Jak zabránit kondenzaci na oknech? Známe efektivní řešení
Zoufale přemýšlíte, jak zastavit kondenzaci na oknech? Oddechněte si, protože jsme se spojili s odborníky, abychom vám přinesli ty nejlepší způsoby, jak s tímto problémem jednou provždy skoncovat.
Porozumět tomu, jak zastavit kondenzaci na oknech, je důležité z několika důvodů. Zaprvé, voda stékající po oknech prostě nevypadá dobře, ale je také příčinou vlhkosti, plísní a hniloby v domácnosti. Může také způsobit poškození okenních rámů a parapetů i stěn. Ke kondenzaci vlhkosti na oknech dochází, když se přebytečná vlhkost, která se vznáší ve vzduchu ve vašem domě, sráží na vnitřní straně oken.
Existuje několik důvodů, proč může být ve vašem domě příliš mnoho vlhkosti, ale obvykle je způsobena nedostatečným větráním, což znamená, že přebytečná vlhkost nemůže být odváděna ze vzduchu. Příčinou může být také nedostatečná izolace, která způsobuje, že vlhký vzduch dopadá na studené okno a vytváří kapičky vody.
Kondenzace se může vyskytovat na stěnách a jiných površích, ale mnoho majitelů domů si jí všimne na oknech, protože způsobuje efekt „zapaření“ nebo, což je možná ještě horší, voda stéká dolů po sklech a hromadí se na parapetech.
Jak s kondenzací jednou pro vždy zatočit?
V ideálním světě byste problém s kondenzací vůbec nemuseli řešit – a právě zde přicházejí na řadu preventivní opatření.
Existuje několik snadných způsobů, jak snížit pravděpodobnost kondenzace na oknech, přičemž některá řešení jsou krátkodobá a jiná představují dlouhodobé způsoby, jak problému v budoucnu předejít.
O tom, zda se na oknech tvoří kondenzát, rozhodují tři faktory: úroveň vlhkosti vzduchu, teplota vzduchu v místnosti a povrchová teplota oken. Čím více vlhkosti je ve vzduchu, tím je pravděpodobnější, že se kondenzace vytvoří. Velké části této vlhkosti je však obtížné zabránit, protože pochází z každodenních činností, jako je sušení prádla v místnosti, vaření zeleniny, zapínání rychlovarné konvice, koupání, sprchování, a dokonce i dýchání.
Čím teplejší je místnost, tím více vlhkosti se ve vzduchu udrží, a čím chladnější jsou okna, tím větší bude rozdíl mezi teplotou vzduchu a teplotou povrchu. Větší rozdíl zvyšuje pravděpodobnost vzniku kondenzace. Když jsou okna chladnější, je pro vznik kondenzace potřeba méně vlhkosti, a proto v teplejším počasí, kdy okna nejsou tak chladná, pozorujeme méně kondenzace.
Jak se jí tedy spolehlivě vyhnout?
1. Otevřená okna a dveře
Jedním z nejlevnějších a nejjednodušších způsobů, jak snížit kondenzaci na oknech, je nechat kolem domu proudit čerstvý vzduch. Pouhé otevření okna a vyvětrání místnosti na 10 až 15 minut denně má obrovský vliv na hromadění vlhkosti v domácnosti a stačí na výměnu vzduchu v průměrně velké místnosti.
2. Hledejte jednoduché způsoby, jak snížit úroveň vlhkosti
Zamyslete se nad těmi každodenními činnostmi, které ve vašem domě probíhají a které způsobují dodatečnou vlhkost, a snažte se je buď omezit, nebo podniknout kroky k vyrovnání této dodatečné vlhkosti, pokud k ní dojde.
3. Eliminujte již vzniklou vlhkost
Dalším cenově výhodným způsobem, jak omezit kondenzaci, je zakoupit několik sběračů vlhkosti nebo absorbérů a umístit je do těch částí domu, které jsou nejvíce náchylné k nadměrné vlhkosti. Jedná se v podstatě o malé plastové krabičky obsahující (obvykle znovu naplnitelný) gel nebo krystaly, které pohlcují vlhkost. Pokud jsou umístěny v blízkosti oken, pohlcují vlhkost dříve, než se stihne usadit na oknech.
4. Rychle vytírejte nebo vysávejte kondenzát
Pokud i přes veškerou snahu najdete na oknech kondenzaci, je důležité se s ní rychle vypořádat, aby nedošlo k navlhnutí nebo poškození dřevěného obložení kolem oken nebo stěn. Vysavače na okna jsou rychlým prostředkem, jak ráno odstranit kondenzaci z oken.
5. Udržujte vytápění na nízké a konstantní úrovni
Zahřívejte dům zapnutím ústředního topení, abyste snížili rosný bod (bod, při kterém se vlhkost ze vzduchu mění na vodní kapky). Nejlépe to funguje tak, že máte topení trvale zapnuté na nízkou teplotu, a ne že ho zapnete jen tehdy, když je v domě pocitově chladno. Nejlepší je stálá mírně teplá teplota, ale minimálně se ujistěte, že se topení zapíná, když je v domě nejchladněji.
6. Přemýšlejte o modernizaci izolace svého domu
U méně efektivních domů je jednou z nejlepších investic podívat se na nejlepší typy izolace. Ačkoli to může zahrnovat náročnější a komplexnější rekonstrukci, nepřehlédněte účinek, který může mít správná izolace proti vzniku vlhkosti, ale i únikům tepla.
7.Zvažte výměnu nebo opravu oken
Jedná se o extrémnější možnost, ale lépe izolovaná okna – v podobě vysoce účinných dvojskel nebo trojskel – přinášejí vyšší tepelný výkon a snižují výskyt chladných míst. Pokud jsou ta vaše stará a mají své nejlepší vlastnosti za sebou, může to být dobrá volba.
I když se tento problém může na první pohled zdát spíše jako estetická záležitost, realiza je zcela jiná. Pokud nebudete tenot problém řešit, může se snadno proměnit v závažné potíže třeba ve formě plísní, které mají negativní dopad na vaše zdraví. Pokud si nevíte rady, obraťte se proto raději na odborníky. Žít v suchu a nedýchat spory plísní a jiných zárodečných potížistů by rozhodně měla být vaše priorita.
ZDROJ: https://www.homebuilding.co.uk/advice/how-to-stop-window-condensation
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Jill Burrow: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/romanticky-mlha-zavod-jaro-6858684/