Spolupráce

Rolety a žaluzie vjednom? Skvělý nápad!

Váháte mezi používáním žaluzií nebo rolet? Oba tyto stínicí systémy mají své klady, ale i zápory. Žaluzie mohou regulovat množství světla, i když jsou zatažené – stačí natočit jejich lamely. Rolety zase mohou dosáhnout lépe plného zastínění. Co ale kdyby existovalo řešení, které spojuje výhody rolet a žaluzií, aniž by přebíralo nějaké nevýhody? Seznamte se s roletami Den a noc.

Jak rolety Den a noc fungují?

Rolety Den a noc, někdy nazývané také jako žaluzie Den a noc, jsou elegantním, a přitom velmi funkčním způsobem zastínění oken, pomocí kterého lze plynule regulovat přístup denního světla do místnosti. Funguje na principu střídání průhledných a neprůhledných vodorovných pruhů látky. Posunutím jedné vrstvy látky docílíte buď částečného, nebo úplného zastínění. V případě zatemňovacích látek tzv. Blackout můžete místnost zcela zatemnit i během dne.

Rolety Den a noc tak vlastně kombinují klasické žaluzie a rolety a vybírají si z nich to nejlepší – eleganci a možnost volby látek stejně jako u klasických látkových rolet, a možnost regulovat úroveň zastínění jako je tomu u hliníkových nebo dřevěných žaluzií.

Pro látkové rolety Den a noc je charakteristické složení stínicí látky. Ta je tvořena dvěma druhy látek, které se pravidelně střídají. Vždy je jeden pruh průhledný, nebo spíše průsvitný, a druhý neprůhledný a v některých případech dokonce neprůsvitný. Toto charakteristické pruhování jim dalo i jiný název – rolety Zebra, případně DUO rolety anebo Twin rolety.

Látka se stahuje z kazety, umístěné v horní části okna buď přímo na okenním rámu, případně přivrtané ke zdi či stropu. Rolety Den a noc ovšem nestahujeme za spodní konec látky jako u jiných typů rolet. Látka se totiž přes okno odvíjí ve dvou vrstvách. Zadní vrstva, která přiléhá k oknu, se nepohybuje. Před ní se odvíjí a pohybuje přední vrstva tak, jak klesá středová napínací tyč, aby se posléze dostala přes napínací tyč k oknu a tam se zastavila.

Jednoduchý nápad se skvělým provedením – to je vlastně tajemství úspěchu rolet Den a noc. absolutní flexibilita při nastavování množství světla, které do místnosti vpustíte i při úplně stažených roletách.

Estetická role

Rolety, a potažmo i jiné systémy stínění, musí plnit více rolí naráz. Například hrají velkou úlohu v designovém návrhu bytu. Jde opravdu o výrazný prvek v každé místnosti, takže výběru látky byste měli věnovat zaslouženou pozornost.

Látka bude pravděpodobně to první, čím se budete při výběru rolet Den a noc zabývat. Ty nejlevnější látky jsou nabízeny zpravidla v několika základních barvách. S rostoucí cenou roste kvalita látky, výběr barev, textury apod. Pokud chcete, aby bylo možné s pomocí rolet místnost co nejvíce zatemnit (např. ložnici), zvolte speciální zatemňující látky a montáž na rám okna.

Výrobce rolet Den a noc FEXI nabízí 4 typy látek – Silver, Gold, Platinum a Diamond.

Rolety Silver jsou vytvořené v základních barevných odstínech látek Origin a Origin Slim o gramáži 107 g/m2, které se liší šířkou pruhů látky.

Řada Gold obsahuje rolety na okno v barvách přírody východního kontinentu z látky Oriental o gramáži 114 g/m2 ve variantě 7,5 na 5,5 cm.

Rolety Platinum jsou velmi kvalitní rolety na okno vytvořené z materiálu navozující pocit přírodních motivů z látky Nature a Nature slim o gramáži 145 g/m2 s rozměry 5,7 na 3,1 a 7,3 na 4,8 cm. 

Opravdovou lahůdkou pro náročné jsou rolety Diamond, které představují to nejlepší, co můžete na trhu rolet Den a noc na svá okna zakoupit z látek Silk, Shine a Luxus nature o gramáži 70 g/m2 a rozměru 4,8 na 7,3 a 7,1 na 5,1 cm.

Každý moderní interiér může vypadat trochu jinak. Různé barvy, tvary, použité materiály, doplňky nebo osvětlení. Něco ale mají všechny moderní interiéry společné. Tím je využití technologie vestavěných spotřebičů, použití jednoduchých tvarů a linií a kladení důrazu na funkční využití celého prostoru.

Jednoduchost a čisté linie se projevují i v detailech, jako jsou dveře bez zárubní, nebo právě stínicí technika, která může splývat se zdmi, a krýt tak celou plochu okna včetně okenního výklenku. V případě potřeby lze ale rolety velmi snadno vytáhnout a umožnit otevření okenního křídla dokořán.

Pro zakrytí celé šířky okna doporučujeme vybírat rolety v MAXI kazetě nebo v POLO kazetě. Jejich hlavní výhodou jsou vyztužená záda kazety a tím pádem celkově pevnější konstrukce. To pak dovoluje vyrobit roletu o šířce až 240 cm. Můžete tedy překrýt celý okenní výklenek jednou roletou.

Vhodnou montáží pro takto široké rolety je vrtání do zdi nad okenní výklenek, případně do stropu před oknem. Je sice možné vrtat i do stropu přímo uvnitř výklenku, ale je potřeba počítat s tím, že roleta pak zabere asi 6 cm prostoru. Horní hrana okna by proto měla být od stropu výklenku vzdálena o něco více, aby se okna dala otevřít dokořán. Nicméně, pokud stačí jen pootevřít na ventilaci, tak tam většinou problém nebývá a rolety se vejdou.

Například roleta Den a noc, Exclusive starorůžová, AA 3030 v POLO kazetě by mohla u vás doma vypadat třeba takto:

Rolety v POLO kazetě mohou zakrýt obě okenní křídla najednou. Elegantní a vkusné řešení.

Na druhou stranu je samozřejmě možné zakrýt každé okenní křídlo zvlášť a mít dvě rolety vedle sebe. Výhodou je, že se s okny pak lépe manipuluje, ovšem dá pak trochu práce nastavit sousedící rolety tak, aby byly jejich pruhy v jedné rovině. Pokud se totiž pruhy nesrovnají do jedné linie, může pohled na ně trochu rušit.

Jakou barvu rolet vybrat?

Rolety tvoří opravdu výrazný prvek v každé místnosti, a výběr barvy byste tedy neměli podcenit. Pokud uvažujete o pořízení rolet Den a noc, bude pravděpodobně právě výběr barev prvním krokem, a také tou časově nejnáročnější operací. Výběr vhodné barvy rolet se odvíjí hned od několika faktorů, které se vám pokusíme postupně přiblížit. Pojďme se společně podívat na to, jakou ideálně zvolit barvu, abyste byli s našimi roletami co možná nejvíce spokojeni. 

Co se týče průhlednosti látek, tak obecně platí, že čím tmavší tkaninu zvolíte, tím většího zastínění dosáhnete. Všechny látky rolet Den a noc Fexi ovšem částečně propouští světlo a nejsou 100% zatemňující. Většího zastínění můžete jednoduše dosáhnout pořízením tmavšího odstínu a vyšší gramáží. 

Největší míry zastínění dosáhnete tehdy, pokud si pořídíte zatemňovací rolety Den a noc z řady Blackout. Ty poskytnou vašemu domovu co možná největší zatemnění. Počítejte ale s tím, že maximální možné zastínění neznamená 100% tmu.

Jakou látku rolet zvolit do konkrétních místností?

Podle toho, jak daná látka a materiál propouští světlo, se hodí více či méně do určitých místností. Aby tedy mohly rolety dotvořit atmosféru daných pokojů co možná nejlépe, je třeba se na výběr konkrétních látek zaměřit opravdu důkladně. Jaká látka se proto hodí do kuchyně, a která je naopak vhodná do ložnice či dětského pokoje? 

Kam se hodí rolety se světlejšími látkami?

Čím světlejší látka je, tím více světla propouští. Díky těmto vlastnostem se světlejší rolety hodí především do těch místností, které nechceme úplně zatemnit, ale pouze v nich chceme příjemně regulovat míru příchozího světla. 

Světlejší látky jsou proto ideální například do kuchyní či obývacích pokojů, kde není úplné zatemnění žádané.

Bílá barva rolet je naprostá klasika. Skvěle se hodí do většiny interiérů.

Kam se hodí rolety s tmavšími látkami?

Naopak blackout látky se hodí především do místností, které chceme co nejvíce zatemnit. Jak už bylo výše zmíněno, tyto látky nemají schopnost zatemnit místnost na 100 %, ale míra jejich zastínění je opravdu velmi přijatelná. Je totiž dobré si uvědomit, že se ještě stále jedná o rolety, které jsou přidělány na okně, a naprostou tmu tedy ani nelze očekávat.

Ale díky svým nadmíru uspokojivým zatemňovacím schopnostem jsou blackout rolety Den a noc vhodné především do pokojů, kde spíme – tedy do ložnic, dětských pokojů a pokojů pro hosty. Takové rolety mohou během dne sloužit k příjemnému zastínění a večer, kdy se chystáme spát, je můžeme snadno naplno zatáhnout a zatemnit.

Instalaci rolet jistě zvládnete

V případě rolet Den a noc nepotřebujete pro jejich montáž žádné školení ani certifikáty. Dokonce ani žádné předchozí zkušenosti, nebo snad speciální nářadí. Rolety Den a noc byly totiž navrženy s ohledem na velmi jednoduchou instalaci. 

Pokud se navíc rozhodnete objednat si rolety od společnosti FEXI, která se na stínicí techniku specializuje, přijde vám roleta už složená. To je opravdu veliká výhoda, jelikož při sestavování rolety se vám nestane, že něco někam zasunete opačně, přehodíte strany, zlomíte kousek plastu či ztratíte důležitý dílek. S FEXI máte vše jak na stříbrném podnose a při montáži někdy ani nepotřebujete vrtačku či šroubovák.

Jaké možnosti při montáži rolet máte?

  • Montáž bez vrtání. Ta je velmi oblíbená, jelikož nevyžaduje žádné kutilské dovednosti a ani nářadí. Podmínkou ale je, že máte rolety s tzv. otevřenou kazetou. Na webu fexi.cz jsme našli jak textový, tak video návod, podle kterého jsme opravdu zvládli montáž za nějaké 2 minuty. A i kdybyste momentálně neměli k internetu přístup, ke každé dodané roletě je také návod přiložen. Vlastně ani o montáž v pravém slova smyslu nejde. Stačilo doslova jen přichytit dva háčky na kazetu rolety, zavěsit celou roletu na rám okna a přilepit kladku pro vedení ovládacího řetízku na okenní rám. Takhle jednoduché to je.
  • Montáž s vrtáním do okna. Pokud si přejete mít roletu tak nějak víc napevno, můžete úchyty pro kazetu s roletou přivrtat k oknu. Vrtání do okna zní trochu děsivě, ale jde vlastně jen o uchycení oněch dvou držáčků na kazetu s roletou. Je to jen o něco málo náročnější než prosté zavěšení na rám okna. A nebojte se, že byste okenní rám nějak poškodili. Téměř všechna okna jsou dosud opatřena běžnými žaluziemi, a ty se bez vrtání do okna ani nedají nainstalovat. Do okna jen navrtáte dva malé vruty. Vruty a vše potřebné najdete v balení s dodanou roletou. Budete jen potřebovat vrtačku a šroubováček.
  • Montáž s vrtáním do zdi. Kdo se rozhodne nevrtat do okna, může pro upevnění rolety navrtat držáčky do zdi. A tady se vám otevírají 3 různé možnosti – vrtání do stropu okenního výklenku, do stropu místnosti před oknem a vrtání do stěny nad okenním výklenkem. Cíl je ale stejný – připevnit ony dva držáčky pro uchycení kazety s roletou. 

Je důležité vědět, jaký typ montáže preferujete už při objednávce rolety. Protože například při montáži bez vrtání si musíte objednat jen otevřenou kazetu. Jestli ale chcete vrtat, pak pro okno jsou určeny jiné šroubky než pro zeď a strop. V balení potom najdete vše, co potřebujete pro daný typ montáže včetně hmoždinek a šroubů. Vrtačku a šroubovák už musíte mít vlastní.

Zdálo by se, že vrtání, zvláště do stěn, bude hodně náročný typ montáže. Nicméně to tak není. Nejnáročnější je vyměřit díry ve zdi tak, aby byly v jedné rovině. Když se to nepovede, mohly by pak rolety být nakřivo a výsledný efekt by byl zkažený. Máte sice nějaký prostor držáčky mírně posunout a nastavit do roviny, ale jde o milimetry.

Opět ještě zdůrazníme, že pro každý typ montáže najdete na stránkách výrobce přehledný textový a video návod k montáži.

Rolety Den a noc od Fexi – skvělá volba

Proč byste si rolety Den a noc měli pořídit právě od FEXI, když na trhu jsou i jiní dodavatelé? Našli jsme pro vás 7 výhod, které FEXI rolety odlišují od konkurence:

  • Rolety Den a noc od FEXI jsou již složené a sešroubované, montáž je tak mnohem snazší než u jiných dodavatelů – nehrozí, že při sestavování desítek drobných součástek na nějakou zapomenete, něco ztratíte nebo zlomíte.
  • Vybírat můžete až ze 3 typů kazet, ve kterých jsou rolety uloženy. Konkrétně Otevřená kazeta, vhodná i pro montáž bez vrtání, POLO kazeta s vyztuženými zády a horním ochranným krytem a MAXI kazeta, která kryje látku ze všech stran.
  • FEXI nabízí až 130 druhů látek s rozdílnou úrovní zatemnění.
  • FEXI nabízí také individuální řešení – můžete si přizpůsobit velikost rolet i pro atypická okna.
  • Výběr vám také usnadní vzorky látek, které si můžete objednat zcela zdarma.
  • Web FEXI je plný propracovaných návodů a manuálů jak ve formě textů, tak obrázků a dokonce videí.
  • Vždycky se můžete obrátit na příjemnou a profesionální zákaznickou podporu, ať už po telefonu, nebo skrze e-mail.

Zdroj náhledových obrázků: Shutterstock, flexi.cz

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button