Dům a zahradaRady a tipy

Smrt domácího mazlíčka může zasáhnout celou rodinu. Jak správně naložit s jeho mrtvým tělem?

Když si pořídíte domácího mazlíčka, je nutné počítat nejen s tím, že se k péči o něj zavazujete třeba i na několik let, ale také musíte počítat s tím, že vás jednou opustí a vy budete muset projít nejen citovou ztrátou, ale také celým proces toho, co udělat s mrtvým tělem zvířete. Můžete si ho jen tak pohřbít na zahradě nebo v lese?

Každé zvíře jednou umře, to je jasné. Někdy to trvá dva nebo tři roky, jindy s vámi vydrží třeba i 15 let. Často se také stává to, že zvíře je nevyléčitelně nemocné a již se jen trápí. Zvěrolékař vám tehdy často doporučí, abyste nechali svého mazlíčka uspat, a převezme i následnou likvidaci těla. Co když zvíře ale uhyne doma a vy musíte řešit, co s jeho tělem.

Do kafilerie nebo raději trochu důstojněji?

Možností je hned několik, mezi nejčastější patří asi likvidace těla v kafilerii. Tam se dostanou zvířata, o které se postará veterinář, nebo je tam může zavézt sanační služba, kterou si vy sami objednáte. Vždy počítejte s poplatkem kafilerii, který je v řádu stokorun a odvíjí se od hmotnosti zvířete.

Pro zvíře je ale možné zařídit i poslední rozloučení, které se blíží pohřbu člověka. V dnešní době jej mnoho lidí volí, i přesto, že to nevyjde zrovna levně. Takovou službu si opět můžete nejčastěji objednat u veterináře, nebo na internetu. Firma pak zajistí odvoz zvířete, přípravu pohřbu i následný obřad a kremaci mrtvého mazlíčka. Před kremací je potřeba doložit, že zvíře bylo očkované, nebylo infekční a nikoho nezranilo. Lze to udělat čestným prohlášením nebo potvrzením veterináře. Náklady na uložení do hrobu i kremaci jsou různé – počítejte ale s částkou od 2 000 korun až do 10 000 korun.

Hrob na zahradě

Zemře-li vám pes, kočka, králík nebo jiný drobný domácí mazlíček, není nutné jeho úhyn nikam hlásit. Výjimkou je jen ta situace, že zvíře zemře následkem infekce, která by se mohla dále šířit. V tom případě je nutné přivolat veterináře, aby zvíře ohledala učinil případná bezpečnostní opatření. Uhynulé domácí zvíře můžete, s výjimkou přežvýkavců a prasat, pochovat na vlastním pozemku, ale musíte postupovat podle předem daných podmínek.

Hrob zvířete by měl být vykopán alespoň do hloubky 50 centimetrů, aby nedošlo k ohrožení životního prostředí. Zvíře je nutné pohřbít v obalu, který je rozložitelný a neohrožuje okolní přírodu. To znamená, že byste se měli vyhnout jakémukoliv plastu. Hrob by v žádném případě neměl být v blízkosti vodního zdroje, alespoň 100 metrů od nejbližší stavby a alespoň 50 metrů od sousedního pozemku. Místo by se také mělo viditelně označit jako hrob, a to včetně data, kdy bylo tělo do země uloženo.

Nález mrtvého zvířete

Někdy se může stát, že mrtvé zvíře najdete na procházce v přírodě. Jak se v takovém případě zachovat? Jestliže najdete uhynulé ptáky nebo lesní zvěř, rozhodně se jich nedotýkejte. Ideální je nález nahlásit na místní obesní úřad, případně mysliveckému sdružení. Jestliže najdete mrtvé zvíře v obci, je dobré na místo přivolat strážníky a také informovat obecní úřad. Buďte opatrní při jakékoliv manipulaci se zvířetem. Může být nakažené nebo jinak infekční a můžete si zadělat na více potíží.

Hlásit je ale nutné především větší zvířata a také v případě, že objevíte hromadný úhyn zvířat. V případě, že na procházce v lese najdete na zemi mrtvou sýkorku, není třeba alarmovat policii ani nikoho jiného, příroda se o mrtvé tělo postará sama. Buď se stane potravou jiným zvířatům, nebo se časem rozloží a stane se součástí okolní přírody.

I když je smrt domácího mazlíčka těžká, vždy postupujte v rámci povolených rámců. Vyhnete se řadě nepříjemností a dalších problémů.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button