přibližně dva týdny a stále je možno jej využít. Pokud však vejce bude plavat na hladině, je opravdu staré. V takovém případě raději sáhněte po jiném.
Dopřejte masu odpočinek
Nikdy ihned neservírujte právě opečené nebo ogrilované maso. Nechejte jej pár minut odpočinout a až poté servírujte. Šťáva v mase se tak udrží i po nakrájení, zlepší se jeho struktura a chuť.
Měkké máslo
Vytáhněte tuhé máslo z lednice a potřebujete, aby bylo ihned měkké? Nalijte horkou vodu do sklenice a nechejte jí tam asi minutu. Vodu vylijte a touto sklenicí zakryjte ztuhlé máslo. Do několika minut bude měkké a krásně jej rozetřete.
Konzumujte víno ihned
Po otevření začne víno reagovat se vzduchem a po několika dnech se může pokazit. Některá vína jsou citlivá, a proto již druhý den může být kvalita značně snížena. Vypijte jej proto co možná nejrychleji po otevření.
Vlastní majonéza
Ušlehejte si vlastní majonézu! Stačí vám k tomu jedno vejce a 150 ml olivového oleje, který budete postupně přidávat. Na dochucení stačí sůl, koření, bylinky nebo hořčice a máte hotovo.