Spolupráce

3 tipy pro budoucí spokojené majitele tepelných čerpadel

Níže najdete tipy, které zvýší pravděpodobnost, že vás v zimě bude hřát kromě levného a spolehlivého zdroje tepla i pocit z dobře odvedené práce při jeho výběru. Nový zdroj tepla představuje investice v řádu desítek i stovek tisíc korun, pořizujete si je na další roky či dekády, je tedy žádoucí věnovat jeho výběru stejnou pozornost a péči jako např. výběru auta, školy pro děti či samotné nemovitosti.

V první řadě je třeba si uvědomit, že univerzálně vhodné tepelné čerpadlo neexistuje. První velkou chybou, které se lidé vybírající nový zdroj tepla dopouští, je konzultace s prodejcem, jenž má ve své nabídce pouze 1 či 2 typy čerpadel, typicky vzduch-vzduch či vzduch-voda. Všeobecně platí, že nejlevnější provoz je spojen s tepelným čerpadlem země/voda, s tímto zařízením jsou však spojeny vyšší vstupní investice a je náročnější na prostor, tj. nehodí se ke každé nemovitosti.

Tip číslo jedna zní: Vybírejte tepelné čerpadlo u prodejce, který má sám z čeho vybírat, tj. nabízí více typů tepelných čerpadel.

Dále, i na trhu s tepelnými čerpadly dochází k podvodům, nejedná se přitom o „specialitu“ tuzemských prodejců, ale minimálně o evropský problém. Za účelem jehož potírání vzniklo označení „Evropská značka kvality“ dávající majiteli čerpadla tyto jistoty:

  • výkon tepelného čerpadla odpovídá minimálním požadavkům na výkon,
  • samotný výkon byl potvrzen testy nezávislým zkušebním ústavem,
  • potvrzeny byly i údaje o provozním hluku čerpadla,
  • na tepelné čerpadlo se vztahuje záruka dodávek náhradních dílů po dobu dalších 10 let,
  • na tepelné čerpadlo se vztahuje plná dvouletá záruka,
  • zařízení bude dodáno s návodem v národním jazyku,
  • dovozce či výrobce mají vybudovanou servisní síť s reakční dobou 24 hodin.

Tip číslo dva zní: Ptejte se, jestli tepelné čerpadlo získalo ocenění Evropská značka kvality Q, při výběru se pak touto informací řiďte.

Stejně důležité jako tepelné čerpadlo je jeho instalace. Nekvalitně odvedené práce mohou způsobit, že tepelné čerpadlo nebude dosahovat požadovaného výkonu, provoz bude více hlučný, vibrace při provozu budou tepelné čerpadlo poškozovat. Není samozřejmostí, že každý prodejce tepelného čerpadla je schopen zajistit instalaci zkušenými řemeslníky. V praxi se setkáte s těmito způsoby instalace:

Chlaďařská firma se zkušenostmi s instalací klimatizací, ovšem často s nedostatečnými zkušenostmi s instalací tepelného čerpadla. Chlaďaři často chybují v řešení odvodu kondenzátu, izolace propojovacího potrubí.

Řemeslníci z oboru vodo-topo-plyn, kteří zpravidla instalují kotle na plyn a uhlí, u kterých se výkon navrhuje od oka, proto jsou s jejich pracemi spojena nejvyšší rizika chyb. S ohledem na fakt, že tito pracovníci zpravidla nezajišťují následný servis, nemusí mít dostatečnou motivaci na kvalitně odvedených pracích.

Topenářská firma, jež má zkušenost s instalací tepelných čerpadel. Toto řešení je kompromisem v případě, že firma je oprávněná uvádět čerpadla do provozu a zároveň, nemáte možnost využít poslední uvedenou možnost, viz níže.

Specializovaný dodavatel tepelných čerpadel, jehož pracovníci instalují ročně desítky zařízení. Tyto firmy umí správně spočítat tepelné ztráty domu, navrhnout velikost tepelného čerpadla, bezchybnou instalaci včetně zapojení do provozu. Zároveň se jedná o firmy, které zajišťují i servis tepelného čerpadla, tj. víte, komu po instalaci volat při případných potížích s provozem.

Tip číslo tři zní: Nedělejte kompromisy v kvalitě zapojení tepelného čerpadla, vrátí se vám to na bezchybném a levném provozu.

Zdroj obrázku: klikkipetra / Shutterstock.com

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button