Zažeňte horko vhodným jídlem i aktivitami. Riziko přehřátí hrozí každému bez ohledu na věk
I když se na začátku léta zdálo, že si snad ani pořádného tepla neužijeme, poslední týdny nám rozhodně za pravdu nedávají. Teploty vytrvale stoupají a pokud zrovna nemůžete celý den strávit u vody, je to dost nepříjemné. Teplo je sice fajn, ale pokud musíte pracovat, pobývat venku a k tomu máte hlavu plnou starostí, náš organismus může na teplo regovat velmi negativně.
Může dojít k tepelnému poškození organismu, které může mít i vážné zdravotní následky. Při vysoké teplotě se hodně potíme, cítíme se unavení, otékají nám ruce a nohy, chybí nám chuť k jídlu a jednoduše nám to ani tolik nemyslí. Tyto poměrně běžné potíže se dají nějak vydržet, ale pokud trvají celé týdny, rozhodně to není ideální.
Kromě toho se mohou dostavit i významně závažnější následky, které není radno podceňovat. K nim patří suchost pokožky a suchost v ústech, různé vyrážky na těle, průjem, dehydratace, mizerná nálada, pálení žáhy, překyselený organismus nebo slabost organismu. Zejména děti a starší lidé jsou k tepelnému poškození více náchylní, jelikož jim nefunguje tepelná regulace stejně jako lidem v produktivním věku. Pozor by si však měli dát také všichni, kdo trpí nějakou chronickou nemocí, nebezpečné jsou zejména onemocnění srdce nebo vysoký krevní tlak. Dá se proti horku nějak bránit?
Vsaďte na lehká jídla
Náš organismus si dokáže s teplem poradit, ale je vhodné mu pomáhat, aby boj s horkem nevyčerpal všechny naše síly. Možná pozorujete třeba to, že se vám v létě mění chutě a nemáte tak velký hlad jako v zimě. Jde o přirozenou reakci těla na teplo. Právě trávení totiž tělo nejen vyčerpává, ale také zahřívá, a proto organismus zcela přirozeně snižuje apetit, aby se tomuto nebezpečí vyhnul.
Snažte se jíst proto převážně lehká jídla a do jídla se nenuťte. Přímo vynechávat jídla byste neměli, ale pokud si nedáte tak velkou porci nebo zvolíte něco méně kalorického, je to jistě dobrá volba. Rozhodně není nutné jíst šest porcí denně, zvlášť v extrémních vedrech ne. Necpěte se ale jen saláty – minimálně jednou denně bychom měli do žaludku dostat i něco teplého – třeba ovesnou kaši na snídani, anebo polévku na oběd či večeři.
Dejte šanci sezónním potravinám
Léto je časem čerstvého ovoce a zeleniny, tak toho využijte na maximum. Dopřejte si pestrou nabídku sezonních potravin, které jsou plné vitaminů, minerálních látek, vlákniny a dalších složek. Skvělou volbou jsou jahody, rybíz, třešně a višně, maliny, borůvky, ostružiny či meruňky. U zeleniny vsaďte na vysoký obsah vody – ideální je třeba cuketa či okurka a samozřejmostí je i velmi oblíbený vodní meloun. Ten kromě vysokého obsahu vody (90–92 %) vyniká i skvělým osvěžujícím aroma, má v sobě vitaminy, antioxidanty a minerální látky, vlákninu a zdraví prospěšná jádra.
Doplňky, které dodají živiny a sílu
Možná si myslíte, že přes léto není potřeba doplňovat vitaminy. Chyba lávky, stále je řada doplňků stravy, které zvláště v létě velmi využijete. Zkuste třeba chlorellu, což je jednobuněčná sladkovodní řasa s detoxikačními účinky. Obsahuje velké množství proteinu, ale i mimořádně hodnotné vitaminy a minerály. Podobně skvělé účinky má i mladý ječmen. Ten výborně působí na organismus vyčerpaný horkým letním počasím a stresem.
Hydratace není nikdy dost
Váš pitný režim by měl být z největší části tvořen vodou. Je ale jasné, že vypít denně tři litry čisté vody není pro každého a mnozí z nás si pitný režim rádi něčím zpestří. Sáhněte například po bylinkových čajích, které mají ambice vám nejen dodat důležité látky, ale také vás příjemně osvěžit. Skvělá je třeba máta, ale ochlazující schopnost mají také ibišek, růže, květy bezinek, citronová tráva, meduňka, citrusy a další. Do obyčejné vody lze také pro osvěžení přidat šťávu z čerstvé limetky a nakrájet do ní okurku. Pozor ale na nápoje s ledem, ty našemu tělu příliš neprospívají, neboť jde o velký teplotní šok.
Sport by měl být uzpůsoben kondici a teplotě
Letním teplotám je nutné přizpůsobit i naše sportovní aktivity. Silové a vysoce zátěžové sporty představují pro tělo obrovskou zátěž. Nejsou tedy vhodné do příliš horkého počasí – a když už, tak jedině brzy ráno nebo večer. Namísto toho zkuste zvolit lehčí sporty jako jóga, procházky, plavání či další vodní sporty.
Jako prevence přehřátí, kterou však musíte začít praktikovat ještě před létem, funguje tzv. hot joga. Ta se cvičí při vysokých teplotách a je tedy skvělým tréninkem, které tělo učí jak reagovat na přehřátí. Pokud ale má mít účinky, je dobré začít se cvičením už v zimě či zjara, aby se tělo stihlo adaptovat.