Dům a zahradaRady a tipy

Umíte správně zalévat? Naučte se 6 základních pravidel

Jak jsou na tom vaše pokojové květiny? Daří se jim dobře, nebo musíte jejich složení pravidelně obměňovat, protože ty starší už to nezvládly? Ne každému se daří úspěšně pěstovat rostliny… ve skutečnosti to může být docela věda. Problém mnohdy způsobuje zejména špatné zalévání – a to jak nedostatečné, tak i nadměrné. Pojďme se podívat na to, jak zalévat správně, aby vaše rostliny skutečně prospívaly.

Jednou z nejčastějších chyb, kterých se noví majitelé rostlin dopouštějí, je přemokření rostlin, tzv. smrt vodou. Všechny rostliny potřebují vodu. Kořeny absorbují vodu a naplňují buňky rostliny, čímž posilují její vlákna a vytvářejí silné listy a stonky. Vedle půdní vlhkosti je pro rostliny stejně důležitý kyslík – proto je důležité mít porézní půdu.

Když rostlinu zaléváte příliš často, bráníte tím vysychání půdy mezi jednotlivými zaléváními. To znamená, že tyto mezery v půdě, které zadržují kyslík, jsou neustále zaplněny vodou, což rostlinu vlastně dusí. Rostlina je pak také velmi náchylná k chorobám, jako je hniloba kořenů, nebo škůdcům, jako jsou houbové svilušky, což může znamenat velké problémy pro dlouhodobé zdraví rostliny.

Tip č. 1: Na květináči záleží

Většina rostlin, které si koupíte v jiných obchodech, se dodává v květináčích pro pěstitele. Tyto květináče jsou určeny jako dočasné nádoby pro vaše rostliny, nikoli jako trvalý domov. Rostliny dlouhodobě uchovávané v pěstebních nádobách jsou téměř vždy v nádobě příliš natěsno, mají propletené kořeny, což brzdí jejich růst, ztěžuje správné zalévání a může je činit náchylnějšími k chorobám.

Aby byly rostliny zdravé, potřebují květináče správné velikosti. Květináče také potřebují drenážní otvory, které pomohou půdě po zalévání vyschnout, a měly by být na podmisce, abyste mohli důkladně zalévat a zachytit přebytečnou vodu.

Tip č. 2: Rostliny mají různé potřeby

Stejně jako lidem, i rostlinám se daří v různých vlhkostních podmínkách v závislosti na typu rostliny a prostředí. Pokud vás zajímá, jak často byste měli rostliny zalévat, musíte se nejprve naučit řeč svých rostlin, abyste věděli, kdy je čas zalévat.

Například sukulenty mají rády sucho a při příliš častém zalévání jsou velmi náchylné k hnilobě. Tropické hrnkové rostliny, jako jsou kapradiny a kalateje, je třeba udržovat trvale vlhké, zatímco jiné rostliny mají rády, když mezi zaléváním poněkud vyschnou.

Spíše než stanovení přísného rozvrhu zalévání je lepší věnovat pozornost tomu, kdy se půda zdá být suchá. Nezapomeňte prstem nebo vlhkoměrem zkontrolovat několik centimetrů pod vrchní vrstvou půdy, a pokud nezjistíte žádnou vlhkost, je čas zalít.

Tip č. 3: Zalévejte půdu, ne listy

Při zalévání rostliny je také důležité vyhnout se mokření listů. Ujistěte se, že je hubice konve pod listy a míří pouze na půdu. Tato jednoduchá metoda pomáhá předcházet bakteriálním infekcím, plísňovým infekcím a dalším zdravotním problémům.

Tip č. 4: Zalévejte důkladně a rovnoměrně

Kořenový systém rostlin kopíruje jejich listy. Pokud zaléváte pouze jednu stranu, kořeny a listy se budou rozrůstat směrem k vodě, která je na této straně k dispozici. Aby byla rostlina plná a svěží, zalévejte rovnoměrně po celém obvodu květináče. Zalévejte důkladně, dokud voda nevytéká ze dna květináče do podmisky.

Tip č. 5: Přebytečnou vodu vylijte

Podobně jako lidé nemají rádi mokré boty nebo ponožky na nohou, ani rostliny nemají rády, když jsou jejich kořeny v příliš mokré půdě. Pokud kořeny rostliny leží v příliš vlhké půdě příliš dlouho, rostlina nakonec uhnije. Po důkladném zalití počkejte několik minut, dokud voda nevytéká z odtokového otvoru v podmisce, a poté přebytečnou vodu vylijte, abyste se vyhnuli přemokřené půdě.

Tip č. 6: Zohledněte roční období

Stejně jako my máme v zimě tendenci zpomalit, mnoho rostlin v chladných ročních obdobích přechází do klidového režimu, kdy šetří energií a zastavují svůj růst. V důsledku toho rostliny potřebují mnohem méně vody než v létě. Díky této změně chování je o to důležitější naučit se řeč konkrétní rostliny a věnovat čas tomu, abyste pochopili, kdy vlastně potřebuje zalévat.

Dalším důležitým faktorem pro udržení zdravé pokojové rostliny je teplota v místnosti, zejména při změně ročních období. Ujistěte se, že víte, jakou úroveň teploty a vlhkosti vaše rostliny potřebují, a snažte se tyto podmínky prostředí co nejlépe napodobit.

Nebojte se, pokud se proviníte nedostatečným nebo nadměrným zaléváním – většina rostlin je odolná a snadno se pěstuje, pokud jim věnujete péči. Případné nedostatky v péči je tedy možné snadno napravit. Zkontrolujte, jak si vaše rostliny stojí a sledujte jejich potřeby, aby skutečně prospívaly.

ZDROJ: https://living.iprima.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/pravidla-spravne-zalevani-ochrana-rostliny-horko-sucho-leto-pestovani-zelenina-kvetiny
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: lil artsy: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/salek-hrnek-zavod-rostlina-3050832/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button