Dům a zahradaRady a tipy

Udržte vodu v zahradě. Pomůžete přírodě i své peněžence

S vodou je potřeba hospodařit – a to nejen doma, ale také na zahradě. Tam snad dokonce i o něco víc, protože zahrada dovede spolykat skutečně značné množství vody. Vody začíná ubývat, a tak je třeba zahradu už vytvářet tak, aby dokázala zadržet vodu z dešťů a vy jste museli zalévat jen minimálně.

Obecně platí, že zalévání zahrady pitnou vodou je neekologické, ale i neekonomické. Není to však nutný scénář, stačí, když se s vodou naučíte hospodařit chytře a když včas připravíte svou zahradu na horkou sezonu. Díky tomu zvládnete snadno snížit spotřebu vody na zahradě klidně i o polovinu. Stačí udělat pár změn – zamyslet se nad půdou, zachytávat dešťovku a využívat chytře rostliny.

Jak pečovat o půdu?

Existují různé druhy půd a ty mají různé schopnosti zadržet v sobě vodu. Například písčitá zemina má jen malou schopnost vodu zadržovat, zatímco dovede pojmout poměrně hodně tekutin. Písčitá půda tedy rychleji vysychá, ale ta jílovitá může mít sklony k přemokření, což také rozhodně není výhra. Chcete-li zlepšit zadržení vody, může pomoci organická hmota, která mění její strukturu. Kompost přidaný do půdy dodá nové živiny, ale také umožní s vodou lépe hospodařit.

Mulčování

Mulčování záhonů a oblasti okolo kořenů keřů a stromů vede k tomu, že se redukuje množství nechtěného plevele, ale také se tím snižuje odpařování vlhkosti během období sucha. Mulčování tedy pomáhá udržovat půdu déle vlhkou a zajišťuje stabilnější teplotu s minimálními výkyvy. Ideální volbou jsou organické mulče, které půdě dodají nezbytné živiny.

Chytré zavlažování

Možností, jak zahradu zavlažovat, je několik. Pokud chcete zalévat trávník nebo neosázenou plochu, je nejlepším řešením postřikovač. Hadice a konve se zase budou více hodit, když je potřeba zalít jednu konkrétní rostlinu, protože umožní dostat vodu přímo k jejímu kořenovému systému.

Velmi oblíbená je průsakové hadice. Výhodná je zejména tam, kde může být schovaná pod půdou či mulčem, protože tak se zabrání odpařování. Můžete tak zalévat rostlinky vysázené v řadě na záhonu. Voda z hadice dovede stéct přímo ke kořenům, takže až 90 procent vody se skutečně dostane tam, kde je potřeba. Obdobnou funkci mají také různé automatizované zavlažovací systémy, které šetří čas i námahu, ale samozřejmě něco stojí, a to ne zrovna málo. Vyplatí se také zalévat zejména ráno, protože tak se odpaří minimum vody.

Naplánujte si sázení

Než zasadíte novou rostlinu, určitě si nejprve zjistěte, jaké potřebuje podmínky pro svůj růst. Zaměřte se na to, kolik slunce, stínu a jaký typ půdy potřebuje, ale také, jak často ji bude potřeba zalévat. Rostliny se stejnými nároky je pak vhodné sesadit dohromady.

Dobrou volbou bývají trvalky, které veškerou vodu získají z deště. Obvykle nejlépe prospívají původní rostliny, které jsou přizpůsobeny klimatu, typu půdy a přirozenému výskytu dešťových srážek. Je sice možné, že během vrcholného léta budou potřebovat zalít, ale po většinu roku budou růst do značné míry samostatně. Původní rostliny také lépe odolávají škůdcům, potřebují jen málo hnojiva a mají menší nároky na péči.

Trávu nesečte tak často

V poslední době se hodně mluví o tom, že krátce sečené trávníky skutečně nejsou do letního počasí nejlepší volbou. Pokud necháte trávu vyrůst alespoň do výšky 8 centimetrů, ochráníte její kořeny a snížíte riziko odpařování. Vyšší tráva navíc brání růstu plevele.

Dešťovou vodu nenechte odtéct

I když žijete v oblasti, kde srážky nejsou zrovna vydatné, pořád se vyplatí být připraveni na to, když jednou za čas zaprší. Zachytávat dešťovku je jednoduché, i když obyčejný sud pod okapem dnes většinou celou spotřebu zahrady nedokáže pokrýt. Proto je lepší shromažďovat dešťovou vodu do nádrží. Prodávají se nadzemní i podzemní, které mívají klidně i několikrát větší objem než obyčejný sud. Na zahradě se dá také využít tzv. šedá voda, tedy voda, která odteče z vany, sprchy, pračky a myčky nádobí. Mýdla i obyčejné prostředky na nádobí jsou pro rostliny neškodné, je však třeba vyhnout se prostředkům s bělidlem, dezinfekčním prostředkům nebo agresivnějším čisticím prostředkům.

Zahradní jezírko

Zahradní jezírko vám pomůže vytvořit nádherný okrasný prvek, ale stejně tak může pomoci okolnímu ekosystému. Ideální je, aby bylo jezírko napájeno dešťovou vodou, případně pokud bude zachytávat vodu vyvěrající na zahradě. Jezírko je dobré umístit do polostínu, aby nedocházelo ke zbytečnému odpařování vody.

ZDROJ: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2014/aug/22/six-ways-to-save-water-in-your-garden
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Gustavo Fring: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zena-kvetiny-zahrada-rostliny-5622495/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button