Spolupráce

10 nápadů na podzimní zábavu s dětmi

Podzimní počasí je vrtkavé. Ráno je zima na svetr a bundu, zatímco odpoledne slunce ještě dost hřeje, aby se vzápětí zatáhlo a začalo pršet. Není ale pravda, že by se venku na podzim nedalo nic dělat. Naopak – slunce ještě má nějakou sílu, zem ještě není moc studená, a tak je tu prostor pro spoustu aktivit a dětských her venku. Ptáte se jakých? Jak zabavit děti na podzim?

Když není pěkné počasí

Slovy Denise z filmu Denis, postrach okolí: když venku prší, tak se toho vážně moc dělat nedá. Je to ale pravda? Kdepak! I doma je spousta možností.

Nápad č. 1 – malování a kreslení

Malování je u malých dětí jasný favorit v zábavných aktivitách. Děti mají velikou fantazii a nemusí ani nijak dlouze přemýšlet nad tím, jaký námět zvolit. Jak děti rostou, začínají se trochu stydět a neví co by mohly malovat. Pro ně ale máme radu – malujte podle čísel.

A cože je malování podle čísel? Zábavná aktivita, kdy i ten, kdo malovat vlastně neumí, vytvoří obraz akrylovými barvami na plátno v rámu. Jako opravdový umělecký malíř.

V sadě pro malování dostanete vždy vše potřebné pro namalování obrazu: plátno s vyznačenými ploškami, které jsou opatřeny čísly, kelímky s akrylovými barvami, na nichž jsou stejná čísla jako na plátně, sadu štětců, vytištěný vzorový obrázek, abyste věděli, jak bude vypadat výsledek, a krátký návod na malování.

Stačí tedy vybrat si na e-shopu vhodný námět s odpovídající obtížností vzhledem k věku dětí, a můžete začít. My jsme si vybrali e-shop zuty.cz, který nabízí více než 2500 pláten s různými motivy – příroda, zátiší, pohádkové a komiksové postavy, auta, letadla atd. 

Když už hovoříme o podzimu a jeho krásách, tak třeba tento vysoký podzimní strom:

S namalováním stromu technikou malování podle čísel nebudete mít žádný problém.

Nápad č. 2 – vydlabejte si dýni

Na podzim je dýní všude plno. Možná, že Halloween neslavíte, ale vydlabat si s dětmi dýni můžete i tak. A dokonce i tehdy, když jste to na ten Halloween nestihli. Vždyť dýně nemusí být strašidelná. Klidně ať se mile usmívá, nebo to ani vůbec nemusí být obličej.

Když například dýni seříznete vršek a do boků vyřežete jen nějaké otvory, může pak sloužit jako netradiční váza pro suché květiny, které se k podzimu nádherně hodí.

Děti pak možná dokonce o něco ochotněji snědí dýňovou polévku, která je považována za superpotravinu a vitamínovou bombu. Právě na podzim potřebujeme takových zdravých potravin o něco více.

Nápad č. 3 – něco si uvařte nebo upečte. Třeba z té dýně nebo jablek

Podzim je štědrý. Kromě těch dýní dozrávají například jablka. Receptů, které by děti zvládly, nebo se kterými mohou pomoci, jistě najdete dost – štrůdl, jablka v županu, hraběnčin koláč, ale klidně jen ten jablečno-mrkvový salát.

Opět slibujeme, že vitamíny, které do dětí není vždy úplně snadné dostat, tentokráte s radostí sní.

Nápad č. 4 – proběhněte se v dešti

I když prší, není procházka venku zakázaná. Proč by si děti nemohly vyzkoušet vyběhnout jen tak v tričku do deště? Pořádně se zmáčet a zašpinit. Skočit třeba do louže tak prudce, až se voda rozstříkne všude okolo. Nejlépe na maminku nebo tatínka – to je teprve ta správná zábava!

Samozřejmě pozor na prochladnutí, takže po chvíli šup do vany, zabalit do županu, teplý čaj a něco dobrého na zub. Třeba ten jablečný štrůdl.

Když je venku hezky

Nápad č. 5 – nasbírejte si listy na malování

Podzim je nádherně barevné období. Stromy se zbavují svého listí. Na zemi pak leží spousta žlutých, hnědých, oranžových, nebo červených listů. Zkuste si jich pár najít a donést domů.

Můžete použít nějaké akrylové barvy, která vám zbyly z malování podle čísel, případně postačí tempery nebo vodovky. Zkuste s dětmi nanášet na listy barvy, které mají podobný odstín jako samotný list. Pak jen stačí list s vlhkými barvami otočit a obtisknout na papír. Krásná podzimní dekorace je na světě.

Případně si námět s podzimními listy můžete přímo vymalovat:

Takhle nějak podobně vypadá nabarvený a obtisknutý list

Nápad č. 6 – vyrábějte zvířátka z listí

Kromě malování lze s listím dělat další zábavné věci. Například vyrobit si nějaká lesní zvířátka. Třeba ježka. Postup je snadný. Budete potřebovat vhodné listy. Nejlépe bukové nebo z břízy. Vystřihněte dětem obrys těla ježka z papíru.

Namalujte oko a nosík. Děti pak mohou postupně lepit jednotlivé lístky na papír, dokud nebude ježek vypadat jako živý:

Nápad č. 7 – zvířátka a postavičky z podzimních plodů

Při procházkách venku s dětmi nasbírejte několik žaludů, kaštanů a šípků. Doma pak připravte nějaké špejle, zápalky či párátka a můžete si postavit různé figurky – pejska, skřítka Dubínka, tlustého strejdu apod.

Jen upozorníme, že propíchnout obal kaštanu asi děti nezvládnou. Samotnou špejlí to pravděpodobně ani nepůjde. Použijte tedy nůžky s ostrou špičkou, nebo nůž. Kvůli bezpečnosti by se hodila i nějaká neproříznutelná rukavice.

Nápad č. 8 – hrajte si venku s listím

Není těžké najít na podzim nějakou shrabanou hromádku listí. Koho by pak nelákalo rozběhnout se a skočit do ní. A dokud je člověk malý, může v takové hromádce hravě i celý zmizet. Náááádhera. Asi to není aktivita na celé odpoledne, ale příležitost skočit do listí byste si na procházce neměli nechat ujít.

Jen dávejte pozor, abyste do těch hromádek neskákali ještě ve chvíli, kdy je někdo shrabuje. To byste si pak asi vyzkoušeli další podzimní aktivitu – sprint ve spadaném listí.

I obyčejná věc, jako nabrat si plnou náruč listů a vyhodit je nad sebe, může být super legrace. Nebo zahrabat se do listí, až nám budou koukat jen nosy a oči.

Uvidíte, jak budou děti nadšené a spokojené. Nezapomeňte fotit. Na zuty.cz totiž najdete velmi zajímavou možnost – pokud pošlete nějakou fotografii, připraví vám předlohu z vaší vlastní fotografie. Můžete si pak připomenout veselý podzim při jejím vymalovávání a pak pokaždé, kdy se na hotový obraz podíváte.

Nápad č. 9 – pouštějte draka

Tradiční, a stále velmi oblíbená podzimní činnost, je pouštění draků. V papírnictvích a hračkářstvích najdete na podzim plno draků. Většinou z barevného igelitu. Pro děti by ale mohlo být hodně zajímavé, kdybyste si s nimi vyrobili vlastního draka z papíru.

Nepotřebujete mnoho věcí – dostatečně velký papír, nejlépe obyčejný balicí papír, nějaké tenké a lehké dřevěné laťky, lepicí pásku a provázek. Přesný postup si jistě najdete na internetu. Ve zkratce – vyrobte kříž z latěk a mezi vrcholy kříže napněte provázek, aby vznikl obrys draka.

Na papír obkreslete obrys podle provázků na kříži, ale vystřihněte jej o nějakých 5 cm větší. Tento okraj totiž budete přehýbat přes napnuté provázky a přelepíte jej páskou.

Nezapomeňte na ozdobný ocas draka – bez něj by drak nelétal správně. Funguje totiž jako stabilizátor a kormidlo. Stačí na provázek přivázat pár motýlků z papíru.

Nakonec potřebujete draka vyvážit. V horní části delší svislé laťky uvažte provázek, nastavte mu délku o jednu třetinu delší než laťka, a druhý konec uvažte v dolní části laťky. Pověste draka za provázek na prst tak, aby visel v rovině. Tím najdete místo, kde je potřeba přivázat dlouhý provaz, na kterém budete draka pouštět.

Důležitá je i výzdoba draka. Někdo chce mít děsivou bestii, jiný květinového dráčka pohoďáčka. Fantazii se meze nekladou a klidně využijte zkušenosti z malování podle čísel.

Nápad č. 10 – upečte si brambory na poli

Obrázky pana Josefa Lady jsou plné námětů z dřívějšího způsobu života. Na spoustě z nich si pasáčci pečou brambory na poli. To by mohlo být zajímavé odpoledne i pro dnešní děti. A přitom to nevyžaduje nic moc náročného.

Vezměte pytlík brambor a nějaké špekáčky, noviny na podpal, zápalky, a můžete vyrazit. Samozřejmě musíme dbát na bezpečnost, a tak oheň rozděláváme jen na místech, kde je to dovoleno. Rozhodně ne na kraji lesa, nebo v blízkosti stohu slámy. Ideální je veřejné ohniště.

Brambory potřebují dostatek popela, do kterého by se zahrabaly. Proto nejprve palte tenké větvičky, které rychle shoří a popel tak rychle přibývá. Jakmile ho bude dost na to, aby dokázal brambory přikrýt, oheň nemilosrdně rozhrabte, do ohniště nahažte brambory a popelem je zahrabte.

Pak už jen přiložte pár klacíků a za 20 minut budou brambory pečené. Než se jich dočkáte, tak si ještě opečte nějaký ten špekáček. Dobrodružství (a černé pusy) garantujeme.

Malování mějte vždy v záloze

Ať už je venku jakkoliv, není vždy nálada na venkovní aktivity. Je dobré mít v záloze něco, co se dá dělat kdykoliv. Malování podle čísel přesně takové je. Vyberte si tedy na ZUTY pár obrázků, ať máte s dětmi co dělat, až počasí opravdu nedovolí nic jiného než si doma malovat.

Zdroj náhledových obrázků: Shutterstock, zuty.cz

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button