Zbavte se škůdců bez chemie: I na detailech záleží

Když začnete hledat doporučení týkající se ochrany proti škůdcům, pravděpodobně najdete nejrůznější chemické přípravky, články plné zavádějících informací a obrázky lidí, kteří kolem svých domovů stříkají pesticidy.
Jak ale ochránit svůj domov před škůdci bez použití chemikálií a o s ohledem na své zdraví i životní prostředí? Jaké jsou nejbezpečnější a nejúčinnější způsoby, jak najít škůdce a udržet je mimo váš dům? Tento jednoduchý průvodce vám pomůže přesně zjistit, jaké kroky byste měli podniknout, abyste se škůdců nemuseli obávat.
Dávejte si pozor, kde získáváte informace o škůdcích
Ne všechny zdroje o škůdcích jsou si rovny a mnohé webové stránky firem zabývajících se ochranou proti škůdcům jsou ve skutečnosti psány marketingovými profesionály, nikoliv odborníky na škůdce. Chtějí prodávat své služby, nikoliv vám poskytnout všechny relevantní informace.
Myslete jako škůdce
Před vlastním hubením škůdců je důležité se správně naladit. Přistupujte ke kontrole škůdců s trpělivostí a uvědomte si, že může trvat nějakou dobu, než získáte kontrolu nad problémem. Kontrola škůdců je dlouhodobý cíl, nikoli krátkodobé řešení. Začněte tím, že se zamyslíte nad svým problémem se škůdci. Zamyslete se nad tím, kdy se začali objevovat, kde jsou nejaktivnější, jakou denní dobu se škůdci vyskytují a co by mohlo škůdce do vašeho domova vůbec přilákat.
V závislosti na druhu škůdce budete muset být připraveni se ušpinit, lézt po žebřících, dostat se do malých tmavých prostor, jako je půda nebo půdní prostor, a případně použít nějaké nářadí, abyste práci dokončili.
Chraňte své okolí a vyhýbejte se postřikům
Postřikům jakéhokoli druhu (dokonce i esenciálním olejům) je třeba se vyhnout, zejména zpočátku. Při správné ochraně proti škůdcům se postřiky a chemické přípravky jakéhokoli druhu používají minimálně, pokud vůbec, a vždy společně s dalšími opatřeními na ochranu proti škůdcům.
Nepřinášejte si domů škůdce
Věděli jste, že škůdci milují obchody s potravinami? Je překvapivě snadné přinést si z obchodu domů škůdce, zejména moli nebo nějaké mušky. Pokud si domů přinášíte kartonové krabice, vždy je po otevření pečlivě zkontrolujte, zda již jídlo není napadené.
Udržujte pořádek v kuchyni a spíži
Škůdci milují obchody s potravinami, protože tam najdou mnoho z toho, co potřebují: jídlo, vodu a místo, kde se mohou schovat. Pokud k tomu mají příležitost, začnou škůdci považovat za vhodné místo i váš domov, a škůdci kuchyně milují.
Uklízení drobků po jídle a skladování potravin ve vhodných nádobách nejenže pomůže zabránit výskytu škůdců ve vaší kuchyni, ale také pomůže omezit případné škůdce, kteří se do ní dostali omylem.
Systém nakládání s odpadem
Pro vás jsou odpadky odpadky, ale pro škůdce je to švédský stůl, kde se dá všechno sníst! Připravte si plán, jak mít odpad pod kontrolou a neskladovat ho zbytečně u vás doma.
Pro začátek nenechávejte odpadky nebo kompost příliš dlouho uvnitř. Měly by se vynášet alespoň jednou denně. Dbejte také na to, aby popelnice a kompost nebyly příliš blízko domu. Venkovní odpadkové koše a kompost jsou pro škůdce velmi atraktivní.
Dejte vysavači zabrat
Pokud jde o zcela přirozenou domácí ochranu před škůdci, jen málo nástrojů je šikovnějších než dobrý vysavač. Pro boj se škůdci je třeba vysavač používat pravidelně k úklidu drobků z jídla a chlupů domácích mazlíčků, kterými se škůdci mohou živit. Nezapomeňte se také zaměřit na těžko přístupná místa, jako jsou prostory pod postelemi a pohovkami.
V noci zhasínejte světla
Pokud jde o ochranu proti škůdcům, pavouci jsou často na prvním místě. Nejenže chemická ošetření nejsou proti pavoukům nijak zvlášť účinná, ale nejsou ani nutná.
Světla ponechaná v noci zapnutá přitahují létající hmyz, který zase přitahuje pavouky doufající, že si uloví něco k snědku. Zatímco venkovní světla jsou hlavním problémem, vnitřní světla viditelná skrze okna mohou škůdce také přilákat.
Udržujte střechu a základy čisté
Začněte tím, že se ujistíte, že kolem základů vašeho domu není žádný nepořádek. Hlodavci, pavouci a další volně žijící živočichové využívají nepořádek kolem vašeho domu jako úkryt. Pak je jen otázkou času, kdy se pokusí dostat dovnitř.
Jakmile je okolí vašeho domu zbaveno nepořádku, zastřihněte vegetaci, která by mohla škůdcům umožnit přístup do domu. Patří sem keře a rostliny podél základů a také keře a větve stromů, které se dotýkají linie střechy.
Nepřelévejte rostliny
Ať už máte rostliny uvnitř nebo venku, vyhněte se přemokření, kdykoli to jde. Přelévání pokojových rostlin může vést k napadení vnitřních rostlin houbami, které lákají také další hmyz a škůdce. Tito obvykle milují vlhkou půdu bohatou na organické látky a vaše pokojové rostliny v květináčích jsou pro ně ideálním místem.
I když se můžete pokusit o kontrolu těchto škůdců sami, v mnoha státech platí zákony, které upravují bezpečnou kontrolu a odstraňování volně žijících živočichů. Nejenže se chcete vyhnout nezákonné kontrole chráněných druhů, ale je také důležité se ujistit, že s volně žijícími živočichy zacházíte co nejbezpečnějším způsobem pro vás i vaše okolí.
Boj proti škůdcům není vždy snadný, ale často není tak složitý, jak byste si mohli myslet. Stačí jen mít dobrou strategii a pamatovat i na zdánlivé maličkosti, které mohou mít vliv na to, kolik škůdců se v okolí vašeho bydlení bude pohybovat. Kontrola škůdců a boj s nimi může být složitý, protože máte co do činění s živými organismy, které se chtějí znovu a znovu vracet, ale se správným know-how a několika jednoduchými nástroji je kontrola škůdců zcela dosažitelná i pro nezkušeného začátečníka – a zcela bez chemikálií a drastických zásahů.
ZDROJ: https://www.thespruce.com/natural-pest-control-prevention-tips-7090566
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Pixabay: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/hlodavec-skudci-krysa-naklon-209053/