Dům a zahradaRady a tipyRecepty

Med do horkého čaje? Vyvracíme 6 nejznámějších mýtů o konzumaci medu

Blahodárné účinky syrového bio medu jsou známy již po staletí. Dodnes se med používá pro své léčivé účinky. Od podpory zdraví srdce až po schopnost zklidnit úporný kašel – tento slaďoučký poklad má své výsadní postavení v mnoha léčebných postupech.

Běžné mýty o medu

Navzdory četným zdravotním přínosům, které syrový bio med nabízí, způsobily mylné představy, které jsou s medem často spojovány, že se mu mnoho lidí vyhýbá nebo ho neužívá správně. Mnohdy je skutečně těžké oddělit od sebe mýtus od reality, ale my vám s tím dnes pomůžeme.

Mýtus 1: Zkrystalizovaný med je zkažený

Je potřeba jednou pro vždy pochopit, že krystalizace je normální proces, ke kterému u surového medu dochází. Pasterizovaný med nekrystalizuje a zachová si onen hladký, čirý vzhled; to však nutně neznamená, že je lepší. Jak možná tušíte, pasterizovaný med prošel procesem zahřívání, který ho zbavil některých základních složek.

Existují různé důvody, proč med krystalizuje. Nejčastějším je skutečnost, že med obsahuje velký podíl glukózy (přírodního cukru); časem med získá hustší konzistenci a může se změnit do tmavšího odstínu. Nemusíte se však obávat, protože takový med je stále dobrý k jídlu a nic špatného mu není.

Mýtus 2: Včely ke svému přežití nepotřebují med

Podle této mylné představy včely, které jsou výhradními producenty medu, nepotřebují med ke svému přežití. Ve skutečnosti včely bez medu nepřežijí, standardní včelstvo by mělo mít téměř 25 kg medu, aby přežilo zimní spánek. Med je pro včely základním zdrojem energie a bez něj by nedokázaly vykonávat své každodenní činnosti.

Mýtus 3: Med se nesmí zahřívat

Jedním z největších mýtů je, že pokud se med zahřívá, uvolňují se z něj toxiny, a tím se stává toxickou látko, kterou není radno konzumovat. Pravdou je, že při zahřívání nemůže přírodní med uvolňovat jedy a toxiny, protože v něm nejsou přirozeně přítomny. Mějme na paměti, že při vystavení medu velmi vysokým teplotám může dojít ke ztrátě některých nutričních hodnot. Proto si klidně přidejte med do kaše nebo horkého čaje – nic zlého se vám rozhodně nestane.

Mýtus 4: Med nenabírejte kovovou lžičkou

Je známo, že med je trochu kyselý a stejně jako každá jedlá kyselina; pokud zůstane dlouho na kovu, může ho zničit. Nabírání medu kovovou lžičkou je však tak rychlý proces, že ho nemůže poškodit. Zároveň ale určitě nedoporučujeme nechávat kovovou lžíci ve sklenici s medem dlouho.

Mýtus 5: Tmavší med není tak čistý jako světlejší med

Podle této mylné představy je med, který má tmavší barvu, zkažený. Skutečnost je taková, že med má různé chutě, textury a barvy. Barva medu závisí na oblasti, půdě a podnebí, kde rostou květy. Med může také časem ztmavnout, ale to neznamená, že je zkažený. Barva v podstatě nehraje roli.

Mýtus 6: Čistotu medu lze otestovat vložením medu do vody

Na internetu a sociálních sítích můžete najít mnoho informací, které uvádějí, že pokud se váš med rozpustí ve vodě, pak je nekvalitní/falešný. Tento test čistoty je zcela nepravdivý. Uvědomme si, že med obsahuje malé procento vody, takže ve skutečnosti se čistý med může ve vodě snadno rozpustit; jen se rozpouští poměrně dost pomalu.

Získávání a konzumace surového medu

Nelze popřít, že med je plný antioxidantů, živin, vitaminů a antibakteriálních vlastností a jeho konzumace prokazatelně přináší některé velké zdravotní benefity. Většina mýtů, které máme z nějakého důvody v sobě značně zakouřené, nám kazí požitek, který nám med může každodenně přinášet. Ve skutečnosti je to ale úžasný zdroj zdraví, který nám dává sama příroda.

ZDROJ: https://living.iprima.cz/bydleni/ostatni/med-nejcastejsi-myty
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Valeria Boltneva: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/salek-piti-sklenice-hrnec-1872904/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button