Jak uskladnit bylinky, aby vydržely i celý rok?
Bylinky z vaší zahrádky jsou nejlepší, když je použijete čerstvé, ale je jich vždycky víc, než můžete během jedné sezóny spotřebovat. Proto se naučte sušit bylinky a užít si je i později během roku. Sušení na vzduchu je nejen nejjednodušší a nejlevnější způsob sušení čerstvých bylinek, ale tento pomalý proces sušení může také pomoci zachovat esenciální oleje bylinek, což pomáhá zachovat jejich chuť a úžasné aroma.
Než se do toho pustíte
Sušení na vzduchu se nejlépe osvědčuje u bylinek, které nemají vysoký obsah vlhkosti, jako je bobkový list, kopr, majoránka, oregano, rozmarýn, letní saturejka a tymián. Aby si tyto bylinky zachovaly co nejlepší chuť, musíte je buď nechat přirozeně usušit, nebo použít sušičku potravin. Mikrovlnná trouba nebo trouba nastavená na nízkou teplotu se mohou zdát jako pohodlná zkratka, ale ve skutečnosti bylinky do určité míry uvaří, čímž se sníží obsah oleje a jejich chuť. Tyto přístroje používejte jen v krajním případě.
Pokud chcete uchovat bylinky se šťavnatými listy nebo vysokým obsahem vlhkosti, jako je bazalka, pažitka, máta a estragon, můžete je zkusit usušit pomocí sušičky, ale pro nejlepší uchování chuti zvažte jejich zmrazení. Je to snadné, a dokonce rychlejší než sušení.
Kdy sklízet bylinky k sušení
Sklízejte bylinky ještě před rozkvětem, abyste dosáhli co nejplnější chuti. Pokud jste celou sezónu sklízeli větve, vaše rostliny pravděpodobně nikdy nedostanou šanci vykvést. Koncem léta však s ochlazením začnou opadávat i bylinky, které ještě nekvetly. To je vhodná doba pro zahájení sklizně a sušení bylinek.
Neodřezávejte celou rostlinu, pokud ji neplánujete vyměnit. Nikdy byste neměli seříznout více než 2/3 rostliny nebo odstranit více než asi 1/3 jejích větví najednou. Po usušení a uskladnění ve vzduchotěsných nádobách si bylinky zachovají dobrou chuť až po dobu jednoho roku.
Co budete potřebovat:
- nůžky na větve nebo zahradní nůžky
- vzduchotěsné nádoby
- provázek nebo gumičky
- papírový sáček
- štítky na nádoby
- papírové utěrky
Jak postupovat?
Větve jemně protřepejte, abyste odstranili případný hmyz. Vždy se v nich najdou malí broučci, a protože nebudete stonky důkladně omývat, zbavte se jich co nejvíce hned.
Pokud jste bylinky sbírali, když jsou rostliny suché, měli byste být schopni jednoduše setřást přebytečnou zeminu. Pouze v případě potřeby je opláchněte studenou vodou a osušte papírovými utěrkami. Větve bylinek zavěste nebo položte na místo, kde budou mít dostatek vzduchu, aby mohly rychle vyschnout. Mokré bylinky totiž velmi rychle plesniví a hnijí.
Odstraňte spodní listy, které můžete použít čerstvé nebo je usušit zvlášť. Během této doby odstraňte z řezaných bylinek všechny suché nebo nemocné listy. Zažloutlé listy a listy napadené nemocí se nevyplatí sušit. Jejich chuť již byla oslabena stresem v průběhu sezóny.
Svažte čtyři až šest stonků k sobě a svažte je do svazku. Můžete použít buď provázek, nebo gumičku. Svazky se sušením smršťují a provázek se uvolňuje, proto pravidelně kontrolujte, zda svazek nesklouzává. Pokud se snažíte sušit byliny, které mají vysoký obsah vody, vytvořte malé svazky, aby mezi větvemi proudil vzduch a nezahnívaly.
Může pomoci, pokud bylinky vložíte ještě do papírového sáčku. Ačkoli tento krok není zcela nezbytný, mnohým se osvědčilo, že papírové sáčky napomáhají rychlejšímu a důkladnějšímu sušení bylinek. Do papírového sáčku udělejte nebo vystřihněte otvory a vložte do něj svázané bylinky dnem vzhůru. Sáček zajistěte tak, že jeho konec obtočíte kolem svazku a zavážete jej.
Nejstarší způsob sušení bylinek je vzít svazek, zavěsit ho hlavou dolů do teplé, vzdušné místnosti a nechat přírodu, ať udělá svou práci.
Jak skladovat bylinky
Jakmile dokončíte proces sušení, vyhoďte všechny sušené bylinky, které vykazují sebemenší známky plísně. Ta se bude jinak dál jen šířit a nakazí se i ostatní bylinky.
Sušené bylinky skladujte ve vzduchotěsných nádobách. Dobře poslouží malé zavařovací sklenice. Hodí se i plastové sáčky se zipem. Bylinky si zachovají více chuti, pokud je budete skladovat celé a rozdrtíte je, až je budete chtít použít. Označte a datujte nádobky s bylinkami, protože ve skutečnosti po usušení vypadají všechny stejně.
Umístěte nádoby na chladné a suché místo mimo dosah přímého slunečního světla. Můžete si vybrat zavařovací sklenice jantarové barvy, které jsou navrženy tak, aby blokovaly sluneční světlo.
Po dokončení procesu sušení a skladování můžete bylinky začít používat:
- Když chcete bylinky použít při vaření, jednoduše vytáhněte stonek a listy rozdrobte do hrnce. Listy byste měli být schopni uvolnit přejetím rukou po stonku.
- Místo 1 polévkové lžíce čerstvých bylinek použijte asi 1 čajovou lžičku rozdrcených sušených listů.
- Sušené bylinky je nejlepší použít do jednoho roku. Jak bylinky ztrácejí barvu, ztrácejí také svou chuť.
Pokud tedy máte přebytky bylinek, není potřeba je vyhodit nebo rozdat příbuzenstvu a známým. Dají se velmi jednoduše usušit, abyste je mohli mít minimálně celou zimu a možná i do další sklizně čerstvých bylinek. Šance, že sušení zvládnete, je velmi vysoká, pokud budete pečlivě dodržovat výše popsané postupy. Kromě sušení je i mražení velmi vhodnou metodou, ale sušení rozhodně lépe zachovává chuť i aroma bylinek.
ZDROJ: https://www.thespruce.com/how-to-dry-and-store-herbs-1403397
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: lil artsy: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/1793035/