Mateřská dovolená je jedna velká výzva. Tyto věci trápí maminky nejčastěji
V našich končinách se času, který maminka stráví po porodu s miminkem doma, říká mateřská dovolená. Mnoho žen i mužů se proti tomuto označení ohrazuje, jelikož toto slovní spojení může v mnohých lidech evokovat pocit toho, že se maminka doma s dítětem „fláká“, že nic nedělá a vlastně využívá systém.
To je samozřejmě lichá představa a většina lidí to dobře ví. Ve skutečnosti je mateřská dovolená dost náročným obdobím pro celou rodinu, a pro maminku obzvlášť. Mění se celý systém fungování domácnosti a vše se musí přizpůsobit novému členu rodiny. Mnoho žen ale během této doby sžírají pochyby a negativní pocity. Co tedy maminky na mateřské trápí nejvíce?
Sociální odloučení
Obzvlášť ženy, které před narozením dítěte byly vyloženě společensky aktivní, mohou být nepříjemně překvapeny tím, že s miminkem končí nejen veškeré večírky a party, ale také často i obyčejná setkání s lidmi na kávičce nebo v rámci koníčků. Tiché procházky s kočárkem, pískoviště, dětské koutky, návštěva pediatra, to je teď celý jejich svět. Ze začátku, kdy jsou maminky ještě unavené a všechno se učí, jim to až tak vadit nemusí, ale postupem času začnou pociťovat velký pocit izolace.
Pomoc je ale celkem snadná. Ideální je třeba vyčlenit si alespoň jeden den v měsíci, kdy budete s partnerem jen vy dva, kdy vyrazíte za něčím, co vám odvede myšlenky od mateřské role. To samé platí i pro setkání s kamarádkami nebo o účast na jiných akcích. Nemůže to být logicky každý druhý den, ale jedenkrát do měsíce to jistě půjde.
Nízké sebevědomí
Těhotenství, porod i kojení znamení nutné změny na ženském těle. Určitě existuje možnost jak se vrátit zpět do formy a mnohým maminkám se po porodu podaří získat ještě lepší kondici než kdy dřív. Pravdou ale je, že první měsíce budou věci vypadat hodně jinak, než jak jste zvyklí. K tomu se mohou přidat i pocity méněcennosti související se ztrátou pracovního postavení. A najednou je pracně vybudované sebevědomí pryč.
Pečujte o sebe, jezte zdravě, hýbejte se, chovejte se k sobě stejně hezky jako dřív. Vše se zase vrátí do normálu a s trochou snahy budete vypadat i cítit se jako dřív. Chce to ale čas, který tělu i mysli musíte dopřát.
Strach a obavy
Mateřství je zcela nová role. A ruku na srdce – je pořádně náročná. Často vůbec nevíte, zda děláte vše, co je potřeba, zda jste něco neopomenula a občas už prostě nevíte, co si počít. Trápí vás obavy, zda budete dobrá matka a zda zvládnete vše, co leží před vámi. To je přirozené a prožívá to každá žena. Máte totiž nejspíš pocit, že musíte mít naklizenou domácnost, alespoň jednou denně teplé jídlo, ve skříních komínky vyžehleného prádla.
Ale realita je jiná – a to ve všem domácnostech, nejen v té vaší. Tak se s tím smiřte a naučte se brát všechny tyto strasti s lehkostí a nadhledem. Dovolte si chyby, nedokonalosti, nebuďte na sebe přísné. I lidé kolem vás (včetně vašeho dítěte) budou nejspokojenější, když vy budete v klidu a pohodě.
Závislost
Na mateřské dovolené jste většinou závislá na příjmech, které plynou buď od státu nebo od vašeho partnera. Pokud jste předtím běžně pracovala a vydělávala si na své potřeby, může to být změna, která vám nebude vůbec příjemná. Většinou jste ale vy jediná, kdo je z toho frustrovaný. Muže to obvykle nijak netrápí, a naopak chápou zabezpečení vašeho živobytí jako svou povinnosti. Naučte se důvěřovat tomu, že kolem vás jsou lidé, kteří vám v tomto citlivém období pomohou a nenechají vás na holičkách.
Na mateřství a všechny věci okolo vás nemůže nikdo připravit. Jaké je být matkou, zjistíte až ve chvíli, kdy se jí stanete. To, že neprožíváte jen pozitivní pocity a nadšení, je normální, tak se tím netrapte.