Dům a zahradaRady a tipy

Zažloutlé záclony? S tímto skvělým trikem už nikdy víc!

Koupili jste si právě nové a krásné záclony? Jsou bílé, zářivé, lesklé, no prostě nádherné. Po nějaké době však mohou zašednout, zažloutnout a nepůsobí už tak hezky a krásně. I když je pravidelně a svědomitě perete, tu krásnou bílou zářivost nezískají zpět. Musíte se proto uchýlit ke komerčním prostředkům. Ani ty však neumějí zázraky a mnohdy vám přechází až zrak z těch cen. Existuje nějaká možnost, jak záclony udržet krásně bílé za rozumnou cenu?

Záclony bez zápachu a nádherně bílé

Ano, existuje taková možnost! Díky ní budou záclony co nejdéle v původním stavu, krásně nadýchané, bílé a zářivé. Nejdůležitějším krokem je určit si, jak vlastně záclony prát. I když si myslíte, že tuhle oblast máte zmapovanou, ne vždycky to tak je. Špatný způsob praní může mít na záclony velmi velký vliv.

Pereme tyl

Zachovat si lesk, zářivě bílou barvu a v neposlední řadě také formu, je nutno dbát na způsob praní. Především tedy na teplotu vody. Tyl je dobré máčet ve vodě, která má 30 maximálně 35 stupňů. Je-li teplota vyšší, pak se tkanina porušuje a záclony mají sklon k mnohem rychlejšímu žloutnutí.

Sůl je pozitivní

K záclonám je fajn přidat také sůl. Do nádoby nebo lavzažloru, kde máte záclony, přidejte cca 150 gramů soli, závisí to na velikosti nádoby. Roztok by měl být nasycen. Nechejte záclonu v tomto roztoku hodinu a půl, díky tomu se odstraní skvrny a nečistoty. Sůl napomáhá lepšímu praní. Po namočení záclony opláchněte ve studené vodě, nikdy ne v teplé!

Cesta do pračky

Záclony jsou nyní připraveny k praní a to ve speciálním prostředku, který je určený pro syntetické tkaniny. Pozor také na manipulaci, tyl určitě nemačkejte, jen nechejte vypustit vodu. Dále nepoužívejte sušičku ani jinak dál neždímejte. Asi každá žena ví, že záclony se věší mokré, tedy vlhké a tím pádem se krásně narovnají.

Jestliže potřebujete obnovit lesk záclony, pak do studené vody přidejte ocet nebo citronovou šťávu. Ideálně na jeden litr jednu polévkovou lžíci octa nebo šťávy z citronu. Nechejte působit a pak opláchněte! Výsledek je ohromný!

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button