Ochraňte své bylinky před mrazy. Při správné péči se na jaře opět proberou k životu
Pěstovat si vlastní bylinky je nejlepší řešení jak nejen ušetřit na koření, ale také si dopřát pevné zdraví. Bylinky totiž obsahují mnoho jedinečných látek, které nám pomáhají udržet si pevnou imunitu. Celé léto voněly a teď se chystají pod zimní peřinu. Dopřejte bylinkám poslední péči v sezoně a upravte záhony, aby jim bylo dobře. Díky těmto tipům přečkají vaše bylinky zimní odpočinek bez úhony a na jaře budou moci zase rychle vyrůst a dělat vám radost i užitek celou další sezónu.
Zima dokáže choulostivé bylinky pěkně potrápit. Hlavně druhy pocházející ze středomoří potřebují zimní peřinu, jinak mohou omrzat. Jestliže napadne sníh, můžete doufat, že se bylinky ochrání i samy, ale přijdou-li nepříjemné holomrazy, je dobré vědět, jak své malé zelené pomocníky ochránit před újmou.
Nejjednodušší je to samozřejmě s jednoletými rostlinkami. Ty mají životnost pouhou jednu sezónu a víc od nich prostě čekat nemůžeme. Z některých, třeba z měsíčku lékařského, si můžete schovat semínka na příští rok. Zbytek rostlinky ale ze země vykopejte a vhodně zkompostujte. Jiná práce vás čeká s dvouletkami a trvalkami. Ty je dobré roztřídit na otužilé a zimomřivé. K choulostivkám patří třeba bazalka, citronová tráva nebo rozmarýn, ačkoli některé druhy zvládnou i prudší ochlazení.
Dopřejte jim domácí pohodu
Bylinky, kterým by mohlo hrozit umrznutí, je nejlepší přesadit do květináče a na zimní období je vzít pěkně do tepla. Aby přečkaly uvnitř bytu nebo domu, potřebují světlo, teplotu mezi 10 až 20 °C a vodu. Nepřelévejte je, ale ujistěte se, že zemina v květináči zůstává pořád trochu vlhká. Stačí zalévat jednou za týden. Rozhodně se tedy nehodí do přetopeného obýváku, ale spíše na chladnější místa v bytě.
Do květináče je skvělá třeba listová petržel, kadeřávek nebo pažitka. Světlo, teplo a zálivka udělají své a vy můžete mít i v chřipkovém období stálý přísun vitaminů, což se určitě hodí. Snadno si za pár dní naklíčíte také řeřichu, jejíž drobné lístky obsahují hodně vitamínu C. Ani v zimě tedy není nutné rezignovat na čerstvé bylinky. Stačí jen trochu obměnit repertoár.
Otužilé rostlinky vydrží i mrazíky
Na bylinkovém záhonu můžete přes zimu s klidným srdcem nechat šalvěj, tymián, oregano, mateřídoušku, levanduli, pažitku, mátu, petržel, estragon nebo meduňku. Tyto bylinky zvládají naši českou zimu většinou bez potíží. Než je definitivně zazimujete, ještě ostříhejte zelené lístky, které si můžete na zimu usušit. Záhon je dobré pečlivě vyplet, aby se vám na něm přes zimu nerozmnožily nechtěné rostliny. Zredukujte bylinky, pokud se vám rozrostly – na tohle jsou experti hlavně máta nebo meduňka, které mohou v růstu omezovat jiné rostliny. Výrůstky můžete přesadit do květináčů a opatrovat přes zimu uvnitř nebo je ještě vysadit na jiná místa na zahradě.
Otužilé bylinky jako je máta či meduňka ani není třeba překrývat. Úplně postačí, když k nim přihrnete dostatek zeminy. Skvělým pomocníkem je i mulčovací kůra, kterou nahrňte ke kořenům, aby byly dobře chráněny před mrazem i nadbytečnou vlhkostí. Zejména středomořské bylinky, k nimž patří levandule, tymián nebo oregano, mohou trpět holomrazy. Rozhodně je nestříhejte dohola, protože čím silnější a vzrostlejší budou, tím lépe. Tyto rostlinky je vhodné přikrýt chvojím, aby byly lépe chráněny před chladem. Podobně jako v předchozím případě, přihrňte ke kořenům zeminu i kůru.
Někteří lidé zakrývají bylinky i spadaným listím, kterého je na zahradě většinou dost a dost. Jenže má to jednu nevýhodu – listí má tendenci hnít a na jaře vás pod ním může čekat nepříjemné překvapení. Pokud se nedostanete do lesa pro chvojí, můžete použít i bílou netkanou textilii, kterou přes bylinky přehodíte. Propouští světlo a zároveň izoluje. S trochou fantazie bude připomínat sněhovou bílou peřinu.