Tajemný název gua sha ukrývá léčebnou techniku, která vás prý dokáže zbavit migrény nebo i žloutenky
Okolo gua sha se v poslední době strhla velká debata. Ne samozřejmě tolik v našich končinách, kde se o této metodě moc neví, ale jinde ve světě je tato metoda dobře známá a používaná. Jedni na ni nedají dopustit, i když může být bolestivá a nepříjemná, jiní ji považují za šarlatánství, a dokonce i za nebezpečnou praktiku.
Gua sha je starobylá čínská léčebná metoda. Je známá přes 2000 let a v Číně je hojně využívána jako léčba pro děti i dospělé. Z východu se během staletí pomalu šířila dále na západ a dnes je tato metoda používána i ve vyspělých západních kulturách.
Jak to funguje
Při gua sha se pracuje především s kůží. Ta se před započetím terapie namaže oleje, který ji má chránit před poškozením. Podstatou terapie je pak škrábání nebo tlačení na pokožku tupým kamenem nebo nástrojem vyrobeným z rohů zvířat, případně i kovovým nástrojem. V závislosti na onemocnění jsou tahy prováděny různě silně a dlouze a různými směry, dokud se na pokožce neobjeví červené „škrábance“. Dle barvy těchto viditelných stop by měl terapeut být schopný určit, jak krev v těle proudí a jaký je rozsah onemocnění.
Během posledních 10 let byla publikována řada studií, které se zabývaly účinky gua sha, zvláště pak vlivy na onemocnění pohybového ústrojí nebo bolestí hlavy. Pokud se jednalo o bolesti zad a zádového svalstva, bylo téměř pokaždé prokázáno, že léčba pomocí gua sha byla úspěšná. Pacienti pociťovali menší bolest a obtíže při běžných činnostech. Podobně dobře reagovali i pacienti s migrénami nebo silnými bolestmi hlavy například po úraze.
Zajímavé nicméně je, že podle některých výzkumů je gua sha efektivní léčbou i pro žloutenku typu B. Jedná se o infekci, která způsobuje zánět jater, jejich poškození a dlouhodobé potíže. Podle některých zastánců této léčby dokáže gua sha natolik podpořit krevní oběh, že umí zmírnit poškození jater a urychlit léčbu zánětu. Výrazně se tak eliminuje možné riziko trvalého poškození, které u žloutenky reálně hrozí.
Podle gua sha léčitelů existují i případy, kdy tato metoda pomohla lidem s Tourettovým syndromem. Po 35 týdenních terapiích bylo u těchto pacientů zaznamenáno výrazné zlepšení projevů Tourettova syndromu, u některých až o 70 %. Tyto výzkumy jsou však nepříliš podložené a spíše se zakládají na tvrzení samotných terapeutů než na solidních vědeckých výzkumech.
Kontroverze
To, co se mnohým odpůrcům této metody nelíbí, je především poměrně bolestivý a drastický způsob provedení, který je zejména v Číně praktikován i na dětech. Po ošetření zůstanou ještě dlouho viditelné červené skvrny a škrábance, někdy i 3-7 dní. Výjimečně se může stát, že na místech zůstanou drobné jizvy, které se hojí déle. Terapie tedy logicky není bezbolestná ani příjemná, ale to koneckonců není ani spousta jiných léčebných metod.
Může to fungovat?
I když je gua sha zdánlivě nová metoda, vlastně nepřechází zas až tak s něčím inovativním. Léčbu pomocí tlaku zná třeba i akupunktura, a dá se tedy říci, že i gua sha využívá některé znalosti této tradiční čínské medicíny, která se dlouhodobě ukazuje jako účinná při řešení řady obtíží.
Gua sha navíc pracuje se znalostmi o krvi a lidském oběhu, které jsou pro léčbu jakékoliv nemoci poměrně klíčové. Správné prokrvení dokáže dělat skutečně divy, a to zejména v případech, kdy se jedná o poškození pohybového ústrojí. Tlak i prokrvení mají při běžné léčbě zranění nebo úrazů velký význam, a samo o sobě se tedy nejedná o nijak inovativní postup.
V každém případě se ale jedná o metodu, kterou můžete vyzkoušet, pokud si s nějakým problémem již nevíte rady a nic jiného nezabírá. V našich končinách však může být problém najít dostatečně školeného terapeuta. Dříve než se tedy svěříte do něčích rukou, raději si ověřte, že daný člověk svému řemeslu skutečně rozumí a ví, co dělá.