5 tipů jak ušetřit při praní prádla. Neplaťte víc, než musíte
Každý z nás má při praní prádla své specifické návyky, ale některé z nich nás mohou stát více peněz, než je nutné. Přitom úspora energií je v dnešní době zásadní a nikdo jistě nechce za praní platit víc, než je nezbytně nutné. Pomůžeme vám prát efektivně a účinně, aniž byste museli slevovat ze svých nároků na kvalitu praní a čistotu prádla.
Zjistěte, jak můžete vylepšit svou prací rutinu, abyste neutráceli více, než je nutné.
1. Zaměření na skvrny nebo kompletní praní?
Než hodíte nějakou věc do pračky, zkontrolujte, zda je skutečně špinavá, nebo by ji stačilo vyprat jen na jedno místě, protože jste na ni vylili kečup nebo hořčici. Nadměrné praní totiž může vést ke zkrácení životnosti oblečení, takže aby vypadalo déle dobře, je lepší nosit oblečení mezi praními vícekrát. To také znamená, že zbytečně neplýtváte energií, vodou a pracím prostředkem. Pokud se jedná pouze o malou skvrnu na svetru, použijte k ošetření skvrny odstraňovač skvrn nebo nějaký prostředek na praní, který lze aplikovat jen ručně a místně.
Pokud máte špinavé oblečení a dáváte ho prát celé, ujistěte se, že se prací prostředek ke všemu snadno dostane. Před vložením prádlo uvolněte, protože pokud je oblečení zamotané do klubíčka, nevypere se tak dobře a bude déle schnout. V případě praček se sušičkou se tak zvýší náklady na sušení. Pokud se jedná o obzvláště velké předměty, jako jsou peřiny, hledejte zatoulané oblečení zachycené uvnitř, aby bylo praní co nejefektivnější.
2. Používejte rozumné množství pracího prostředku
Častým omylem při praní je, že použití většího množství pracího prostředku povede k čistšímu oblečení. Opak však může být pravdou: příliš velké množství může zanechat oblečení potřísněné a pokryté lepkavým nebo slizkým filmem, protože se jej nepodařilo řádně vypláchnout. Také to stojí více peněz, protože prací prostředek spotřebujete rychleji.
Množství, které potřebujete, se může lišit v závislosti na velikosti vaší pračky, proto se podívejte do návodu k obsluze pračky nebo sušičky nebo na webové stránky výrobce a také si nezapomeňte přečíst návod na etiketě pracího prostředku.
A nezapomeňte, že vyšší cena neznamená automaticky lepší čistotu. Některé z testovaných pracích prostředků jsou násobně dražší, ale ve skutečnosti se nevyznačují vyšší účinností.
3. Ujistěte se, že máte pračku skutečně naplněnou
Vyhněte se přetížení pračky, protože to znamená, že oblečení bude mít omezený prostor pro pohyb a málo místa pro rozptýlení pracího prostředku. Zároveň se ale vyhněte praní jen částečně naplněné pračky. Vložení plné náplně prádla je energeticky nejúčinnější, a tedy i cenově nejvýhodnější způsob používání pračky.
Tento postup můžete dále vylepšit tím, že se podíváte, co pravidelně dáváte do pračky, a případně nakoupíte více druhů oblečení, které potřebujete. Pokud máte pouze jednu položku, kterou nosíte velmi pravidelně, můžete skutečně dlouhodobě ušetřit peníze tím, že si koupíte více kusů, takže nebudete muset dávat prát tak často.
Pokud jde o sušení, můžete ušetřit peníze tím, že oddělíte různé druhy látek. Náplň z bavlny uschne mnohem rychleji než těžká džínovina a sušení různých tkanin dohromady může zmást senzory sušení, což vede k prodloužení celkové doby cyklu.
4. Pokud je to možné, perte při nižších teplotách.
Jedním z našich nejlepších tipů, jak snížit účty za energii, je praní při nižších teplotách. Zjistili jsme, že přechodem ze 40 °C na 30 °C lze ušetřit 38 % energie, zatímco praní při 20 °C se ušetří až 62 % – to znamená úsporu více než poloviny spotřebované energie snížením teploty praní na polovinu. To se v průběhu jednoho roku projeví. Obecně lze říci, že praní při těchto teplotách neohrozí odstranění skvrn, ale vždy to záleží na konkrétním typu prádla.
5. Dbejte na údržbu
Nejsou to jen náklady na provoz, které mohou zvýšit vaše účty, ale také náklady na opravy. I když některé problémy budou vyžadovat odbornou opravu, v první řadě se vyplatí zjistit, zda je to něco, co můžete vyřešit sami. Obvykle snadno vyřešíte problémy, jako je zapáchající pračka, nefungující dvířka nebo je problém se zásuvkou na prací prostředek. Pokud pračka vydává hluk, raději kontaktujte odborníka, jelikož se může jednat o uvolněnou součástku.
Těmito snadnými triky můžete ročně docílit významné úspory. Nebojte se proto aspoň některé z nich vyzkoušet a zahrnout do své pravidelné prací rutiny.
ZDROJ: https://primanapady.cz/clanek-392463-je-mozne-prat-pri-nizkych-teplotach-a-usetrit-mame-pro-vas-4-tipy
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: cottonbro studio: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/pes-domaci-mazlicek-roztomily-obleceni-7086371/