Kvásek vs. droždí: Proč je kváskové pečivo zdravější a stravitelnější?
První vlna covidové pandemie s sebou přinesla i jeden zajímavý fenomén – lidé se vrhli na pečení domácího pečiva. Stal se z toho hit, který sice po čase odezněl, ale mnozí lidé si v pečení našli zálibu, která jim zůstala až dodnes. Domácí pečivo je totiž daleko chutnější, déle vydrží a v mnoha případech je i zdravější. To však platí především tehdy, pokud je chléb z kvásku, nikoli z droždí. Proč je to tak a v čem tkví zásadní rozdíl?
Kvásek vs. droždí
Přestože si spousta lidí myslí, že tmavý chleba je zdravější, a dokonce jim může pomoci zhubnout, nemusí to tak nutně být. Barva totiž není tolik podstatná – ta se dá koneckonců snadno změnit různými barvivy. Klíčové je především to, z čeho a jak je chleba vyroben. Podle odborníků je nejzdravější ten, který je upečen z celozrnné mouky (například žitné) a měl by také projít třífázovým dlouhým kvašením (to znamená aktivace kvásku, rozkvas a kvašení těsta). Tento chléb lze pak považovat za zdraví přínosný a může být trvalou a pravidelnou součástí našeho jídelníčku. Bohužel, v supermarketu takový koupíte skutečně jen zřídka.
Jaké jsou rozdíly?
Výhody kváskového jsou jasné – žitná mouka je sama o sobě nutričně hodnotnější než například bílá pšeničná mouka. Už jen volbou vhodné mouky můžeme z pečiva udělat daleko hodnotnější potravinu. Velkou výhodou také je, že při kvašení dochází k procesu fermentace, který ovlivňuje výsledné složení pečiva a přináší s sebou i spoustu výhod.
Kvásek obsahuje mnoho kvasinek a bakterií, které jsou pro naše trávení velmi prospěšné, pečivu dodávají příjemnou nakyslou chuť a pomáhají jej snadno a lehce strávit. Naopak droždí obsahuje pouze jednu kvasinkovou kulturu – ta umožňuje pečivu snadno a rychle nakynout, ale pro naše zdraví už zdaleka nemá tolik benefitů. Chléb z něj není tak dobře stravitelný a také rychleji tvrdne nebo podléhá vlivu plísní.
Proč je kváskový chleba zdravý?
Kváskový chleba těží z činnosti různých druhů mikroorganismů a jejich enzymů. Ty jsou jeho přirozenou součástí a během kvašení se množí. Jestliže je například někdo citlivý na obyčejné bílé pečivo, může pro něj kváskový chléb být daleko lepší volbou. Bílá mouka totiž často dělá zažívání potíže, zatímco kváskový chleba se většinou tráví zcela bez potíží. Nemusí to ale být pravidlem, proto se vyplatí si kváskový chleba vyzkoušet a zjistit, jak se po něm cítíte a zda vám dělá dobře. Díky procesu fermentace dochází také k efektivnější využitelnosti některých prospěšných látek. Celozrnný chléb obsahuje vysoké množství vlákniny, která čistí trávicí trakt, zamezuje zácpě a má mnoho dalších prospěšných účinků.
Delší sytost
Velkou výhodou může být i to, že kváskový chléb má nižší glykemický index. To znamená, že po jeho konzumaci nestoupá tak prudce hladina krevního cukru, takže tím pádem vás také zasytí na delší dobu. Velmi podstatné je však také to, s čím chleba jíme. Pokud si ho dáme jen s džemem nebo medem, tak bude výsledný glykemický index celého jídla mnohem vyšší, ale pokud k němu budeme přikusovat kvalitní šunku, sýr či zeleninu, bude se jednat o zdravé a výživné jídlo, které má v každém jídelníčku své místo.
A co dietáři?
Můžete si kváskový chléb dopřát, i když jste na dietě? Odpověď je ano. Kvalitní celozrnný žitný chléb můžete klidně zařadit do jídelníčku i ve fázi hubnutí. Myslet je ale potřeba na množství. Jedná se sice o primárně zdravé jídlo, ale každé jídlo je zdravé jen v rozumné míře. Energeticky náročný je žitný chléb úplně stejně jaké bílý pšeničný, takže rozhodně neplatí, že byste jej mohli nezřízeně jíst. Při hubnutí je potřeba hlídat si právě energetický příjem.
Vydrží opravdu dlouho
Mimo zdravotní benefity má kváskový chleba jednu další velkou výhodu. Vydrží totiž o poznání déle než klasický bochník, který koupíte v supermarketu. Je to díky obsahu kyseliny mléčné a octové. Snadno tak vydrží týden i více a nezačne plesnivět. Samozřejmě se může stát, že ztvrdne, ale to není neřešitelný problém. Stačí jej dát na pár minut do trouby a bude zase měkký.
ZDROJ:https://www.healthline.com/nutrition/sourdough-bread