Cestování

Vyrážíme na Velikonoční ostrovy

Ostrov je známý též jako Rapa Nui a je to jeden z nejizolovanějších kousků naší planety. Najdeme ho ve východní části Polynésie na jihu Tichého oceánu. Je pod správou Chile. Každého z nás, při vyslovení jeho jména, ihned napadnou obrovské sochy moai znázorňující obličeje.

Přístup na ostrov je letadlem, které vyráží dvakrát za týden ze Santiaga – chilského mezinárodního letiště. Na ostrově se přistávací dráha nachází v jeho jižním cípu a táhne se po celé délce pobřeží. Občas někdo mívá pocit, že pilot včas nezastaví a letadlo se tak ponoří do mořských vln.

Vzhledem k tomu, že ostrov je vulkanického původu, zaujímají jeho velkou část sopky. Největší těleso ostrova tvoří Maunga Terevaka, ovšem nejkrásnějším vulkánem je prý Rano Raraku. Pobřeží ostrova je většinou příkré a tvoří ho vysoké útesy, přístupy k oceánu a koupání je možné jen na málo místech.

Sochy na ostrově

Jsou rozmístěné o celém ostrově, doposud se však nepodařilo objasnit, jaký úkol pro zdejší původní obyvatele měly. Představovaly zemřelé předky nebo bohy, ke kterým se obyvatelé modlili? Byli to kamenní strážci ostrova? A jak se z kráteru sopky, kde byly vytesány, dostaly na nynější místa? Sochy odpověď znají, ale zatím si ji nechávají pro sebe.

Hanga Roa

Městečko není velké, ale je to jediné a zároveň hlavní město ostrova. Najdeme zde jednoduché nízké domky. Navštívit zde můžeme několik obchůdků nebo restaurací. Můžeme se zde i ubytovat. Pokud se vydáte z města směrem k vesnici Orongo, máte možnost navštívit botanickou zahradu, kde si můžete prohlédnout původní rostliny, které zde v dřívějších dobách obyvatelé pěstovali. Ke vzdálenějším zákoutím ostrova můžete vyrazit s místní cestovní agenturou, pronajmout si auto, kolo nebo dokonce koně.

Vesnice Orongo

Vesnici najdete na kráteru vulkánu Rano Kanu a v současné době již není obydlena. Ani v minulosti nebyla obydlena nastálo. Sloužila pouze při obřadech kultu Ptačího muže. Stal se jím ten, kterému se jako prvnímu podařilo doplavat na blízký ostrov Mutu Nui a vrátit se zpět s vejcem ptáka, který sem každoročně přilétal hnízdit. Tento muž si získal přízeň nejen vesničanů, ale i boha. Z vesnice je nádherný pohled nejen na Velikonoční ostrov a sytě modrý oceán, ale též směrem dolů do kráteru.

Velikonoční ostrov je dodnes cílem mnoha turistů. Vždyť, kdo by nechtěl být tím, kdo odhalí tajemství staré stovky let?

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button