Rady a tipyZajímavé články

Prepper a prepping: Je to jen paranoia nebo realistická příprava?

Kdo je to prepper – paranoidní konspirační teoretik nebo praktický přeživší? Odpověď na tuto otázku si každý musí najít sám. Zjistěte ale, co tzv. preppeři dělají a proč – možná se inspirujete i vy.

Co je to příprava a proč ji tito lidé dělají? Když řada lidí slyší slovo prepper – může se jim vybavit soudný den, konspirace a jistá úroveň psychické nestability. Nemusí tomu tak ale nutně být a hnutí preppingu se rychle stává stále více mainstreamem než menšinovým, okrajovým či extremistickým hnutím.

Tak, jak se vyvíjejí naše primární hrozby, vyvíjí se i umění přípravy na nebezpečí, která nás mohou čekat. Ekologická úzkost je dnes hlavním motorem preppingu – ale ne jediným. Ať už se jedná o válku, terorismus, všechny typy přírodních katastrof nebo velký výpadek proudu – preppeři chtějí být připraveni a pomáhat ostatním, aby udělali totéž. To nutně neznamená, že jsou všichni paranoidní a tráví život čekáním na blížící se zkázu.

Některé studie naznačují, že přípravným aktivitám se v současnosti věnuje až 9 milionů Američanů – zatímco jiní odhadují, že toto číslo je mnohem vyšší vzhledem k tajnůstkářské povaze některých prepperů a stigmatu spojenému s přípravou. Nicméně hnutí prepperů roste i v řadě jiných zemí. Uvádí, že stále více lidí si doma hromadí zásoby a že online fóra o přípravě a kanály na YouTube přitahují každý týden tisíce nových členů.

Kdo je to prepper?

Prepeři a zastánci přežití mají stejný konečný cíl – přežít. Někteří odborníci definují preppera obecně jako člověka, který se připravuje na Armagedon, apokalyptickou událost – nebo konec světa. Ve skutečnosti jsou preppeři jednoduše lidé, kteří předvídají a aktivně se snaží připravit na to, co považují za pravděpodobnou nebo nevyhnutelnou událost, která by mohla ohrozit jejich přežití nebo dokonce civilizaci, jak ji známe.

Lidé se připravují již po staletí. Jak a z jakého důvodu, to se prostě v průběhu času měnilo. Když byla hlavní hrozbou pro lidské přežití válka, byly běžnou přípravou protiatomové kryty, příděly potravin a cvičení pro přežití. Dnes se mnoho škol a organizací po celém světě připravuje na nejhorší pomocí požárních a evakuačních cvičení.

Většina prepperů jde sice o něco dál než jen k průměrnému požárnímu cvičení – ale tento základní koncept co největší připravenosti v případě katastrofy je základem každého prepperského hnutí. 

Co dělají preppeři?

Existují různé úrovně prepperů a preppingu. Způsoby přípravy obvykle závisí na konkrétním člověku nebo na tom, zda je součástí nějaké skupiny. Někteří – zkušenější preppeři – se rozhodnou žít zcela mimo běžnou sociální síť. Jiní jednoduše shromažďují zásoby v rámci svých domovů – zatímco různé další stupně preppingu probíhají po celém světě. Obecně se preppeři snaží budovat znalosti a dovednosti, shromažďovat a skladovat zásoby a sdružovat se do komunit, které spolupracují ve prospěch všech.

Většina prepperů si dělá zásoby potravin a zásob – a někdy i munice. Mnozí si osvojují různé dovednosti pro přežití – například získávání a čištění vody, sebeobranu, základní lékařskou péči, komunikaci (například pomocí krátkovlnného rádia) a způsoby napájení elektrických zařízení bez přístupu k elektrické síti. Někteří si dokonce mohou stavět bunkry, systémy filtrace vzduchu a další formy modulů pro přežití. 

Připraveni, nebo paranoidní?

Popularita přípravy na katastrofu roste a rizika katastrof se celosvětově zvyšují. Někteří odborníci tvrdí, že praktikovat prepping je nyní velmi aktuální a cenné. Autoři popisují, že mnoho prepperů bylo dobře připraveno na pandemii COVID-19, která jinak většinu obyvatel značně zaskočila. Ve skutečnosti jsou poslední roky plné událostí, které jen potvrzují nutnost příprav na nečekané situace:

  • teroristický útok z 11. září
  • zuřící klimatická krize
  • hurikán Katrina, Harvey a mnoho dalších přírodních katastrof
  • válka na Ukrajině
  • energetická krize
  • nedostatek pohonných hmot
  • pandemie COVID-19

Konspirace vs. realita

Preppeři se připravují na řadu katastrof. Z výzkumu vyplývá, že nejzávažnější události, které preppeři očekávají, jsou ty, které se s největší pravděpodobností vyskytnou v jejich lokalitě – včetně požárů domů, silných bouří, záplav, tornád a zemětřesení. Dělá to z nich konspirátory a paranoiky, nebo je nějaká závažná událost pravděpodobná? Podívejme se, co říkají odborníci.

Současní potenciální kandidáti na globální katastrofu sahají od sopečných erupcí přes pandemické infekce, jaderné havárie až po celosvětové tyranie a nekontrolované vědecké experimenty až po klimatické změny. A to nezmiňujeme kosmická nebezpečí a ekonomický kolaps. Většina těchto rizik se navzájem ovlivňuje. Teoreticky se předpokládá, že čtyři nejpravděpodobnější globální katastrofická rizika jsou následující:

  • zvyšování hladiny moří
  • sopečné erupce
  • pandemie
  • geomagnetická bouře 

Nebezpečí skutečně číhá všude a každým dnem se může svět dostat do krize. Sami si dobře pamatujeme, jak rychle se eskalovala pandemie COVID-19 a jaké změny ve společnosti způsobila. Jsou tedy preppeři jen paranoidní, nebo naopak realisté, kteří jednou budou připraveni a přežijí? To je otázka, kterou si můžeme každý zodpovědět sám – házet ale všechny preppery do jednoho pytle a označit je za blázny a paranoiky, by bylo značně nespravedlivé.

ZDROJ: https://utopia.org/guide/what-is-a-prepper-and-why-is-prepping-gaining-popularity/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Two Dreamers: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/cernobily-osoba-tmavy-okno-2329794/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button