Dům a zahradaRady a tipyZdraví

Šťavnatými smrkovými výhonky si můžete vylepšit salát nebo si vyrobit léčivý sirup

Také vám dělá radost pohled na zelené lesy, trávu, louky a všechnu tu čerstvost, kterou s sebou jaro přináší? Po dlouhé zimě se na tyto první záchvěvy jara těší snad úplně každý. V lesích již můžete také vidět světlezelené smrkové výhonky, které nejen že lahodí oku a vítají jaro, ale především jsou také velmi vzácným zdrojem důležitých vitamínů pro vaše zdraví. Tyto výhonky jsou totiž doslova nabité vitaminem C, který posiluje imunitu, čistí organismus a dodává nám sílu a energii fyzickou i psychickou, hlavně ve stresových obdobích.

Dále smrk obsahuje také účinné silice, které mají pozitivní vliv na dýchací cesty, pomáhají při kašli a rýmě a dovedou uklidňovat bolesti svalů a kloubů. Tyto mlaďounké výhonky jsou navíc velmi měkké, takže se dají jednoduše konzumovat a získat z nich maximum živin.

Jak smrkové výhonky působí?

Antibakteriální účinky smrkových silic mají prokazatelný pozitivní vliv na celý lidský organismus, zejména pak posilují imunitu, čistí organismus, ale pyšní se také významnými protizánětlivými účinky. Pozitivně působí na celkovou psychickou kondici, protože regulují celkovou únavu a vyčerpanost. Podporují prokrvení končetin a regeneraci, takže jsou ideálním společníkem po náročném sportovním výkonu nebo po velké psychické zátěži.

Jak výhonky sbírat?

Výhonky lze snadno najít na jaře na každém smrku. Nejlepší doba, kdy je sbírat, je od dubna do června, v teplých oblastech se objevují dříve, ve vyšších polohách později.

Samozřejmě je nejlepší sbírat co nejmladší, tedy i nejmenší výhonky, a to do maximální délky 5 cm, ideální velikost je kolem 3 cm. Tak budete mít jistotu, že jehličky ještě vůbec nebudou pichlavé.

Výhonky stříhejte nebo lámejte jen velmi opatrně, z jednoho stromu vždy jen několik výhonků, abyste strom šetřili a nezmrzačili jej. Z jednoho stromu vezměte vždy maximálně pár výhonků. Tak se bude mít smrk šanci ze ztráty snadno oklepat a nepoškodí jej to.

Jak s výhonky naložit?

Mladé jarní výhonky smrku jsou měkoučké, proto se dají snadno jíst. Přidat je můžete třeba do salátu nebo si z nich můžete připravit domácí přírodní medicínu –poradíme vám, jak na to.

Smrkový sirup

Ingredience:

  • mladé smrkové výhonky
  • cukr
  • bio citron

Příprava sirupu:

Mladé smrkové výhonky je potřeba pečlivě omýt a nechat okapat. Do větší zavařovací sklenice následně dejte asi 3 centimetrovou vrstvu výhonků, kterou zasypte asi poloviční vrstvou cukru. Do další vrstvy položte plátky bio citronů a postupně vrstvěte, dokud sklenici zcela nenaplníte. Láhev přetáhněte celofánem, dobře utěsněte gumičkou nebo provázkem a postavte na slunné místo, kde může sklenice odpočívat další tři týdny. Následně její obsah sceďte přes pláténko, dejte do sklenice a uložte do lednice.

Tento sirup je možné užívat například při kašli a rýmě, ale je možné jej využívat i preventivně k posílení imunity. Chutná velmi příjemně a o obvykle jej mají rády i děti. Jedna lžička denně působí proti chorobám z nachlazení a pomáhá při léčbě.

Domácí smrkový sirup zmírňuje příznaky revmatu, a ještě k tomu snižuje bolesti končetin a svalů, postará se o odvod toxických látek z těla.

Med ze smrkových výhonků

Ingredience:

  • 500 g smrkových výhonků
  • 500 ml vody
  • 500 g cukru
  • 1 velký bio citron
  • 1 lžička kyseliny citronové

Výhonky zalijte studenou vodou, vložte do hrnce a zahřívejte až k varu. Následně nechte směs asi 20–30 minut necháme probublávat. Do směsi poté přidejte citron nakrájený na plátky a nechejte odstát nejméně 24 hodin. Občas promíchejte.

Následující den tekutinu slijte, smrkové výhonky důkladně vymačkejte a do tekutiny přidejte cukr. Poté dejte opět na plotnu a pomalu vařte, dokud nevznikne hustá tekutina, která připomíná med.

Ke konci vaření je ještě vhodné kvůli konzervaci přidat lžičku kyseliny citronové.  Horký med nalijte do do čistých a suchých skleniček a následně skladujte v lednici.

Tento med můžete používat podobně jako sirup výše. Je také možné jej využívat jako mazání na palačinky, nebo si jej přidat k dochucení jogurtu nebo kaší. Chuť je velmi jemná a většinou všem chutná.

ZDROJ: https://www.ruralsprout.com/spruce-tips-syrup/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Theodore K: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/rozostreni-strom-stale-zelene-jasny-732974/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button