Dům a zahradaRady a tipyZdraví

Zahrada bez chemie: Vyhněte se pesticidům a pěstujte udržitelně

Používání pesticidů, ať už na domácí nebo komerční úrovni, má závažné dopady na životní prostředí. V tomto článku se zabýváme tím, jak přesně pesticidy ohrožují zdraví půdy a ekosystémů, a přinášíme praktické poznatky, které můžete uplatnit již dnes při zahradničení bez pesticidů.

Jak pesticidy ovlivňují životní prostředí?

Používání pesticidů má dopad na životní prostředí, ať už v malém nebo velkém množství. Pesticidy – chemické látky pocházející ze syntetických i přírodních zdrojů, které se používají k regulaci nebo likvidaci škůdců, včetně hmyzu, plevelů a hub, mohou snadno kontaminovat půdu, vodu, trávník a celou řadu dalších rostlin. Kromě vegetace mohou pesticidy hubit hmyz, původní rostliny a mnoho dalších druhů, včetně ptáků a ryb. Používání pesticidů v zemědělství sice může mít své výhody v podobě vyšších výnosů a kvalitnější produkce, přesto však představuje významné riziko pro širší životní prostředí, například v podobě kontaminované vody a půdy. Navíc rezidua, která přežívají v podzemních vodách, mohou později ovlivnit i hospodářská zvířata a plodiny.

Přestože jsou pesticidy určeny k hubení škůdců, mohou mít při nesprávném nebo nadměrném používání nepříznivé účinky na lidské zdraví. Dlouhodobá nebo významná expozice některým pesticidům je spojena se zdravotními problémy, jako jsou dýchací problémy, neurotoxicita, reprodukční problémy a zvýšené riziko některých druhů rakoviny.

Investice do udržitelné budoucnosti

Z těchto důvodů je nejlepší věcí, kterou může člověk udělat pro ochranu biologické rozmanitosti a životního prostředí, úplně přestat používat pesticidy, zejména pokud je používá na své zahradě nebo na pozemku.

Existuje mnoho alternativ, které vám pomohou praktikovat zahradničení bez použití chemických látek a které vám mohou nejen ušetřit peníze, ale také chránit životní prostředí.

Jak zahradničit bez pesticidů

1. Zkontrolujte, zda kompost neobsahuje rašelinu (nebo si vyrobte vlastní)

První věc, kterou můžete udělat pro zahradničení bez chemikálií, je zkontrolovat, zda váš kompost neobsahuje rašelinu. Je známo, že proces těžby rašeliny přispívá k emisím skleníkových plynů, protože při její těžbě a sušení se uhlík obsažený v rašelině uvolňuje do atmosféry.

V současné době existuje mnoho udržitelných alternativ rašeliny, které jsou skvělé pro životní prostředí a také vám pomohou nahradit to, co rašelina dělá pro vaše rostliny, bez negativního dopadu na životní prostředí.

Ještě lepší než kupovat kompost a kontrolovat, zda neobsahuje rašelinu, je vyrobit si vlastní. Pořiďte si na zahradu kompostér, ve kterém můžete kompostovat zbytky zeleniny, odřezky ze zahrady, kávové a čajové sáčky, ovoce, vaječné skořápky a ořechové skořápky. Poté je nasypte do horní části kompostéru; jak budete přidávat další, struktura kompostéru pomůže urychlit proces rozkladu a udržení vlhkosti.

Plná zralost kompostu trvá šest měsíců až dva roky – také v závislosti na tom, co jste do kompostéru dali. Půdu však stačí kompostovat skutečně jen jednou ročně, takže tento postup většině lidí dokonale vyhovuje. Je to skvělý způsob, jak ušetřit peníze, vyprodukovat méně odpadu a zároveň snížit dopad na životní prostředí.

2. Dbejte na střídání plodin

Střídání plodin je dalším způsobem, jak snížit potřebu pesticidů. Když plodiny střídáte, přerušíte koloběh pesticidů a zabráníte tomu, aby se případný hmyz nahromadil do takové míry, že by poškodil vaše rostliny. Ačkoli to samo o sobě zcela nezabrání výskytu brouků nebo hmyzu, přesto je dobré to zavést jako součást širší strategie pro snížení používání pesticidů. Obecně je tato strategie nejlepší i co se týče výnosů. Pokud budete plodiny pravidelně střídat, půda se nevyčerpá a bude schopna produkovat ve vysokém množství chutné plodiny.

3. Přátelské rostliny

Dalším krokem, který můžete udělat pro zahradničení bez pesticidů a snížení potřeby pesticidů, je prozkoumat možnosti využití tzv. přátelských rostlin. Jedná se o velmi účinný trik, protože výsadba těchto rostlin kolem vaší zahrady, může zabránit výskytu hmyzu a zajistit dlouhodobé zdraví vaší zahrady nebo pozemek. Zjednodušeně se jedná o rostliny, které hmyz nebo jiné škůdce odhánějí.

Bohužel neexistuje jediná rostlina, která by pomohla zbavit se všech brouků, takže možná budete muset pátrat po vhodném společníkovi k vícero rostlinám, se kterými máte problémy. Například šalvěj pomáhá odpuzovat molice zelné a mrkvové mušky, bazalka odhánějí bělásky a oregano odpuzuje většinu škůdců. Další skvělou přátelskou rostlinou je slunečnice, která zvyšuje míru opylení a chrání před mravenci.

4. Pamatujte, že ne všechen hmyz je špatný

Většina brouků a hmyzu, kteří se na vaší zahradě vyskytují, není škodlivá a ve skutečnosti pomáhá vytvářet biologicky rozmanitou zahradu. Mezi dobré brouky patří například berušky, včely, pavouci, stonožky a krajky, které pomáhají požírat škůdce, jež škodí vaší zahradě, opylují vaše rostliny, poskytují potravu ptákům a zvířatům, kteří se také živí škůdci, a dokonce zlepšují stav půdy. Takže místo toho, abyste chtěli všechny brouky zcela odstranit, zaměřte se raději na takové věci, jako je střídání plodin a výběr přátelských rostlin, které pomohou přirozeně odstranit špatné brouky a udržet ty dobré.

Zahrada bez pesticidů rozhodně není utopií. Můžete na ní vytvořit zdravější rostliny a zároveň snížit celkový dopad zahrady na životní prostředí. Několika malými změnami můžete docílit velkého rozdílu, takže v létě začněte provádět tyto změny a vaše zahrada i životní prostředí vám za to poděkují!

ZDROJ: https://earth.org/how-to-grow-produce-without-using-pesticides/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Gustavo Fring: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zena-zahrada-stromy-klobouk-4894608/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button