Nedělejte tyto základní chyby při zařizování ložnice. Odměnou vám bude kvalitnější spánek
Co byste označili za nejdůležitější místo ve vašem domě či bytě? Mnoho lidí třeba řekne, že se jedná o obývací pokoj, jelikož tam se setkává celá rodina, nebo třeba kuchyň, kde se zase vaří a odehrává se tam velká část dění v rodině. My si ale myslíme, že nejdůležitější je ve skutečnosti ložnice, a to i přesto, že v ní trávíme často jen několik hodin spánku.
Jenže pravdou je, že právě těchto několik hodin je pro naše zdraví i spokojenost naprosto klíčových. Bez vydatného spánku nebudeme moci dobře fungovat a všechno ostatní se nám může sesypat jako domeček z karet. Proto bychom měli věnovat zvýšenou pozornost právě i zařízení ložnice. Tyto chyby děláme nejčastěji, tak se jim snažte předem vyhnout.
Postel na špatném místě
Mnoho lidí nezná základní pravidla pro umisťování postele. Důležité je třeba to, aby byla přístupná z obou stran (zvlášť pokud nespíte sami), anebo také to, aby nestála přímo pod oknem. Jednak kvůli světlu, které může narušovat spánek, ale také kvůli potenciálnímu průvanu ze špatně těsnicích oken. Ideální je také spát na vyvýšeném místě, aby pod sebou měla matrace dost prostoru k ventilaci.
Nekvalitní matrace
Pokud do něčeho skutečně investovat, pak by to měla být právě matrace. Ušetříte si tím spoustu problémů, a zejména pak nepříjemné bolesti zad. Běžná životnost matrace se pohybuje okolo 8-10 let, takže pokud doma máte matraci ještě po rodičích, je rozhodně na místě ji urychleně vyměnit. Matraci byste měli pravidelně vysávat, případně ji také nechat vyčistit. A to nejen tehdy, pokud trpíte alergiemi.
Příliš mnoho polštářů
Mít na posteli více polštářů sice vypadá hezky, ale na spaní to vhodné není. Během spánku vám úplně postačí jeden menší polštář. Opora hlavy by měla být jen taková, aby vaše hlava spočívala tak, jak přirozeně pokračuje vaše páteř. Nebojte se investovat i do kvalitních polštářů s paměťovou pěnou, a to zvlášť tehdy, když máte náchylnou krční páteř nebo trpíte na bolestmi hlavy.
Výrazné barvy
Do ložnice nepatří žádné křiklavé barvy ani malby. Vyzdobte jimi ostatní místnosti, ale ložnici nechte v neutrálních nebo světlejších odstínech. Oblíbenými barvami je béžová, mátová, světle modrá či zelená, růžová nebo lila. I povlečení by mělo být spíše jednobarevné z přírodních materiálů, které je chladivé a prodyšné.
Skladiště
Do ložnice mají lidé tendenci ukládat nepotřebné krámy, které jinde překáží. Právě sem totiž tak často nechodíme, a ani sem obvykle nevodíme návštěvu, takže nám to připadne jako vhodný prostor. Ideální ložnice by měla být prostorná, vzdušná a čistá. Budete se divit, jak velký vliv to má na vaši psychiku a na kvalitu spánku. Volte velkou skříň, do které uložíte vše, co potřebujete, abyste po pokoji nemuseli mít nic poházeného.
Špatný vzduch
Nezanedbávejte ani kvalitu vzduchu a před spaním poctivě vyvětrejte. Bydlíte-li v oblastech, kde je velká prašnost a znečištění, je lepší pořídit si čističku vzduchu, anebo alespoň pokojové rostliny, které účinně pohlcují toxiny i nadbytek oxidu uhličitého. Mezi takové rosliny se řadí například oblíbený rýmovník. Trpíte-li tím, že máte v pokoji suchý vzduch, je dobré popřemýšlet nad koupí zvlhčovače.
Nedostatek tmy
Spát byste měli v klidu a temnu. I pokud vám hluk nebo světlo nevadí, skrytě se podepisuje na kvalitě vašeho spánku. Nemůžete se pak divit, když se ráno budíte rozlámaní a unavení. Nezapomeňte tedy světlo přicházející z ulice řádně tlumit. Pomohu kvalitní žaluzie i závěsy. Milovníci naprosté tmy však ocení předokenní žaluzie, které jsou zároveň skvělou ochranou před letním horkem. Pokud můžete, vypněte také všechna elektronická zařízení, která vydávají světlo.