Máte doma plísně? Možná děláte tyhle zbytečné chyby
Jako majitelé domu nebo bytu jsou plísně vůbec tím posledním, s čím byste se chtěli potýkat. Nejenže je na ně děsivý pohled, ale mohou také způsobit vážná onemocnění vám i vaší rodině a také oslabit stav vašich stěn a stropů, což může být neméně bezpečné. Zejména koupelny bývají na plísně obzvláště náchylné, protože této ošklivé houbě se vůbec nejlépe daří na tmavých a vlhkých místech.
Jak spolehlivě čistit obklady?
Plísním je mnohem snazší předcházet než je odstraňovat, proto lze více než doporučit přijetí některých nezbytných opatření, abyste se s tímto problémem nemuseli potýkat vůbec. Ideální je prevence, protože jak už se jednou plíseň u vás doma usídlí, nebude se jí chtít pryč. Co může situace s plísněmi ještě zhoršit?
Mokré věci na podlaze v koupelně
Někdy spěcháte a může se stát, že po ranní sprše zapomenete pověsit ručník nebo necháte vlhké oblečení na hromadě na podlaze v koupelně. Čas od času se to stane i těm nejlepším z nás, ale pokud jde o udržení plísní na uzdě, je tohle přesně takhle věc, která vám vaše preventivní úsilí kazí. Na podlaze proto nikdy nic nenechávejte a vše vlhké ihned vyvěste e nechte proschnout.
Úklid aspoň jedenkrát týdně
Koupelna je snadno jedním z míst s největším výskytem choroboplodných zárodků. Pravidelný úklid je tedy tím, co byste rozhodně neměli vynechávat. Po setkání s vlhkostí může plíseň začít růst za pouhých 24 hodin, takže času není rozhodně nazbyt.
Jaká je tedy ideální frekvence úklidu? Naprosté minimum je prý jednou týdně, ale čím častěji, tím lépe. Plísně milují vlhká a tmavá místa, takže pokud necháte zaneřádit, dáváte plísním ideální prostor k růstu.
Špatné vytírání
Jak všichni víme, plísně milují vlhká místa, takže zapomeňte na to, že jen vyskočíte ze sprchy a půjdete pryč. Pokud necháte koupelnu v páře, zejména v oblasti vany a sprchy, velmi rychle se mohou plísně stále začít množit. Po sprchování proto nezapomeňte otřít všechny povrchy v koupelně – zabráníte tak usazování vody, která poskytuje plísním živnou půdu. Ke stírání stěn sprchy můžete použít stěrku, neuškodí otřít také zrcadla a desky.
Zkontrolujte ventilaci
Větrání koupelny je zásadní pro to, aby se v ní netvořily plísně. Ideální je, pokud máte okno a můžete do ní pustit čerstvý vzduch. POkud ne, je správně fungující ventilátor naprostou nutností. Potřebujete proudění vzduchu v horní části koupelny, které dokáže vysát vlhký vzduch a udržet vzduch v neustálé cirkulaci. Proto pouštějte ventilátor kdykoli to jde, zejména když se sprchujete nebo koupete. Důležité je také jednou za čas ventilátor v koupelně zkontrolovat. Udržujte jej v čistotě a zbavujte prachu.
Netěsnosti v koupelně
Ignorování i těch nejmenších netěsností podpoří růst plísní. Netěsné potrubí, vodovodní armatury a další zdroje vody mohou v koupelně vytvořit stojatou vodu, která poskytuje ideální prostředí pro růst plísní. Všechny potenciální problémy řešte hned, samo se to jistě nespraví, to je jisté.
Kvalitní koupelnový nátěr
Použití kvalitní barvy, základního nátěru a obkladů v celém domě je důležité, ale v koupelně je to ještě důležitější. Abyste zabránili růstu plísní, měli byste používat výrobky odolné proti plísním, které jsou určeny k boji proti tomuto častému nepříteli domácností.
Při přestavbě nebo renovaci koupelny se rozhodněte vždy pro nátěry, obklady a spárovací hmoty, které jsou navrženy tak, aby byly odolné proti plísním. Tyto výrobky mají takové vlastnosti, aby lépe odolávaly vlhkosti než standardní výrobky, takže je u nich menší pravděpodobnost vzniku plísní a hub.
ZDROJ: https://bestlifeonline.com/keep-mold-out-bathroom-news/
ZDROJ obrázku: Pixabay