Vlhkost zdiva se dá řešit i podřezáváním. Kdy je vhodné a jaké jsou jeho plusy a minusy?
Vysoká vlhkost zdiva je typická zejména pro starší stavby. S věkem zdivo stárne a více podléhá vnějším vlivům. Navíc zastarávají i dřív používané technologie a u mnoha domů třeba i zcela chybí hydroizolace stěn a podlah v přízemí. Přitom právě vysoká vlhkost má zcela zásadní a negativní dopad na postupnou degradaci nejen samotného zdiva, ale celé stavební konstrukce. To ani nehovoříme o riziku plísní, hub a napadení dřevěných částí domů, které se mohou velmi rychle začít rozpadat. Izolace zdiva je proto zcela zásadní.
Podřezání zdiva
Jednou z metod je právě podřezání zdiva. To se dělá jak řetězovou pilou, tak také lanovou pilou. Funguje jako náhrada nefunkčních hydroizolací nebo vytvoření zcela nových, pokud tyto nikdy neexistovaly. Jedná se o moderní mechanickou sanační metodu, která má velmi dobré výsledky a hodí se pro mnoho typů staveb a objektů.
Mechanické strojní podřezání zdiva funguje tak, že se ve zdi pomocí stroje prořízne spára. Do této mezery je následně vložena plastová folie a provede se tlaková injektáž řezu cementovou suspenzí. Dojde nejen k úspěšné hydroizolaci, ale také efektivnímu radonovému odstínění, což je něco, co mnoha starším domům také schází.
Řetězová pila se využívá na podřezání zdiva pouze ve spáře mezi cihlami. Lanová pila je pak všestrannější a lze jí podřezat všechny druhy zdiva, tedy také beton, kámen nebo cihly bez ohledu na jejich tloušťku.
Výhody a nevýhody
Metoda podřezání zdiva se může použít u různého typu zdiva. Podle potřeby je třeba zvolit správnou metodu podřezu a také vhodný přístroj. Proto je vždy nezbytné oslovit odborníky, kteří posoudí statiku i celkový stav stavby a vyberou vhodné řešení, které nijak nenaruší konstrukci. Při podřezání domu stačí odborníkům obvykle přístup pouze z jedné strany zdí. Dalším benefitem je, že nedochází k sedání zdiva, ani se nevytvářejí vibrace nebo otřesy. Někteří lidé dokonce tvrdí, že po podřezání zdiva se vibrace od silniční dopravy znatelně snížily.
Mezi nevýhody může patřit samozřejmě to, že s pracemi je spojena vysoká prašnost a hlučnost, navíc jen obtížně je lze použít ve sklepních prostorech. Pokud se jedná o památkově chráněný objekt, je vždy nutné získat také vyjádření památkářů a v mnoha případech tento způsob sanace nebude podpořen. Jde totiž o poměrně značný zásah, což může být překážkou.
Na koho se obrátit?
Jedná se o vysoce odbornou práci, která vyžaduje vždy citlivý a specializovaný postup. Je třeba si uvědomit, že se zasahuje do konstrukce celé stavby a neodborný postup by mohl mít závažné následky. Společnosti, které se na sanaci zdiva specializují, obvykle nabízí více postupů a metod. Nejlepším řešením je tedy pozvat si odborníky a nechat si udělat posudek ohledně proveditelnosti sanace a nejefektivnějšího řešení.
Zdroj náhledového obrázku: Pexels