Rady a tipyZdraví

10 domácích metod jak bojovat s nachlazením

Hledáte přírodní nebo alternativní léčbu příznaků nachlazení nebo chřipky? Není nutné se neustále jen cpát léky, mnohdy pomůže i samotná příroda. Zkuste tyto triky než se vrhnete na polykání tabletek.

1. Kdy příznaky neléčit

Věřte tomu nebo ne, ale ty nepříjemné příznaky, které pociťujete, jsou součástí přirozeného procesu uzdravování – důkazem toho, že imunitní systém bojuje s nemocí. Například horečka je způsob, jakým se vaše tělo snaží zabít viry vytvořením teplejšího prostředí, než je obvyklé. Horké prostředí při horečce také umožňuje rychlejší a účinnější cirkulaci proteinů v krvi, které ničí choroboplodné zárodky. Pokud tedy den nebo dva snášíte mírnou horečku, můžete se ve skutečnosti rychleji uzdravit.

Dalším produktivním příznakem je kašel, který čistí dýchací cesty od hustého hlenu, který může přenášet choroboplodné zárodky do plic a zbytku těla. Není tedy nutné za každou cenu kašel tlumit, pokud se s ním dá poměrně normálně fungovat.

2. Smrkejte často (a správným způsobem)

Při nachlazení je důležité pravidelně smrkat, místo abyste hlen smrkali zpět do hlavy. Když však smrkáte silně, může tlak odnést hlen přenášející choroboplodné zárodky zpět do ušních cest a způsobit bolest ucha.

3. Ucpaný nos ošetřete teplou slanou vodou

Vyplachování nosu slanou vodou pomáhá uvolnit ucpaný nos a zároveň z něj odstraňuje virové částice a bakterie. Zde je oblíbený recept: smíchejte 1/4 čajové lžičky soli a 1/4 čajové lžičky jedlé sody v destilované, sterilní nebo předem převařené vodě. Pomocí injekční stříkačky s baňkou nebo soupravy pro výplach nosu stříkejte vodu do nosu. Držte jednu nosní dírku zavřenou lehkým tlakem prstů a zároveň stříkejte solnou směs do druhé nosní dírky. Nechte ji odtéct. Opakujte dvakrát až třikrát a poté ošetřete druhou nosní dírku.

4. Zůstaňte v teple a odpočívejte

Zůstat v teple a odpočívat, když poprvé onemocníte nachlazením nebo chřipkou, pomáhá tělu nasměrovat energii na boj s imunitou. Tento boj tělo zatěžuje, proto mu odpočinkem trochu pomozte.

5. Kloktejte

Kloktání může zvlhčit bolavý krk a přinést dočasnou úlevu. Kloktejte čtyřikrát denně půl lžičky soli rozpuštěné v teplé vodě.

Chcete-li zmírnit šimrání v krku, vyzkoušejte adstringentní kloktadlo, například čaj obsahující tanin, který stahuje membrány. Nebo použijte husté, viskózní kloktadlo z medu nebo medu smíchaného s jablečným octem. Spařte jednu polévkovou lžíci malinových listů nebo citronové šťávy ve dvou šálcích horké vody; smíchejte s jednou čajovou lžičkou medu. Před kloktáním nechte směs vychladnout na pokojovou teplotu.

6. Pijte horké tekutiny

Při nemoci z nachlazení nebo chřipce je třeba pít hodně tekutin, aby nedošlo k dehydrataci a aby se uvolnil hlen. Horké tekutiny, jako je čaj nebo stará známá kuřecí polévka, jsou obzvláště dobré pro uvolnění ucpaného nosu a zklidnění nepříjemně zanícených membrán, které lemují váš nos a krk.

7. Sprchujte se v páře

Teplo a vlhkost z parní sprchy mohou zvlhčit vaše nosní cesty a mohou vám pomoci se uvolnit. Podobný účinek má i odpařovač chladné mlhy v blízkosti postele nebo pohovky.

8. Používejte mast pod nos

Troška mentolové masti pod nosem může pomoci otevřít dýchací cesty a zklidnit podrážděnou pokožku u kořene nosu. Mentol, eukalyptus a kafr mají mírně znecitlivující složky, které mohou pomoci zmírnit bolest odřeného nosu. Přikládejte je však pouze na vnější stranu nebo pod nos, nikoliv dovnitř nosu.

9. Přikládejte horké nebo studené obklady kolem ucpaných dutin

Fungují obě teploty. V lékárně si můžete koupit opakovaně použitelné horké nebo studené obklady nebo si vyrobit vlastní. Teplo můžete aplikovat tak, že vezmete vlhkou žínku a zahříváte ji 55 sekund v mikrovlnné troubě (nejprve vyzkoušejte teplotu, abyste se ujistili, že není příliš horká.) Jako studený obklad dobře funguje malý sáček mraženého hrášku.

10. Spěte s dalším polštářem pod hlavou

Vyvýšení hlavy pomůže uvolnit ucpané nosní dírky. Pokud je úhel příliš nepříjemný, zkuste umístit polštáře mezi matraci a pružiny, abyste vytvořili pozvolnější sklon.

V každém případě platí, že pokud se ani po pár dnech nachlazení nelepší a vy necítíte žádnou změnu, je vhodné navštívit lékaře. Mnohé viry nebo bakterie jsou natolik silné, že domácí metody prostě nepomohou. Pak už je nutné nasadit silnější kalibr a nebát se léků, které našemu tělu pomohou se s nemocí rychle vypořádat.

ZDROJ: https://www.webmd.com/cold-and-flu/14-tips-prevent-colds-flu-1
ZDROJ obrázku:

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button