Výživa v dětství ovlivňuje inteligenci i schopnost učit se. Tyto jídla zajistí ideální poměr živin
Všichni asi tušíme, že zdravá strava je nejen v dětství zcela klíčová. Určitě nejen u svých dětí dbáme na to, aby jedly dostatek zeleniny a ovoce a aby to nepřeháněly s konzumací sladkého.
Méně rodičů už ale ví, že strava, kterou dětem podávají již od velmi útlého věku, má významný vliv na jejich mozek a všechny funkce, které vykonává. Je tedy možné díky stravě ovlivnit i to, zda vaše dítě bude ve škole s učivem bojovat, nebo se mu naopak bude dařit. Je nutné poznamenat, že samotná výživa zázraky neudělá a o většině rozhoduje genetika. Nicméně rozhodně nelze říci, že by strava nemohla přirozené dispozice výrazně podpořit.
Rozvíjíme mozek již od mala
I když miminko ještě nijak samostatně nepřemýšlí a v jeho malé hlavičce neprobíhá mnoho složitých procesů, mozek již od útlého věku roste a vyvíjí se. Přibližně ve věku 2 let již dosahuje mozek váhy 80 % z celkové hmotnosti. To znamená, že během prvních let života musí rodiče dítěti poskytovat dostatečnou výživu, aby měl mozek z čeho čerpat a vše probíhalo zcela správně.
Již v šesti měsících potřebují děti následující vitamíny a minerály, aby byl zajištěn správný růst a vývoj mozku:
- železo
- zinek
- bílkoviny
I když se asi obecně ví, že jsou tyto živiny podstatné, někteří rodiče je jakoby ignorují. Nebo jednoduše nevědí, kde tyto látky získat.
Kde získat živiny?
Už od té doby, kdy začnou miminka přijímat polotuhou a tuhou stravu, je nutné zařazovat do pravidelného jídelníčku potraviny, které jim výše zmíněné látky mohou v hojnosti poskytovat.
Tučné ryby
Skvělým zdrojem živin jsou tučné mořské ryby jako je tuňák nebo losos. Mimo jiné obsahují omega-3 mastné kyseliny, které jsou extrémně důležité pro vývoj mozku. Důležitý je i zdroj tuku, který tyto ryby poskytují. Na rozdíl od jiných tuků, tyto jsou prospěšné a dodávají dítěti využitelnou energii. Pozor samozřejmě dejte na kosti a podávejte rybu ve formě, která je pro dětské zažívání stravitelná a není nebezpečná.
Vejce
Další vhodnou potravinou jsou vejce. Zejména u dětí se jejich konzumace nemusíte bát. Poskytují bílkoviny i další užitečné látky, které umožňují dítěti růst a mozku dodávají nutné živiny. Jsou také excelentním zdrojem vitamínu D a dalších látek, které hrají klíčovou roli pro rozvoj mozku a celé nervové soustavy.
Játra
Na prospěšnosti jater se mnoho lidí neshodne, ale platí, že v rozumném množství prospívají nejen dětem, ale i dospělým. Jsou velice výživné a obsahují látky, které jinde budete hledat jen obtížně. Najdete v nich například vitamín B, železo, zinek, vitamíny A a D a další.
Spirulina
Tento zvláštní název ukrývá sladkovodní sinici. Pěstuje se hlavně v Japonsku. Obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín A, C, D, E a karoteny. Obsahuje také velké množství bílkovin. Pro vegetariány a vegany tak představuje náhradu živočišných bílkovin. Vaše dítě by každopádně mělo maso konzumovat, takže spirulinu nepoužívejte jako náhradu za živočišnou bílkovinu, ale i tak je velmi prospěšná. Má také vysoký obsah vápníku a železa a výživné látky se z ní snadněji vstřebávají do těla.
Fermentované potraviny
Ty by rozhodně v jídelníčku vašeho dítěte neměly chybět. Přináší totiž celou škálu benefitů a dost možná si je pro jejich účinky oblíbíte i vy sami. Mezi fermentované potraviny můžete zařadit v podstatě jakoukoliv zeleninu, která projde konkrétní úpravou. Nejčastěji se nicméně setkáme s fermentovaným zelím, mrkví, cibulí nebo řepou. Fermentovanou zeleninu si zvládnete snadno připravit i doma, na internetu najdete bezpočet receptů a postupů.
Dalším vhodným zdrojem je samozřejmě kefír a podobné kysané výrobky, které udržují zdravé zažívání a podporují množení správných bakterií. Získáte tak i vitamín K nebo B, které může být jinak obtížné dítěti doplnit.