Zajímavé články

Perseidy jsou nyní nejviditelnější: Jaká je jejich historie a co to vlastně pozorujeme?

Perseidy patří mezi nejvýraznější meteorické roje, které lze každoročně pozorovat na obloze. O co vlastně jde a proč vůbec tento úkaz pozorujeme?

Tento roj je výsledkem drobných částic prachu, které pocházejí z periodické komety 109P/Swift-Tuttle. Tato kometa byla objevena v roce 1862 a její dráha kolem Slunce trvá přibližně 134 let. Roj Perseid vzniká každý rok pokaždé, když se Země dostane do blízkosti proudu prachových částic za touto kometou. To, co vidíme na obloze, jsou pak částice, které v atmosféře Země zazáří jako meteory.

Kdy pozorovat Perseidy?

Perseidy je možné spatřit obvykle každý rok od 17. července do 24. srpna, přičemž jejich vrchol přichází obvykle mezi 12. a 13. srpnem. V roce 2024 se očekávají velmi dobré podmínky pro pozorování, i když je třeba počítat s tím, že může výrazně zářit měsíc, a tím komplikovat podmínky. Ten by však měl nejpozději okolo půlnoci zapadnout, a to poskytne ideální podmínky pro sledování meteoritů. Pokud si najdete místo s dobrým výhledem na jihovýchod a bez světelného znečištění, můžete vidět až několik desítek padajících „hvězd“ za hodinu, přičemž největší aktivita se očekává v noci z 12. na 13. srpna, kdy může za hodinu zazářit 50-80 meteorů – a to už je skutečně nádherná světelná show, kterou vytvoří sama příroda.

Kde se Perseidy vzaly?

Historie Perseid sahá až do doby před 1755 lety, kdy byly poprvé zmíněny ve spojitosti s umučením svatého Vavřince v roce 258. K této události se váže příběh Perseid s tím, že z nebe padaly třpytivé slzy, které lidé vnímali jako znamení boží – smutek nad umučením světce, svatého Vavřince. Tento úkaz tak získal přezdívku „slzy svatého Vavřince“.

Jak ale tušíme, tento úkaz má ještě i jiné, vědecké vysvětlení. Skutečná povaha meteorického roje byla vědecky objasněna až v 19. století, kdy italský astronom Giovanni Schiaparelli odhalil spojitost mezi meteority a kometami. Tento italský vědec zjistil, že Perseidy jsou tvořeny prachem komety Swift-Tuttle, která se naposledy přiblížila ke Slunci v roce 1992 a znovu se tak stane až v roce 2126. My, kdo žijeme dnes, se tedy tohoto úkazu zcela jistě nedožijeme, ale již blízké generace se na to mohou těšit.

Nádherná světelná show přímo od Matky přírody

Během období aktivity Perseid, kdy Země prochází nejhustší oblastí prachového proudu, se drobné částice prachu, známé jako meteoroidy, dostávají do zemské atmosféry, kde vlivem vysoké rychlosti shoří a vytvářejí tak jasné meteorické stopy. To je vlastně ono světlo, které je pak vidět i lidským okem a my je považujeme za „padající hvězdy“.

Tyto částice jsou tak malé a křehké, že se během průletu zcela vypaří a nezanechají žádné zbytky. Nelze tedy očekávat, že by v nějaké hmatatelné podobě dopadly na zem. Nejvíce meteorů lze pozorovat v období kolem maxima, kdy je frekvence těchto jevů nejvyšší, zvláště mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní.

Perseidy se tak každoročně stávají vyhledávaným přírodním divadlem, které nabízí nezapomenutelný zážitek pro milovníky noční oblohy a astronomie. Ještě letos je můžete pozorovat také, takže neváhejte a využijte tuto jedinečnou možnost.

Jak vidět co nejvíc?

Pokud plánujete sledovat meteorický roj Perseid, několik jednoduchých tipů vám může pomoci maximálně si tento úkaz užít.

  1. Vyberte správné místo: Vyjeďte mimo město, ideálně někam do hluboké přírody, kde vám výhled nebudou kazit ani stromy či mraky.
  2. Připravte se na delší sledování: nezapomeňte se dobře obléct, vzít si jídlo, pití a pohodlné sezení.
  3. Přizpůsobte oči tmě: Přijďte na místo včas a vyhněte se sledování obrazovek a dalších zařízení, která vyzařují jasné světlo.
  4. Zvolte správný čas: Ideální doba je mezi půlnocí a třetí hodinou ranní.

ZDROJ: https://www.kudyznudy.cz/akce/perseidy-letni-meteoricky-roj-podivejte-se-na-s
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Felix Mittermeier: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/956981/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button