Dům a zahradaRady a tipy

Zapojení dětí do úklidu podporuje zdravé návyky. Jak na to?

Jak moc se vaše děti zapojují do úklidu domácnosti? Různé rodiny k tomuto mají odlišné přístupy, ale v dnešní době je spíše typické, že děti se zapojují velmi pomalu a do značné míry jsou od těchto povinností osvobozeny. Jenže když děti neuklízí a na údržbě domácnosti se nepodílí, nechápou, jak je úklid náročný a nemají motivaci udržovat pořádek. Pak se úklid může pro rodiče snadno stát začarovaným kruhem, který je značně frustrující. Děti jsou naštěstí velmi učenlivé, takže pokud začnete s budováním zdravých návyků včas, můžete v nich vypěstovat smysl pro pořádek a mít doma zdatného pomocníka.

Děti zastanou řadu činností

Mnoho rodičů má o své děti obavy, a proto jim často nechtějí svěřit činnosti, které z nějakého důvodu považují za rizikové. K nim často patří také různé úklidové činnosti. Ve skutečnosti se do jisté míry mohou do domácích prací zapojit už i velmi malé děti. A úklid se pro ně dokonce může stát lákavou aktivitou, do které se budou pouštět rády a budou si ji užívat. Jak ale na to?

Proč by děti měly uklízet?

Jedním z nejčastějších důvodů je samozřejmě snaha o zavedení tohoto důležitého návyku, který je zcela nezbytný pro celý jejich život. Zapojení do běhu domácnosti totiž dětem pomáhá k větší soběstačnosti a zodpovědnosti. Dokonce může také pomoci s budováním vztahů, akademickými či kariérními úspěchy. Pro rodiče by tedy mělo být klíčové, aby svým dětem tyto návyky vštípili, protože je to skutečně investice na celý život.

Nelze samozřejmě zanedbat ani to, že pokud bude dítě pomáhat s úklidem, rodiče tak významně ušetří čas a mohou jej lépe investovat – třeba do společných aktivit. Pravidelný úklid v neposlední řadě ovlivňuje zdraví všech členů rodiny, a zejména děti jsou tak lépe chráněny před vlivy alergenů nebo plísní.

Úklid nesmí být otrava

O malých dětech je známo, že se učí hlavně pozorováním. Proto je potřeba jim uklízení představovat jako pozitivní činnost. Nesmíte jim tuto aktivitu hned zpočátku znechutit, protože děti jsou velmi citlivé a vidí, jak věci děláte. Stejně jako i v jiných věcech je třeba jít příkladem, což vyžaduje trochu sebeovládání. Klíčové je neukládat úklid jako formu trestu. Tak si u dítěte akorát vypěstujete silnou nechuť, kterou samozřejmě budete těžko odnaučovat. Úklid je nutnost, ne vždy příjemná, ale jednoduše se jí nedá vyhnout a je lepší brát to jako pozitivní věc.

Uklízení jako hra

Přestože malé děti nedokážou zastat plnohodnotnou funkci při úklidu, mohou vám i tak v lecčem pomoci. Děti v předškolním věku (3–6 let) zase budou velmi rády, pokud úklid nějakým způsobem propojíte se zábavou nebo soutěžením. Můžete například s dítětem soutěžit, kdo za pět minut stihne uklidit více hraček. Vy si ušetříte spoustu času a starostí a děti si užijí zábavu. Podobně můžete využít všelijakých poutavých nástrojů nebo hraček, díky nimž bude úklid daleko příjemnější.

Zdravé návyky

Když naučíte vaše děti pravidlo, že po hraní následuje úklid, budete v nich pěstovat dobrý návyk, který se stane naprostou samozřejmostí. Je potřeba zaměřit se na úkoly přiměřené jejich věku a schopnostem, aby nedošlo k přeceňování. Samozřejmostí je také následná pochvala nebo poděkování za odvedenou práci – to buduje dobré vztahy a podporuje další zapojení do budoucích aktivit. Dítě se musí cítit za své činnosti oceněno, a to i když zcela nenaplnilo vaše představy nebo očekávání.

ZDROJ: https://www.fatherly.com/health-science/8-ways-get-kids-start-cleaning
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Meruyert Gonullu: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zena-kuchyne-deti-dreveny-stul-8290119/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button